1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Торти и колачи со желатин

Дискусија во 'Рецепти' започната од krusevcanka, 22 февруари 2012.

 1. krusevcanka

  krusevcanka Активен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  7
  Ај ве молам некој ако има некаков рецепт за торти со желатин нека го сподели бидејќи подолго време барам и сакам да испробам бидејќи никогаш :!: не сум правела нешто со желатин
   
 2. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.264
  ТОРТИ ИЛИ КОЛАЧИ СО ЖЕЛАТИН

  Тортите со желатин не се нешто посебно. Целата работа зошто тој се додава во нив е заради зацврстување на филот. Ако некој фил е премногу течен, само заради тоа.
  Инаку, ако сакаш можеш да испробаш секогаш. И во обичен фил да ставиш желатин, ќе ја видиш разликата. Или пак во обична избиена хопла да ставиш само стопен желатин и да избиеш со миксер.

  Начинот на подготовка е следен:
  Една кесичка желатин се става во половина шолја вода и се остава да набубри 10 минути. Потоа се додава во нешто топло ( пример како подготвен пудинг). Се меша и се остава да излади, но никако не се става повторно на оган за да врие.
  Понатаму се бие со преостанатите состојки.
  Или:
  Се остава да набубри во вода, па потоа се загрева на тивок оган, додека се стопи (зашто тој е како гранули), само набубрениот желати и уште 2-3 лажици вода.
  Најважно и во двата случаеви е тоа што содржината каде се става, не треба да врие заедно со желатинот. Тоа е правилото за желатинот.
  Бидејќи ако зоврие премногу го губи својството за зацврстување.
  Барем така ме учеа :!: .

  Се надевам мила дека ти бев малку од помош :) .
   
  На SunnyGirl2, krusevcanka и Fearless им се допаѓа ова.
 3. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.708
  Пол:
  Женски
  ТОРТИ ИЛИ КОЛАЧИ СО ЖЕЛАТИН

  Некоја рецепта за вакво нешто?
  [​IMG]
   
  На sweety79 и krusevcanka им се допаѓа ова.
 4. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  ТОРТИ ИЛИ КОЛАЧИ СО ЖЕЛАТИН

  5јајца
  9 лажици шекер
  8 лажици брашно
  1 пециво
  Се пече
  Потоа се полива со 200гр шекер и 200 мл вода. Се реди овошје и се полива со прелив од
  1 филџан вода да зоврие се става 1 филџан желатин смеса се мати и се полива
   
  На krusevcanka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. krusevcanka

  krusevcanka Активен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  7


  драга колку количински би било 1 филџан желатин (колку пакетчина би било)????????????
   
  На NightSkyLover му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ivana3007

  ivana3007 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2016
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски

  Каде сте става желатинот да зацврсти?? во фрижидерот или во замрзнувачот?
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.505
  Допаѓања:
  195.485
  Пол:
  Женски
  Нa лaднo, вo фрижидер, не вo зaмрзнувaч.
   
  На ivana3007 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ivana3007

  ivana3007 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2016
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Благодарам,бидејќи денес прв пат правам колачи со желатин па не знаев,не сум запознаена многу со него..