1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тоше Проески

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од bilkata, 2 септември 2010.

  1. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Тоше е единствената ѕвезда што постоела и ќе постои на македонската естрада. Само тој заслужува пофалби и никој друг. Се уште чувствувам болка, која не се опишува со зборови, кога ќе слушнам некоја негова песна, кога ќе видам негов спот или негова слика. Тоше беше голем хуманист, голем пејач со ангелски глас. Треба да биде пример за останатите, но никој и никогаш нема да го достигне. Скромен, со големо срце. Сите песни му се прекрасни и тешко ми е да ги одвојам најубавите, но сепак имам неколку кои најмногу сакам да ги слушам.
    http://www.youtube.com/watch?v=4jiOx-Sw ... re=related
    http://www.youtube.com/watch?v=13Ks4UIx ... re=related
    http://www.youtube.com/watch?v=kuE29qdV ... re=related
    http://www.youtube.com/watch?v=LKRaXPYS ... re=related ( на оваа посебно се ежам! )
    http://www.youtube.com/watch?v=GKZWtNAZE_s
    И уште многу имам, но ете едвај овие ги избрав. Тоше засекогаш ќе биде нашата единствена ѕвезда која секогаш ќе сјае! :l:
     
  2. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Ги обожавам сите негови песни , Игри без граници е дефинитивно мојот број еден :)
    оваа негова изјава покажува колку голем човек беше :(

    Точно ли е дека меѓу Лондон и Крушево го избираш Крушево?

    Апсолутно и без дискусија. Мене базата ми е многу битна. Кога сум дома кај моите уживам во хедонистичкиот начин на живот. Обожавам кога околу мене се моите внуци, кога можам да ја пробам кујната на мама, да ја почувствувам топлината и хармонијата во одност меѓу мајка ми и татко ми. Тоа моите го имале секогаш, без оглед на моменталната имотна состојба. Моите никогаш не ме учеле да се врзувам за материјални работи. Иако сега добро заработувам, парите не ми се најважни. Единствено што ми е важно тоа е студиото. Во него се сите мои емоции.
    :clap:
     
  3. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Многу ми е тажно последното негово интервју кај Весна во Вртелешка,начинот на кој зборува,се осеќа колку е уморен од тој живот што му го наложи популарноста, а сите знаеме колку беше скромен.Го паметам тој 16ти октомври каков сив и тажен ден беше.
    Понекогаш сакам да верувам дека навистина Тоше беше испратен од Господ за да не научи на човечност и хуманост.И самиот тој збореше дека има своја мисија.
    Тоше го достигна совршенството кое не постои на земјата,па затоа можеби и мораше да замине,незнам,којзнае...
    Еве една од моите омилени песни http://www.youtube.com/watch?v=EZAtzAbt78M
     
  4. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    definitivno ne ja otvaram temava veke ne za drugo nemozam da citam i pisuvam za nego.Tose ke ostane zasekogas vo moeto srce go sakav i slusav od samiot negov pocetok.Tose e eden i edinstven site sme svesni koj bese i kakov bese, takov covek ednas se raga. :sweat: :sweat: :sweat: Zasekogas vo moeto srce angelu mil :*
     
    На wolf4e и Angelche им се допаѓа ова.
  5. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Кои пејачи ќе настапуваат сега на 5ти октомври на концертот за Тоше?
     
  6. Harlow

    Harlow Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    105
    Не знаеме колку време на овој свет има некој.. Да не забораваме да кажеме "те сакам" додека можеме.

    http://www.youtube.com/watch?v=nACNYFz0OYs
     
  7. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Светот мој минус тебе во него, она што ќе остане, малку е...
    Солзи ми навираат во очите додека го пишувам постов. Поминаа три години од неговиот последен концерт, а раната сеуште не е зарасната. Сеуште живеам во заблуда и не ми се верува, не можам да поверувам, не сакам...
    Еден и единствен, нашиот ангел - Тоше Проески.
    Никогаш градскиот стадион нема да ја добие истата магија која беше присутна пред три години.
    Утре (05.10.2010) да се собереме сите пред домот на АРМ и да му покажеме на Тоше дека неговото ѕвездено небо ќе сјае вечно. Ова е само мал гест во споредба со тоа што Тоше нам ни го остави.
    Почивај во мир. Твоето ѕвездено небо никогаш нема да згасне - ќе сјае вечно. Секоја година се поголемо и поголемо, но со празно место за најголемата и најблескавата ѕвезда која иако не е присутна меѓу нас вечно ќе тлее во нашите срца.
    Тоше те сакам и ќе те сакам се додека дишам и постојам ! :l:

    http://www.youtube.com/watch?v=t36kF7BTIsE
     
    На CoverGirl10, Phyramide, Angelche и 2 други им се допаѓа ова.
  8. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    Искрена сум и ќе морам да си признаам дека не му бев којзнае колку лојален фан: Текстовите на песните се прекрасни воедно и неговите гласовни способности. Македонија изгуби прекрасен вокал и хуман човек .Никако не сум рамнодушна на неговата смрт секако е голема трагедија и загуба на еден така млад живот, се соживувам и сочувствувам со неговите вистински најблиски затоа што сум врвела низ слично но и далеку полошо , не можам да замислам , веќе чувствувам како е :worried:
     
  9. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    :doh:
    Девојки многу ме растаживте...
    Не знам зошто, ама јас многу ретко ги слушам неговите песни..будат многу тажни емоции и тешко ми паѓа.
    Ни мајка не може да ги слуша, одма се расплакува.

    Никогаш нема да забборавам колку убаво си поминав на последниот концерт негов..
    ;(
     
  10. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Утрешниот ден,пред три години,колку само беше сив и мрачен.Бев на работа тогаш,ниту едно ведро лице немаше,само солзи и тага насекаде.Ехх со какво неверување и шок ја примивме веста за кобната сообраќајка.Ни ден-денес незнам што навистина се случило,дали навистина Тоше беше ангел испратен од Бога,или обичен смртник кој поради несреќни околности заврши така несреќно.Јас верувам во првото,затоа што сакам да верувам дека е така.Како и да е,благодарни сме што воопшто беше на кратко со нас и не научи на многу морални и духовни вредности.Неговите песни секогаш ми даваат сила да продолжам понатаму,ангел е тој,неможе да е друго...
    <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/tSK4oIrZxr0?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/tSK4oIrZxr0?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
    Вечна му слава.
     
    На Mikicka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.240
    Допаѓања:
    5.687
    Пол:
    Женски
    Точно пред 3 години. 16 Октомври, 2007. Господ зема една душа. Еден човек кој беше преполн со добрина, хуманост, и сите можни добри особини. Но, ангелите не припаѓаат на земјава нели?
    Затоа Господе, чувај го од зло. Нека од горе, како ангел, да помага на луѓето, нас.
    Тоше, знај дека секогаш ќе те сакаме. Ти беше еден, единствен, НЕЗАМЕНЛИВ. Ангелски лик, ангелски глас.
    Зошто отиде? Ах.. Се запрашуваме сите... Зошто..
    Ќе ни останеш како една икона , врежана во нашите срца. Ќе те знаеме како најголемиот светец, кој постоел во ова време.
    Се надеваме дека некаде од горе не следиш што правиме, и како правиме, и ни подаруваш среќа за нашите добри дела.
    You Said: My little one don’t you cry
    there was no time for me to say goodbye
    a force beyond my choice was calling me
    it was my destiny.
    So many things more I need to do
    and if it looks like he's stealing me from you
    you gotta know it deep down in your heart
    that we will never be apart.

    Пораснав со тебе. И ќе дораснам. Детството не ќе ми беше исполнето со песни, музика ако не беше ти, ангелу мој..
    Уште една солза на лицето за тебе.. Такви текстови, што допираат во срце .. Таков човек... Еднаш во 100 години се раѓа. И дали некогаш пак ќе се роди.

    Само 2 збора ќе кажам, со моето срце, кое сака барем да те види на уште еден концерт на кој ќе кажеш.. Ве сакам сите како што ти знаеше да кажеш. Или, мене сите сте ми убави.. Никој што не те знаел, нема да ми верува дека постоел ваков човек.
    ТЕ САКАМ!!!!!



    .. додека го пишував текстов, се изнаплакав ;(



    [​IMG]
    [​IMG]
     

    Прикачени фајлови:

    • tose2t11.jpg
      tose2t11.jpg
      Големина на фајлот:
      16,2 KB
      Прегледи:
      431
    На Zamzara, julie77, senza.parole и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Почивај во мир наш најмил ангелу, човек како тебе никогаш повеќе нема да се роди. Ти беше единствен во се, навистина се издвојуваше од сите, имаше душа и срце за сите, во вистинска смисла на зборот, имаше глас што вечно ќе одѕвонува во нашите уши и лик што сите вечно ќе го паметиме. Уште не можам да поверувам дека те нема, кога ги слушам твоите песни - како се уште да си меѓу нас, како воопшто да не си ни заминал. Секоја твоја песна ми краде по некоја солза и секогаш, по кој и да било пат да ги слушам твоите песни се пронаоѓам во нив. Се надевам дека си го најде своето место таму горе, меѓу ангелите, затоа што и ти си еден од нив и дека твојата песна и таму се слуша. Се надевам дека си го најде својот мир, најмил наш Тоше. Засекогаш ќе останеш во нашите срца и мисли, никогаш нема да те заборавиме! Почивај во мир! ;(
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
    На julie77 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Што и да се каже е излишно, мислам дека е време да го оставиме ова дете да почива во мир! Никој и ништо нема да го врати! ;(
     
  14. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.202
    Допаѓања:
    23.963
    Многу е тешко да се мислам на него и на тоа фактот дека никогаш нема да го видам . И се дрзнувам да бидам себична и да зборам за него како некој само мој, зошто јас така и го доживував. Од првиот концерт па се до крајот, кога го гледав цел свет во близина исчезнуваше и во моите мисли останувавме само јас и он. Неговото Те сакам беше Те сакам само за мене. И неможам да верувам дека се што ми остана се неколку слики, цд а со потписи и смс пораки. Го имав блиску и знаев дека е се што се прикажува на ТВ не е лага и дека он е стварно таков каков што се прикажуваше, срдечен, насмеан, добродушен.
    Еве ја мојата приказна со него.Инаку бидејки бев опседната со него уште од мала, се појавував секаде каде што тој се појавуваше, секаде каде што даваше потписи, одев до Велес, Куманово, Охрид. Кога ме виде во Охрид ми кажа
    * Добро девојче, како се викаш? И како не ти е мачно да доагаш секаде каде што одам јас?*
    Јас цела хипнотизирана му кажав * Јас те сакам
    И го сакав. Останав цел ден во продавницата на Космофон да го гледам.
    Потоа му го дознав бројот и му пратив порака. Ми одговори. Почнавме да се допишуваме. Јас бев заљубена.. Буквално! Бев убедена дека ке се омажам со него.
    Заради него, се запишав да волонтирам во едно списание само за да одам на негови прес конференци. Одев и го сакав. Правеше муабет со мене како со пријател. Ми го знаеше имeto. А јас се карав да стојам у прв ред на сите концерти за да го имам поблиску. И на последната промоција на Игри без Граници го гледав и и кажав на другарками Ајде да го гушнеме. Ми рече ајде бе друг пат има кога. Немаше кога. И нема да си простам што не го искористив тој момент.

    Ми фали, го сакам и најискрено да можам јас би го дала мојот живот ако он се врати.
     
    На Speechless, baguf4e, marina22mk и 4 други им се допаѓа ова.
  15. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    Сите убаво знаеме дека тоа не беше "несреќа". Беше убиен.
     
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Вчера баш разговаравме со едни луѓе на оваа тема и кажаа некои навистина добри работи. Како на пример, зошто Тоше не седел позади? Зошто немал двајца шофери кога одел на подолг пат? Зошто прво и основно сам не превзел мерки да се заштити? Па не беше он било кој :^)
    Ама од друга страна ако требало да биде, ништо немало да помогне...
     
  17. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.202
    Допаѓања:
    23.963
    Он се сметаше баш за било кој и затоа и немаше личен шофер. затоа сам возеше во повеке случаи. И плус имаше премногу верба во луѓето.
     
  18. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    Значи луѓе неможам да ви опишам колку сум прво пред се горда на Тоше. На кого и да му кажам тука дека сум од Македонија, го спомнува Тоше со почит. Дури и верувам дека за Нова Година ќе соберам група за да ги донесам во Крушево. Фала ти Тошенце што беше единственото нешто позитивно во Македонија. Ќе те сакам и почитувам се дури сум жива. И да, верувам дека сега му е подобро таму каде што е, отколку во оваа никаква, расипана, корумпирана земја.

    http://www.youtube.com/watch?v=sb8ujYGQIhs
    http://www.youtube.com/watch?v=8Qj9BZC1vQs
     
    На sesilija и Hipica им се допаѓа ова.
  19. crnokosata

    crnokosata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Што и да се каже излишно е ;( беше еден и единствен и така и ке остане засекогаш ;(
     
  20. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    Бев неколку дена во Белград кај мои роднини. Имам таму еден другар, живее на Дедиње во Белград...Се дружи плус со авторот на книгата Тајните на српскиот џет сет(Лучич мислам беше тој дечко, не ми текнува на името...) На Дедиње се знае кои ликови живеат...Јас дознав такви работи што ми се сврте во глава...Нема ден да не мислам на тоа и си поставувам милиони прашања... :x Почнувајќи од Цеца(значи ретроспектива на нејзиниот живот, бракот со Жељко-Аркан, за игрите во кои он ја вплетка и ден денес ги игра прљаво..), потоа за Карлеуша, за Ксенија Пајчин и тој луд црногорец Каписода што ја застрела во глава ;( , па за убиството на премиерот Џинџиџ, за Слобо Милошевиќ, за синот негов Марко(најголем шверцер на цигари на Балканот), за убиството на Аркан, за Земунски клан, за Мира Шкорич и уште мнооогуууу...За жал во една од тие теми беше спомнат Тоше и детаљи околу наводната сообраќајна несреќа негова... Ако е све ова вистина што ми се кажа, значи веќе ништо нема да ме зачуди, што и да слушнам... :x ;( ;( ;(