1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тој/таа одбегнува секс?!

Дискусија во 'Секс' започната од Leika, 8 мај 2012.

  1. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Знам дека си повредена од маж ти, но со спиење на гарнитура со новороденче го подложуваш бебето на зголемен ризик од SIDS, т е смрт. Тоа е многу лошо и немој никогаш да спиеш со бебето на гарнитура, да го гушкаш и загушуваш, или пак да го доиш поспана. Па згора на тоа и пиеш Хелекс кој патем не само што е штетен за тебе и ствара зависност, туку и не смееш да го пиеш доколку доиш. Те читам и се ежам. Мораш да мислиш сега не само на себе си туку и на твоето бебе. Едуцирај се во врска со седативите што ги пиеш и што е тоа Синдром на ненадејна смрт кај доенчиња.
    Еве ти линк за почеток: https://zdravobebe.mk/preporachani-statii/sindrom-na-nenadejna-smrt-kaj-novorodenchinja-sids/
     
    На GirlVolley, tinka-mace, eliesaab и 4 други им се допаѓа ова.
  2. brunettefairyxo

    brunettefairyxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2020
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Здраво, немав намера да пишам тука но сакам мислење од вас. Имам 17, дм 18. Сме имале односи 5-6 пати до сега.
    Моите хормони вријат и сакам да продолжиме да имаме односи (со заштита нормално) но тој избегнува, ми вели дека било ризично и дека не сакал да биде татко. Пробувам да му објаснам дека тоа не може да се случи туку така, има луѓе кои со години се борат и не можат да зачнат бебе, но ете...
    Се чувствувам отфрлено секогаш кога ќе ме одбие, па барам мислење и совет од вас, бидејќи ова никогаш не се случуваше.
    Благодарам однапред.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. GirlVolley

    GirlVolley Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2020
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.657
    Пол:
    Женски

    Кажи му нека се едуцира малку, нека си поразговара со некој за тоа или искрено нека ти каже ако не сака да е со тебе
     
    На Biny му/ѝ се допаѓа ова.
  4. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.712
    Допаѓања:
    9.611
    Пол:
    Женски
    Не е доволно едуциран и го фаќа страв. Разговарај со него, мора да научи некои работи сепак има 18 години. Ако си користите заштита нема што да паничи. Нетипично е машко вака да се однесува, најчесто сме ние тие што паничиме(facepalm)Сепак имате доволно години за да бидите едуцирани на таа тема :D
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. brunettefairyxo

    brunettefairyxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2020
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Сака односи, но тоа го измачувало. (да не стане родител, да не се скине кондомот, такви некои изговори или како да ги наречам)
    Не знам како да го убедам дека ништо нема да се случи ако доволно добро внимаваме. Знам дека сексот не е единственото нешто што треба да ни биде цел во животот, го сфаќам тоа, но желбата си го прави своето.
    Сепак, благодарам на мислењата и одвоеното време.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Не треба никако да го убедуваш, да беше одбратна ситуација, ќе ти велевме дека не треба да те притиска ако не си спремна.
    Така и тој едноставно не се осеќа спремен, страв му е моментално.
    Или да го оставиш да се охрабри со негово темпо или да си одлучиш ти дали сакаш да чекаш, колку сакаш да чекаш и слично.
     
    На cresa-jagoda, Glowy, Lavender4 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Целосно се согласувам со ова. Не е спремен и му е страв. Ако сакаш да чекаш, можиш да му предложиш да прајте другите сексуални работи без пенетрација, кај шо нема да има ризик за бременост па да можи да уживате без ризикот нели. Но, ако не е спремен и на то, јас лично не би притискала зошто не секој секогаш е спремен и то е океј. Се во свое време. @brunettefairyxo
     
    На cresa-jagoda, brunettefairyxo и Mantub им се допаѓа ова.
  8. brunettefairyxo

    brunettefairyxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2020
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Не го притискам, чудно ми е неговото однесување бидејќи тој никогаш не се однесуваше така. Пробувам да сфатам што е проблемот, имавме односи и се беше нормално. Одеднаш почна да ми зборува за работи кои претходно не ги спомнуваше.
    Но, во ред. Ќе го имам твоето мислење на ум. Благодарам.
     
  9. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    3.506
    Пол:
    Женски
    Искрено би ти рекла дека не е спремен ако воопшто до сега не сте имале односи па не сака да имате ама штом сте имале веќе малце ми е чудно да одбива туку така.
    Дали беше под стрес после односите, те прашуваше како си со циклусот или општо дали паничеше на почеток кога сте имале односи?
     
  10. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.300
    Пол:
    Женски
    Мислам дека друга е причината ама ај ќе си ќутам:makeup:
     
    На cresa-jagoda, Konfetka, Biny и 6 други им се допаѓа ова.
  11. brunettefairyxo

    brunettefairyxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2020
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Се однесуваше најнормално. Ме праша за циклусот, му кажав дека ми дојде точно на време. Имам и апликација која пресметува кога се плодни, а кога неплодни денови, кога треба да почне менструацијата а кога да заврши, до сега се испостави дека е точна бидејќи ништо несакано се нема случено.
    Тој е перфекционист, кога имаме односи секогаш проверува дали кондомот е добро наместен и слични работи, не остава да биде туку-така.
    На моменти ми се допаѓа неговата одговорност, на моменти мислам дека многу се преокупира со некои работи. И така...
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    15.612
    Пол:
    Женски
    А па кога не му е гајле, тогаш ќе речете Ех мажи, само девојката да се потресува, нив к не ги боли:D

    Инаку кога рече да го убеди, секако не мислеше на напињање и терање, него еве сменете го зборот со увери, охрабри итн.
     
    На brunettefairyxo му/ѝ се допаѓа ова.
  13. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    3.506
    Пол:
    Женски
    Разговарајте повеќе. Можеби навистина не е спремен па избегнува дополнителен стрес, особено ако поминува низ лош период. Од друга страна штом на почеток се однесувал најнормално тогаш не разбирам зошто би се плашел откако сте имале неколку пати односи. Клучно е да разговарате повеќе, дефинитивно.
     
  14. brunettefairyxo

    brunettefairyxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2020
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Разговараме... Секогаш ми зборува едно исто, ризично било, можело да се случи нешто лошо,
    сум можела да забременам.. Избегнува односи, тоа е тоа.
    Мене тоа почнува да ме мачи.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Такаа 8)
     
    На Indiegurl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.253
    Пол:
    Машки
    Ти откај знајш бе? Нели никош си немала дечко итн?!

    @Indiegurl ај кажи шо е причината баш ме инт, лп можи.
     
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Нека разговара со психолог.
    Не мора ти да му ги лечиш стравовите.
     
    На brunettefairyxo и x-MajaEsposito-x им се допаѓа ова.
  18. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Ти знајш ја колку дечковци сум имала. Ако не сум имала многу не значи дека сум глупа
     
  19. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.253
    Пол:
    Машки
    :@
     
  20. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    не ме закачај :whew: