1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тоше Проески

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од bilkata, 2 септември 2010.

  1. NICKRIVERS

    NICKRIVERS Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    11
    да не знаете колку пари ке биде карта на билетарата во "Борис Трајковски"???
     
  2. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Да беше меѓу нас Тоше денеска ќе го славеше својот 30ти роденден.. :sweat: :sweat: :sweat:
    Сега е меѓу ангелите....Тоше! СРЕЌЕН РОДЕНДЕН!!! Момче со ангелски глас те сакаме сите!!!!
     
  3. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Како денес се сеќавам на утрото кога станав , бев осмо одделение, втора смена на училиште, зедов да повторувам биологија, кога на телефон ми соопштија дека повеќе го нема :( Не им верував, не можев да поверувам во тоа што го слушам, мислев ме зафркаваат, се ми стана јасно кога ги гледав ударните вести , цел ден не можевме да се соземиме, плачевме :( камо солзите да можеа да го вратат .
    Ангелу почивај во мир, никогаш нема да те заборавам !
    Секогаш кога ќе слушнам негова песна ми допира длабоко во душава, ама денеска очите ми се насолзуваат како тогаш.
    Засекогаш во моето срце, ти живееш сеуште, преку делата и песните, вечно ќе живееш !
    Пак ќе кажам она ШТО ОСТАНА ОД ТЕБЕ МАЛКУ Е !
    Еве во негова чест денеска песнава
    http://www.youtube.com/watch?v=Xw38TPTJ ... re=related
     
    На julie77 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ehrgeizig123

    ehrgeizig123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    157
    Испровоцирана од многу коментари морам да кажам нешто.(нејќам никој да се почуствува навреден,ова не се однесува на никој посебно)
    Не знам зошто толку драматизират околу смртта на Тоше.
    Да,точно е дека имаше убав глас.
    Знаеше да направи атмосфера.
    Му престоеше светска кариера.
    Донираше во хуманитарни цели(не навлегувам ни во суштината ЗОШТО сето тоа го правел).
    Греота е што толку млада личност умре на млади години,ама па боже мили што е све ова па сега.Одеднаш се појавија 24325435негови фанови,коишто до вчера го навредуваа. |( Зарем никој не гледа дека се е ова перење на пари?!Го направија човеков народен херој и не знам ти уште што.Во ред е да се одбележи,еве конкретно неговиот роденден, на некој начин ама ова е премногу!
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  5. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.705
    Пол:
    Женски
    Абе што си е вистина, вистина е дека многу ја тупат нашиве! :worried:
    Убаво е тоа што прават сеќавање на него ама она е претерано. За изведувачите што ги видов вечерва не сакам ни да коментирам (посебно се разочарав од изведбата на Маја). Ги извади делот каде што ја оставија публиката да пее, всушност така треба и да биде, како минатата година што пуштаа само негови песни и видеа.

    Иначе како ви се допадна спотот за новата песна???

    Јас не сум нешто посебно воодушевена... некако многу ми е непрофесионално изведено се.
    Со еден збор: Можеле и подобро!

    http://www.youtube.com/watch?v=QpBmVs1LLNA
     
  6. LanA..ana

    LanA..ana Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    35
    па на скала од 1 до 10 спотов е слаба 4............можеле многу подобар да го направат.........веќе ако сакаа да му одадад почит требало да покажат поголема посветеност и професионалност и со тоа ќе направеа супер спот каков што заслужува Тоше... а и уште една работа каде биле сите овие спонзори додека беше тој жив и сам се бореше сега се тепаат за да бидат прочитани дека и тие допринеле во остварувањето на овој концерт, спот, албум или што и да е а порано ги немаше нигде е тоа е стварно тажно што човек добива заслуги одкако ке умре... тажно но вистинито........огромна благодарност што имавме ваков човек кој е голема реткост да се сретне но прерано замина......
     
  7. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    вчера бев со друштво на концертот на Тоше...
    беше весело распеано, и секако јас од сите бев највесела, ама некако беше сиромашно...
    требаше да биде барем за неколку песнички побогато, повесело...
    прекрасни се и новите песнички како и рок баладата е ептен супер-баш во мој стил :inlove:
     
  8. ehrgeizig123

    ehrgeizig123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    157
    Па добро и не е така лош спотот :) Да ве прашам ви скока песнава или до мене е нешто? |(
     
  9. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Како вчера да беше неговиот последен концерт на Градски. Пеевме, скокавме, игравме, а сега жалам што сето ова го пишувам во минато време. Би сакала да можам да напишам ќе пееме, ќе играме на следниот концерт на Тоше, но знам, тоа е невозможно.
    Кога на разгласната во училиште на големиот одмор пуштија песни од Тоше заменев. Сите се смееја и ги пееја не знаејки што се случува. Бевме прва смена. Потоа ми дојде порака: „Еј знаеш, Тоше загина.„ Ми падна телефонот од раце. Пребледев. Другарките ме прашуваа што се случило. Не можев да проговорам. Го кренаа телефонот и ја видоа пораката. На сите им стана јасно зошто пуштиле музика од Тоше. Набрзо веста се расчу. Сите плачеа, липаа...Отидовме на плоштад, палевме свеќи, се молевме за него неверувајки што се случило... Толку млад, толку убав, ангелче наше беше... А сега е нашиот ангел-чувар, кој не гледа од небото... Ни ги остави песните како вечни спомени, си обезбеди место во нашите срца...беше еден и единствен.
    И морам да кажам: ова со концериве не ми се допаѓа. Многу се сиромашни. Ако ги прават во негова чест нека ги прават како што треба, а не колку ради реда. Јас не одам веќе на нив. Роденденот на Тоше си го прославувам во некои клубови каде што на тој ден пуштаат негова музика.

    P.S. Жално што темава е незаживеана и има малку коментари!
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
  11. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
  12. Cokolatce95

    Cokolatce95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    131
    http://www.youtube.com/watch?v=DLo0U7N65ls

    Тошенце ... Не постојат зборови со кои би се опишала неговата убавина,големина и отсуство ...
    ТОШЕ, ќе те сакам додека постојам !!! :l:
     
  13. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
  14. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    ТОШЕ,ТОШЕ,ТОШЕ!

    ЧОВЕКОТ СЕ РАЃА И УМИРА. СМРТТА Е ДЕЛ ОД НАШЕТО ПОСТОЕЊЕ, СИТЕ ЕДЕН ДЕН ЌЕ ОТИДЕМЕ ТАМУ...

    КОГА ГО ПРАШАЛЕ АХИЛ ДАЛИ САКА ДА ЖИВЕЕ ДОЛГ ЖИВОТ БЕЗ СЛАВА ИЛИ КРАТОК СО СЛАВА, ТОЈ ОДГОВОРИЛ ДЕКА ГО САКА КРАТКИОТ ЖИВОТ. МНОГУ ВРЕМЕ ПОТОА ИСТОТО ПРАШАЊЕ МУ БИЛО ПОСТАВЕНО И НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ. ВЕРОЈАТНО И ТОШЕ ГО ПОСАКАЛ ИСТОТО, САМО ШТО „НЕ НИ КАЖАЛ“ ЗА ДА НЕ СПРЕМИ ЗА ОНА ШТО СЛЕДИ. ТАГА, БОЛКА, НЕКОЕ НЕОБЈАСНИВО ЧУВСТВО КАКО ЗАГУБА ЗА НЕКОЈ СВОЈ. И ТОЧНО ТАКА ТОШЕ БЕШЕ НАШ, ЗАЕДНИЧКИ, ПОДЕДНАКВА СВОИНА НА СИТЕ НАС. ЖИВОТОТ НИ ГО ПОСВЕТИ НА НАС.

    ВЕЧНА МУ СЛАВА!!!!
    НЕКА ПОЧИВА ВО МИР!!!
    АМИН!!!
     
  15. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Прв пат кога почнаа да се вртат хитовите на Тоше на радио ми се допадна претерано милозвучноста и емоционалноста која избиваше од неговиот глас. Кога го видов првпат на телевизија бев изненадена по гласот ми се чинеше дека станува збор за некој повозрасен прво, поради таа перфекција која претпоставував дека е поткрепена со соодветно музичко образование ама повеќе ме збуни емоционалниот набој кој зрачеше од неговата изведба, се прашував како некој толку млад успеал да го вгради тоа кај себе што многу искусни изведувачи не успеале никогаш. Подоцна сфатив дека кај Тоше љубовта кон човештвото и хуманоста се вродени и за него природни како воздухот кој го дишеше. Го изгубивме кога му беше на повидок светска кариера и слава, уште толку имаше да даде и како музичар и како човек и како хуманист. Долго време одбивав да ја прифатам суровата вистина дека веќе го нема, сеуште ми течат сами по себе солзи кога гледам негови видеа или слушам негови песни на радио. Таков темперамент, ентузијазам, насмевка на усните и лицето се реткост меѓутоа токму поради тоа Тоше вечно ќе си во нашите спомени. Ти благодарам што за време на твоето постоење го направи светов поубаво катче и им ги отвори на многумина очите што значи да се биде човек во најнесебична смисла на зборот! Почивај во мир :bow: .
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  16. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.553
    Пол:
    Женски
    Не бев негов фан, никогаш не сум ги ни слушала нешто посебно неговите песни. Ми падна жал кога почина, затоа што станува збор за млад човек. Не сакам да ме сфатите погрешно, но умреле многу помлади луѓе, а за нив никој ништо, умреле и познати други кои направиле многу, па пак не се крена огромна фама после нивната смрт. Ние претеравме, во ред е да го жалиме, но сите овие концерти после неговата смрт ми се безсмислени. Па посебно тоа што се на неговиот роденден, не личи ни да се на неговата смрт, нема да ја славиме, но сеедно не ми се допаѓа сето ова после неговата смрт. Створи тој премногу по што има да се помни, нема потреба од нешта после него.
     
  17. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
  18. Sunshine555

    Sunshine555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    69
    Се согласувам со марама, и јас не го имам многу слушано никогаш не сум била некој негов огромен фан,но сепак ми падна жал,но претерано ми е сега секоја година концерти за него не знам што па умрел човекот сите ќе умреме некогаш што да кажам веќе претерано е со групите на фб како Боже врати ни го Тоше земи го Боки 13 тоа е срамота и да го мразиш некого да му посакуваш смрт глупости. Јас го почитувам Тоше по неговата хуманост и толку, за глас имаше прекрасен,но јас едноставно не бев некој негов фан.
     
  19. The.Crab

    The.Crab Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    629
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Во оваа прилика нема да коментирам за големината на Тоше и за тоа каква личност и уметник беше - тоа е веќе факт за кој сведочат неговите дела и песни кои засекогаш ќе останат живи во нашите срца (барем на мнозинството). :) Има многу песни од него кои ми се допаѓаат и такви кои не ми се нешто посебно.

    Некои од омилените и од кои никогаш нема да ми стане Доста:

    http://www.youtube.com/watch?v=3r8ZfkfY ... re=related

    http://www.youtube.com/watch?v=r5U1BGOn-rw

    http://www.youtube.com/watch?v=FEV14Cndass

    http://www.youtube.com/watch?v=V0ABkEBGEl4

    http://www.youtube.com/watch?v=0OpUYd62 ... re=related
     
  20. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431