1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тостерки

Дискусија во 'Рецепти' започната од Barbie-mwa, 24 јуни 2011.

 1. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  Ме интересира како се прави тестото за тостерки и како ги обликувате? Па пишајте некој рецепт :)
   
 2. Kittyy

  Kittyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  6
  Еве вака: ставаш 2чаши маст,2ипол чаши шекер и добро ги изработуваш. Потоа додаваш една чаша млеко,4јајца и брашно по потреба, 1пециво, 1лажичка сода и 1 рендан лимон. Тестото треба да е ниту многу меко, ниту многу тврдо.. Правиш топчиња како бомбици и ги ставаш на тостер.. И ги вадиш по 2-3 минути :)
  поздрав
  формата ја добиваат самите.. т.е тостерот ги обликува :)
   
  На blonde_supergirl и heppymom им се допаѓа ова.
 3. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  Кити а може бе маста да ја замениме со нешто. :doh: , овде нема теорија јас да најдам маст. Или некоја друга смеса за тостерки нема? :tmi:
   
 4. Kittyy

  Kittyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  6
  Имам и др рецепт за тостерки без маст само.
  Ставаш 5 јајца,400гр шекер се меша и се додава 250 гр млеко,250гр зејтин,800гр брашно,1пециво,2венилици и ги ставаш на тостер. :)
   
  На angela.kostova, blonde_supergirl, heppymom и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Овие тостерки се слични на вафли или?
  И дали ги правите со обичен тостер?
   
 6. Kittyy

  Kittyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  6
  Да да се прават во обичен тостер :)
   
 7. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  А какви чаши? И кој рецепт е поубав? :wasntme:
   
 8. Kittyy

  Kittyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  6
  Па средни чаши. Јас го преферирам првиот рецепт :)
   
 9. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  Јас правев вчера по вториот рецепт и прсти изедовме мммммм. Многу убави испаднаа, ама многу смеса тоа, па многу време и ги правев ама се убави. Само се благи многу со 400гр шеќер, ако правите по тој рецепт 300 ставете. Инаку :mm: Ти благодарам за рецептот.
   
 10. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Јас денес можеби ќе направам :D
  А со што ги украсувате мислам само ги ставате во тост вадете и се става нешто?
  Со што се декорират?
   
 11. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  Па така се јадат, или можеш со шлаг пена и јагоди. А може и со мармалад, крем...што и да е благо :lol:
   
  На Cacy му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Јас вчера пробав ама не успеав :tmi:
  Ја напоравив смесата и го вклучив тостерот,почекав да се загрее и ставив една лажичка од смесата и почекав...Од долната страна се испекоа мислам и загореа а од горната ништо :@ :tmi:
  Изгледа не ми го бива тостерот :!:
  Кога видеов дека не може ја ставив смесата во плех и ја ставив во рерна и направив пандоспан и одзгоре ставив прах шеќер и на коцки :)
  А има ли некое видео за тие тостерки?
   
 13. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  Незнам како не ти успеа, мене ми успеа на прва. Ќе чекаш убаво да се загрее тостерот, земаш лажиче и ставаш на повеќе места и го поклопуваш тостерот и не отвараш едно 2-3 минути може и повеќе. Кога ќе отвориш ќе внимаваш да не ти се залепени, ако се залепени така со малку отворен тостер земаш нож и ги одлепуваш и пак затвараш уште 1 минутка да се залепат убаво и ги вадиш. Ама од долна страна секогаш испаѓаат талви ко изгорени, а не се, а од горна се посветли. Не се грижи ако добијат темно кафена боја, не се изгорени, пробај една и ќе видиш.
   
 14. nicol

  nicol Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  139
  еве и од мене еден рецепт:
  - 6 јајца
  - 400гр шекер
  - 50мл млеко
  - 250гр маргарин
  - 1кг брашно
  - 2 ванили
  - 1 пециво
  Само ова е пола доза јас стално си ја правам и ми испаѓаат доволно позз
   
 15. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  А за солени тостерки, има некој рецепт? :)
   
 16. Kittyy

  Kittyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  6
  Moжеби си го отварала тостерот многу често затоа не ти испаднале.. Пробај да не го отвараш тостерот две три минутки од кога ке ја ставиш смесата :)
   
 17. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  Тостерки солени

  - 250 г брашно
  - 1/2 пециво
  - 1 јајце,
  - филџан масло
  -сол
  - филџан вода (или млеко)
   
  На 1209, Antebellum, gjoker4e и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Mia-17

  Mia-17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  БАРБИ дали се фкусни да направам и јас дали е тешка рецептата ? :D
   
 19. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  Не воопшто не е тешка за 10-15 мин најмногу се приготвува смесата и 1 час да ги ставаш на тостер само и да ги вадиш, а се премногу вкусни.
   
 20. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  291
  Ги имав јадено само оние со маст што се мајками правеше и сга кога ги видов оние без маст јас зедов да ги направам вчера и за 5 мин ги снема толку што беа убави и кога ги вадев од тостер им ставав над нив шекер на некои а некои со еурокрем :D
   
  На Barbie-mwa му/ѝ се допаѓа ова.