1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тој има девојка, а јас се смував со него

Дискусија во 'Сингл' започната од eloves, 15 март 2014.

  1. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Е тоа е кога ти се ниски критериумите за бирање сексуален партнер, па мора да се оправдуваш после дека ако не си ти, некоја друга ќе била.
    Нека биде друга, јас не би била.

    Никогаш не сум разбирала такви бесцелни врски, какво губење време е тоа, наместо да градиш здрава и сериозна врска со некој што те сака и почитува?
    Одвратно.
    Немање емпатија и осет е одвратно, да.
     
    На Belgin1, ku4ence, Sleepy и 25 други им се допаѓа ова.
  2. The_boy

    The_boy Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Машки
    Не би рекол дека ќе се испозаколат. Сиротата девојка нема потреба да дознае која е другата. Барем денес е лесно, скриншати од пораки и слики на нејзин вибер или месинџер и чао пријатно. Секоја (и секој) заслужува искреност и убавина во врската а не коплерај.
     
  3. The_boy

    The_boy Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Машки
    Ух..па и да градиш...може да се распадне... :|
     
  4. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Во поглед на изневерувањето за кое сте пишувале, само ќе кажам...колку би било поинаку кога болката би ја чувствувал и оној кој ја предизвикува.
     
    На Miss666, cresa-jagoda, Purplelilac и 3 други им се допаѓа ова.
  5. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    На таквиот му посакувам да се заљуби до максимум во некој/а шо не го/ја сака оти иначе нема да осети. :D
     
    На Згодната, cresa-jagoda и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
  6. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Никој не прави хајка против @WildMk, не гледам ни како е оф топик, со оглед на тоа што темата е за секс со некој кој има врска, а Вајлд сама си настапи пак да зборува за тие нејзини искуства, не дека не ги знаеме веќе. Плус што едноставно мора да реплицира на секое мислење :D

    Туку, најголемо изненадување на темата ми е @worrieddd на која што секс надвор од брак (пред брак) и смета ужасно, ама затоа сосема во ред и се игричките на Вајлд. Моралните вредности некаде по пат на молитва да не ги остави? Или тотално е битно кој е "грешникот", а не гревот?

    Темата е смешна. Од почит према самата себе никогаш не би си дозволила да отидам со некој кој има девојка. Да, од почит кон самата себе. Затоа што без тој еден секс ќе преживеам, а да му помагам некому кој ништо не ми значи во неговите лаги ми е беспотребно трошење на време.

    Некаде горе беше напишала дека долго ти требало да дојдеш до тој стадиум, @WildMk онака од гордост. Не се гордееш ти, досадно ти е. Не е никаков стадиум тоа. Хоби ти е. Не знам, да сум на твое место поради би плетела, барем можеби ќе продадеш некоја рачна изработка, отколку да ми се состои хобито од измами, лажење и соучество во изневерување.
     
    На rolulika, dayla, Tan4ence и 10 други им се допаѓа ова.
  7. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Никаде јас не сум кажала ужасно ми сметаат. Ако ми се во ред и јас ќе ги правам. Не знам како ме сфаќаш, не ми сметаат туку според мене не се во ред, но тоа не значи дека јас сум таа шо ќе ја управува неа у животот. Секој си е одговорен сам за себе. Ја можам да ја посоветувам да не го прави тоа (од религиска гледна точка) ама не можам јас да ја сменам. Не знам зошто си изненадена од мојата реакција. Тоа што јас живеам таков живот си е мое исто како и таа што си живее нејзин. Јас никогаш не би живеела и не би се однесувала така. :)
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  8. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Па не видов баш дека некаде ја посоветува да не ги прави како што нас не советуваше да се чуваме за во брак. Или како што "советуваш" против хомосексуалноста.
     
  9. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Па во секоја тема ли одново треба да пишувам? Еве не ми е мачно ич:
    @WildMk не е во ред што живееш така, љубовта и постелата треба да се со еден маж или жена. :)

    Не е во ред неверството, не е во ред ни отворен брак, но ако човек одлучи да се промени тоа го може. Само ти одлучуваш за твоите постапки и живот. А ние како човечки суштества сами правиме избори: живот или смрт(библиски).
     
  10. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Супер, ајде сега иди во темата за хомосексуалност и напиши го истото :)
     
    На Alisa22, Amellie13, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  11. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Разликата е што во отворен брак и хомосексуална врска никој трет не завршува повреден, за разлика од спиење со некој што има девојка или жена. Не знам како не ја увидувате.
     
    На Kitty23, blackwave, rolulika и 12 други им се допаѓа ова.
  12. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.798
    Пол:
    Женски
    Или пак, за промена, можи да не изневерувате при секоја прилика, да не бидите соучесник на неверство при секоја прилика, да не тапшате по рамо пријател кој изневерува или да му дајте шанса на такво говедо да се оправда.

    Нема оправдување ако изневери зошто изневерувањето мава на психата на изневерениот и секој кој изневерува, а и тие со кои изневери треба да чувствуваат вина.
    Ама секогаш тој кој изневери, тој кој вети нешто пред партнерот и не го исполни ја има најголемата вина и не знам како некој таков во даден момент ви е привлечен.

    Ми се пушташе еднаш еден со женска, напрајв буквално се да го тргнам од мене. Беше симпатичен дур не ми кажа дека има женска, а флертова со мене и ме вика на дејт. Никогаш не се случи, никогаш нема да се случи, а мајке му, привлечен беше.

    И да, можам комотно да речам никогаш зошто никогаш неќам да постигнам ниво каде ќе повредвам друго човечко битие, дали било тоа јас да изневерам или да бидам дел од нечие изневерување зошто од кога знам за себе ова ми е најгнасен чин кој можи некој да го напрај.
     
    На sweet-cherry, Mishela, KateKane и 12 други им се допаѓа ова.
  13. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Секаде сте само вие присутни исто е тука или таму. Ногу си фина.
     
  14. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.812
    Допаѓања:
    38.283
    Пол:
    Женски
    Јас не би @MayDiamonds не ради емпатија кон девојка му, туку поради мојата самопочит. Седи си настрана, ако врската стварно не им е добра евентуално ќе раскинат и тогаш ќе видиш дали сакаш со него или не. Јас искрено не можам да бидам толку емпатична за личност која не ја знам и мислам дека многу малку луѓе се емпатични за непознати до тој степен што би си ускратиле нешто на себе за да некој друг не биде повреден. Знам дека не е фер и не е човечно ама реално такви сме повеќето, ама веројатно си имаш доволно самопочит дека можеш подобро, можеш да најдеш некој кој ќе биде само твој оти не знаеш дали утре овој ќе си пишува со други и ќе се обидува да фати нешто, јер карма ис а бич и веројатно ти ќе бидеш после на место на девојката.
     
    На rolulika, cresa-jagoda, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.644
    Допаѓања:
    52.601
    Пол:
    Женски
    И мене ми се има случено, додека бев сингл да ми се пушта дечко на една познаничка. Цело време ме гледаше од страна дури бев в кафич излезена и на одење дома застануваше со колата до мене да ми го каже тоа дека ме гледал сум била убава многу (крипи) и ме канеше на кафе демек. :puke: Никогаш не прифатив, зошто знаев што му е намерата. Никогаш нема да бидам соучесник во толку гнасно и подло нешто како изневерувањето. Никогаш не би повредила на таков начин друга девојка без разлика дали ја познавам или не. Едноставно таа карактеристика, дека сака да изневери ми е најголем turn off, па ако сака и најзгодниот на свет нека е.

    Не значи дека ако сме слободни треба се да прифаќаме што ни се нуди. Нема никаква оправдана причина да се изневери и е ниско премногу. Точно дека најголемата вина е во оној кој изневерува, но не е многу помалку и да си соучесник во "криминалот". :)
     
    На Kitty23, rolulika, KateKane и 9 други им се допаѓа ова.
  16. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    @1209 точно така.
    И јас немам емпатија до тој степен да би ми било гајле за девојка му. Ако не сум јас - секако ќе е некоја друга. Би било фино да и кажам дека дечко ѝ ми се пушта - ама не би го направила ни тоа. Значи нема емпатија, не ми е гајле. Тотално незаинтересирана излегувам.
    Викам дека имам "попаметни работи" отколку да сум соучесник во варање. Таа попаметна работа може да биде и гледање во таван, ама е попаметна затоа што не си наштетувам. Имам самопочит, и доволно се сакам себе си за да не дозволам да си го валкам секојдневието со туѓ прљав веш.
     
    На cresa-jagoda и theowndemon им се допаѓа ова.
  17. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Еве нема да го разглабаме бракот на Вајлд, туку еве нешто од мојот карактер и сингл живот па слободно коментирајте.

    Досега сум имала три случки каде ми се пуштале момци кои биле во врска од кои едниот беше дечко на моја другарка. Ниту еднаш не сум прифатила и ниту еднаш нема да прифатам такво нешто најпрвин како што рекоа и некои од девојките погоре поради почит кон себеси а потоа и поради емпатија кон личноста која си потрошила часови, денови, месеци или години за да ја изгради врската и довербата во личност која не заслужува но сепак е нејзино да одлучува дали го сака покрај себе или не. Не е мое да расипувам туѓа врска.
    Ете затоа сум валда сингл, ама барем мирно спијам навечер.
     
    На Amellie13, KateKane, worrieddd и 9 други им се допаѓа ова.
  18. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Додека ние мирно спиеме навечер, тие неморалните уживаат у животот. И кога ќе видиш на крај они многу подобро си поминале во животот додека ние сме спиеле со чиста совест.
    Јбг
     
    На Girly90 и baba Rada им се допаѓа ова.
  19. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Го кажав ова за слободно да можете еве и некој друг случај да коментирате, да не биде дека сите сме ја напаѓале Вајлд (а бај д веј таа самата си го вклопува нејзиниот брак во секоја тема на форумов и за сега успешно и иде).

    А тоа дали јас сум направила некој грев никој не те праша тебе. Поздрав Бабо :hai:

    Мене фино ми е вака :)
     
    Последна измена: 11 јануари 2019
    На ane.bella, rolulika, dayla и 11 други им се допаѓа ова.
  20. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Ќе почнам со очигледното „Не с(м)е сите исти“, ама па да не се лажеме, и жените и мажите делиме многу карактеристики својствени за својот пол. Воспитување, социјална интеракција или т.н. програмиран мозок на уклопување со друштво, итн., си играат улога.

    Многу девојчиња се губат во некоја замисла дека животот е романтична комедија каде дечкото сфаќа дека цело време бил заљубен во неа, и дека девојка му, во финалната сцена, ќе го остави драматично, докажувајќи колку е никаква, и ќе замине со чад над неа и наелектризирана коса, оставајќи ги нив да си гугукаат. Тоа дали се случува во 1% од случаите, and I'm being generous here.
    Не заборавајте дека опашот кога мрда, мрда лево-десно (некогаш малце и нагоре), не само лево и не само десно, или во превод не сте посебна снегулка и не пробува само со вас. Жалам.
    И јас сум свиѓала зафатени момци, ама само на тоа останувало. Никакви знаци, ништо. Ќе си тупам ја глава чек сега да не му вртам, со женската е, да пазам како ќе реагирам во јавност, да сум му на дофат само кога таа е зафатена. Ако сум решила да изигравам фаталности, боље ескорт ќе станам, па ем ќе ми плаќаат за трудот и за да го одржам фаталниот изглед, ем нема емоционални трауми за мене.
    Сфаќам донекаде дека осаменоста свашта прави, ама и не оправдувам. Па, со најдобра другарка лом се направив што си дава надеж со такво копито. Ама он цела недела не отишол на работа ради неа и појадок и донел, сигурно му значела нешто. Да, пошто му се може да не работи, добива секс и не мора за ништо да се мачи оти му изиграваш мамичка и ти дреме дома. За празници, тап авионот и илјадници км подалеку, кај женска му. Демек на раскинување, немало смисла по телефон. Јер он праведниот, нели.

    Сосема друго е па таа некоја женска психа и потреба за кревање самодоверба, каде, ако ти се пуштал дури е слободен, ок, небитен, а штом фати некоја и не ти посветува внимание, се пали црвеното сијаличе и одеднаш „Eј, па ми се свиѓа и ми фали уствари“, па корнење коси, па ликување што/ако станала швалерка, као еве битна сум, опасна сум, предатор сум. Gledayteme chudetese.
    И да, се чудам...
    Толку ви е неопходна баш таа размена на баш таа плунка?
     
    На Bibliophile, goddess.Of.chaos, Hellobeautiful и 22 други им се допаѓа ова.