1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тор (Thor) [2011-]

Дискусија во 'Филмови' започната од strawberry06, 28 август 2015.

 1. strawberry06

  strawberry06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  495
  Пол:
  Женски
  portrait_incredible.jpg
  Tор е сериал на филмови од Марвел базиран на Норвешката митологија. Првиот дел започна да се прикажува во кината во 2011 година. Вториот ден се вика Тор:Темниот свет и излезе во 2013 година.Се работи за едно семејство на богови кои живеат на друга планета која се вика Азгард. Таткото Один е најмоќниот бог и е кралот на Азгард. Тој владее заедно со својата собруга Фрига. Заедно имаат два сина. Постариот е Тор богот на молњата, а помладиот е Локи богот на триковите и лагите. Главната тема се конфликтите во самото семејство кои подоцна ќе се одразат и на другите планети и кралства. Филмовите се фантастични со одлични глумци и одлично сценарио. Третиот дел е закажан за 3 Ноември 2017 година.
  Тор е дел од Авенџерс.
  4684344-8468704562-tumbl.jpg
  Улоги:
  • Chris Hemsworth-Thor
  • Natalie Portman- Jane Foster
  • Tom Hiddelston- Loki
  • Anthony Hopkins- Odin
   
 2. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.392
  Пол:
  Женски
  Ми се допаѓаат филмовиве на Марвел, Тор ми е солиден, иако не ми е како Captain America и Avengers!
   
 3. strawberry06

  strawberry06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  495
  Пол:
  Женски
  Третиот дел од серијалот Тор е излезен моментално во кината.
  Се вика "Тор Рагнарок"

  Филмот мене лично многу ми се допадна, беше хумористичен и имаше многу повеќе акција од претходните делови. Глумата и визуелните ефекти се одлични. Дефинитивно најдобар од целата трилогија.:D

  Тие што се фанови на нордиската митологија ќе забележат одредени промени (поголеми) кај ликовите и нормално целокупната приказна. Сепак серијалот ги следи стриповите а не митологијата.
   
 4. Rainman

  Rainman Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2015
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  86
  Пол:
  Машки
  Кој сака Нордиска митологија, нека не оди за џабе во кино, во неа ги нема Ајронмен, Хулк и остала багра, ќе биде изненаден :D Последниов дел има ја има преземено приказната од Planet Hulk, што искрено ме разочара, стварно очекував интересно сценарио оригинално од ТОР, можеше соло филм на Хулк да се напраи од тоа. Ама нејсе,Марвел си е Марвел, обавезно ќе се гледа. :)
   
 5. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.893
  Допаѓања:
  150.636
  Пол:
  Женски
  Го гледав филмот на премиера и имав огромни очекувања. Да, подобар е од другите Thor филмови, ама сепак не ми се допадна. Претеран хумор. Едно е да се насмееш, а сосем друго е дури хуморот да е претеран, лесно предвидлив и досаден.
  Не беше како Thor филм, туку чиста пародија на претходните филмови, уфрлан хумор колку да се прај нешто зошто реално не се случуваше ништо.
   
  На +++ и Mishela им се допаѓа ова.
 6. Евроазија

  Евроазија Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2022
  Пораки:
  734
  Допаѓања:
  1.955
  Пол:
  Женски
  Сите филмови на Тор ми се омилени и ми се допаднаа.Тој ми е омилен од Авенџерс.:inlove: