Тостерки

Дискусија во 'Рецепти' започната од Barbie-mwa, 24 јуни 2011.

 1. stefyle

  stefyle Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2011
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  108
  Пол:
  Женски
  јас правев исто ама не ми бидоја бидејки тостерот ми е длабок а треба да биди скрос рамен за да се сплеснат онака само се онодува одоздоле и ништо не излева...потоа зедов тоа смесата во плек и во рерна... :rofl:
   
 2. gabriela223

  gabriela223 Активен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  2
  јас еднаш пробав да ги правам и катастрофа испаднаа :@
   
 3. meandyou

  meandyou Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  353
  Допаѓања:
  193
 4. Muffin.Love

  Muffin.Love Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  14
  Епа вака... Потребни состојки ти се
  3 јајца
  1 маргарин
  8 лажици шеќер
  1 пециво
  1-2 лажици мед
  500 грама брашно
  ...И тоа све го соединувасх ама по ред како сто ти написав горе...Тоа се благи...
  А за солените
  800 грама брашно
  1 пециво
  1 маргарин
  130 грама зејтин
  150 грама млеко
  1 јајце
  100 грама сусам
  1 пакетче ким
  1 лажица сол :)
   
 5. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.368
  леле обожавам тостерки ама стариот тостер ми се расипа овој не ми е баш рамен по длабоко е внатре мислам дека попусто ке пробувам нема да ми успее .. :)
   
 6. SwanMay

  SwanMay Популарен член

  Се зачлени на:
  28 април 2011
  Пораки:
  810
  Допаѓања:
  4.296
  Пол:
  Женски
  Денес направив по овој рецепт кој случајно го најдов запишан:

  Состојки:
  ~500 гр. брашно
  ~125 гр. путер (замрзнат)
  ~2 лажици масло
  ~3 јајца
  ~прстофат сол
  ~2 лажици шеќер (по желба може да се стави и повеќе)
  ~2 пакетчиња ванилин шеќер

  Подготовка:
  Брашното се става во подлабок сад и во него се ренда путерот. Се меси, за да се изедначи смесата. Потоа во садот се додаваат маслото, јајцата, солта, шеќерот и ванилиниот шеќер. Се меси убаво додека да се добие глатко тесто. Од тестото се обликуваат топчиња со големина на орев и се тостираат.

  Едноставно се прават, а сите ги сакаат. (y)
   
 7. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  9.929
  Пол:
  Женски
  Направив тостерки со пиво. Убави на вкус, ама тостерот ми е длабок, ко лепчиња дојдоа. Си викам, наредно на тоа за вафли што е да пробам. Имате на тостер за вафли правено тостерки?
   
 8. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  4.323
  Колку време ги печам и дали го мачкам тостерот со масло или директно истурам и печам?
   
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.664
  Допаѓања:
  45.867
  Треба убаво да поруменат. Не се мачка тостерот, а од оваа смеса се прават топчиња и се ставаат да се печат, не се истура.
  И јас по овој рецепт правам, супер испаѓаат, додавам некогаш и малку мелено лукче.
   
  На mal.ecka и Antebellum им се допаѓа ова.
 10. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  4.323
  Ќе пробам деновиве. Фала многу.