1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тој што го сакам се ожени

Дискусија во 'Канта' започната од maleckataa, 27 јуни 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.313
    Допаѓања:
    101.500
    Пол:
    Женски
    Toj sto go sakam se ozeni:(:(

    Затоа јас еднаш напишав да се кажува кој од која националност е кога ќе се поставуваат теми од вакви или слични содржини. Еве и мене како на македонка која појма нема од албански обичаи ми дојде чудно со невестата делот, како и на многу други овде и затоа мислеа дека измислува девојката ( не дека ги бранам).

    А за девојчето, не се секирај, ќе помине. И мојата прва љубов се ожени, дури и на свадба му играв и иако не бевме заедно повекје од 10 години сепак имаше емоции. Ќе помине не се секирај. Знаеш како велат, кога една врата се затвора се отвора друга, а можеби и не бил тој за тебе, а за тебе те чека поголема среќа и поубав живот.
     
  2. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Toj sto go sakam se ozeni:(:(

    ^nena2010 Да беше само тоа, океј, и јас би ги сфатила, ама

    Ама, ви се молам... :/

    P.S. Нена, ти се восхитувам на храброста. :x
     
  3. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    Toj sto go sakam se ozeni:(:(

    Ако сето ова е вистина, само еден совет би ти дала
    shit happens, life goes on.

    Се дури ти е тој во мислите уште 5 машки да смениш, пак исто ќе се чувствуваш. Се дури не си речеш еден ден да станиш и да очекуваш еден сосем нормален ден без него. Ќе видиш кога најмалку ќе очекуваш ќе ти се случат убави работи :)

    Едноставно сврти нов лист, уживај на 21 година оти тие години нема никој да ти ги врати.
    Се најдобро.
     
  4. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    Toj sto go sakam se ozeni:(:(

    Луге свашта се случува по светот,зошто да не би било вистина,јас да почнам да пишувам што се не ми се случувало во Холивуд ке ме пратите :D
    Туку сега малку за проблемот.

    Девојко гледам дека ти е многу тешко,ама не можам да знам колку зошто не сум во твоја кожа ама еве сите ние сме биле со лошо искуство,не постои некому кој му тече мед и млеко во љубовта.Што да кажам јас?не можам да наидам на личност која ке ме сака,сите со кои сум била ме разочарувале на крај.Ама секогаш станувам на нозе ;) и сето ова ме прави силна повеке од порано и поискусна за да се справам понатаму полесно ако налетам на ист проблем.
    Сега типот се омажил,може направиле беља со девојката па еве...до тоа дошло,не знам дали те сакал,нешто овде ми мириса но биди сигурна дека ти направил услуга со тоа што не сте заедно.
    Зошто?затоа што те лажел цело време дека те сакаа се оженил со друга.
    Ајде да земеме па дека те сакал,зар е будала цел живот да го дели со некоја која не ја сака?Не биди наивна до толку.

    Има една песна од Сека Алексич

    ма немој жалити сестро
    што те је варао
    нек иде где му је место
    право у пакао

    Ниједно мушко на свету
    не воли јаднице
    зато не буди сестро
    Не дај се краљице

    :)
    И немој со тоа дека нема да се заљубиш повторно,љубовта повторно ке затропа на твојата врата.Биди сигурна дека ке биде така.Почни да одиш напред без него во твојот живот.Нека биде срекен тој со сопругата а ти уште посрекна оти ти направил услуга :)
     
  5. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Toj sto go sakam se ozeni:(:(

    Ете зошто мислам дека на девојчето му е само досадно. Како прво не наведува никакаква причина зошто не е сега со дечко и со кого лудо се сакаат. Да, да другарите му направиле проблеми за неа и ги разделиле. Ај да е од страна на родители некако да преџвакам. А делот со колата, кога ја прашаа како е можно, го смени мислењето, дека ете само колата дошла, значи без невеста, така да и ова со албанските обичаи паѓа во вода. Извинете ама мене ова ми е тешко сценарио. Чисто се сомневам дека малечка пак ќе се појави на форумов.
     
  6. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Toj sto go sakam se ozeni:(:(

    ххахаха ме измачи текстов и повторно ми личи приказнава како и на неколку пред неа од различни а навидум исти профили. Добро бе до кога ќе измислуваш вакви глупави приказни на неписмен начин раскажани нели гледаш колку просто звучи, за вистинито да не зборуваме.
    И што сакаш сега ти со приказнава, да ти ги обоиме деновите бели?
    Ај не треси зелени оди прошетај со другарките покрај вардар на скалички, купете по еден хамбургер од мек доналдс, наполни си го стомачето може ќе се развеселиш барем малце.
    p.s. уште од основно имаш 21 година? Ти плавуша да не си што на 21 си идела во основно :rofl:
    Да не ми замерат плавушите, имаше некој ваков виц.
    p.p.s. Зошто не се бришат ваквите "теми", ,го гнасат форумот, а за вакви љубовни проблеми има друга тема.
     
  7. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Toj sto go sakam se ozeni:(:(

    Добро бе луѓе, не секој знае да пишува постови на форум. Побарајте ги вашите први постови, ќе видите и самите како сте пишувале, кај сте ставале запирки, каде точки, дека сте се врзувале. Па не знае секој да се изрази убаво со пишување, едноставно не знаат и готово.

    И сега, тоа е причина да ја цитирате едно 2-3 пати и да барате граматички грешки ? Не баш. Сфаќам дека проблемов е малку глупав, нема што уште да се замара со него итн итн, јасно ни е. Епа сепак се замара, ќе и помине. Тешко и е, побарала помош. Помогнете, ама не одмагајте.

    Секој си има моменти на слабост, не знае кај да се обрати. Некогаш ни треба некој само да не ислуша, да ни каже се ќе биде во ред, иако знаеме кое е решението на проблемот. Ако во живо ви пријдеше девојчево и ви кажеше вака и вака, зарем ќе почневте да и се смеете и да ја зафркавате ? Или анонимноста дава сила ? :^)

    А ти девојко, освести се и сфати дека се оженил. Крај на приказната.
     
    На lolyta777, MacaLove, zhap4e и 9 други им се допаѓа ова.
  8. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Помош?
    Не гледам никаков проблем овде, само цмиздрење.
    Значи не постои проблем за да се најде решение.
    Проблемот постоел пред да се ожени тој, откако го направил тоа.. веќе исчезна.
    И да.
    Се ќе биде во ред.

    Или треба коментарите да се во стилот
    "Не се секирај срце, остави го, не вреди.. се оженил со ку4ка, многу ќе се несреќни заедно бла бла" ?

    Впрочем и самата и кажа дека е крај на приказната.
    Јас за вакви работи си имам другарки. Само да им кажувам и да ме слушаат, доволно ми е.
    А, и девојкава кажа дека си имала другарки, со неа биле.
    Па која е поентата да ја прочита цел форум, освен за некое внимание и да и даде супериорност од некој мега ретардиран форумски лик со тоа "дај боже да немаат деца"?
    Поентата ја нема.
    Вистинитоста на приказната исто.
    Или можеби постои, којзнае.
    Ама, за цел форум да те прочита во љубовни ПРОБЛЕМИ, а ти не пишуваш проблем е несфатливо.
     
    На Abeja и MissSpark им се допаѓа ова.
  9. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Е драга Ашлинг, да бевме сите цврсти и камени како тебе, лесен ќе ни беше животот. :) Ако за тебе тоа не претставува проблем, за неа е. Мислам дека повеќе се притресува затоа што очекувала дека таа ќе биде невестата, а не некоја трета.

    Девојката ја знае реалноста, верувај, секој од нас секогаш знае што треба да прави, само сака да го слушне истото и од други. Потребата за одобрение е огромна кај луѓето во вакви ситуации.

    Што се однесува до мене, таа има дозвола да цмиздри на цел форум ако сака. Нејзин живот бе, слободен форум - ако сака да се жали, нека се жали. Ако смета дека проблемот и е љубовен, нека и е. Битно јас нема да бидам таа што ќе и се смее во фаца, ќе и бара граматички грешки и ќе и вика дека нема проблем.

    На крај краева, секој сам си одбира што ќе чита овде. Доколку ти смета цмиздрењето, не ја читај и готово. А, исто сум сигурна дека ако оваа тема беше отворена од некој постар член, кој сите го знаеме, тогаш воопшто немаше да ја има дискусијава. Ќе притекневте сите на помош и на утешни зборови. Сите сме исти, сите сме луѓе. Совет ќе дадам на тој што можам, знам и умеам, без разлика дали има 500 или 5 мислења.
     
    На oliolivera, lolyta777, Karol.Ina и 12 други им се допаѓа ова.
  10. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    Mи се гади од такви коментари ко оној на Ашлинг.Браво Доози го делам истото мислење.Пред некое време девојката која сакала да се самоубие за дечко ја направивте нездрава а сега со ова девојче се подбивате.Па барем имајте малку осет,не читајте ако немате што да кажете.Цмиздрање?па сите по еднаш сме цмиздриле.Бог да чува
     
    На barbie-hilton, MSkorpionka, brunete и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Ми се чини дека ова е вистина, ако е вистина, тогаш имам еден совет за тебе- Млада си! Ќе го сакаш, секогаш ќе ти биде во срцето, но животот оди понатаму, ќе бидеш среќна. Ќе најдеш некој друг(или ете веќе имаш) што ќе те гледа како што заслужуваш и што ќе биде похрабар да остане со тебе секогаш...
    знаеш зошто верувам во твојата приказна? затоа што знам барем една слична на оваа, типот ја остави девојката трудна само затоа што му правеа проблеми дома, тој се ожени со друга, таа ја мажеа со вдовци, детето живее само(сега е веќе човек), сега тој е разведен и сеуште после 35 години ја бара и и кажува дека ја сака... Има сешто низ светот, не се чудете!

    Ајде, биди храбра, не очајувај, има и полошо...
     
    На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.099
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    maleckataa - како памтиш такви работи? Погледи, средби од пред толку години... време ти е веќе да ги оставиш и да се концентрираш на нешто друго.
    Имаш 21 година и неприфатливо е да изјавуваш како отсега веќе нема бел ден да има за тебе., ти пропаднале сништата и надежите. :@

    Ако не го сакаш дечко ти раскини му, ништо страшно. Излегувај, дружи се, ќе ја најдеш својата половина без сомнение. Проблемот сама си го создаваш, и само ти сама можеш да си го решиш.
    Штом досега не си се обидела да расчистиш со него, откако се женил е предоцна и време ти е да заборавиш. Не е толку тешко колку што си замислуваш дека е.
     
  13. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Нема врска бројот на постовите и кој колку време е на форумот, туку за љубовни проблеми има друга тема и смешно е тоа што се отвараат теми за се и сешто, ако сакаше само да каже за да и олесни на душата можеше тоа да го направи во СДК. Тука не гледам никаков проблем, се оженил и што сега? Што сака да и рече некој, леле тој е говедо ти си срце гревче, па имаш право, сите се криви само ти не си.
    Споредено со вистински проблеми кај луѓето ова навистина е за смеење, изгледа како детска играчка, а според тоа како е раскажано и навистина е. Подобро да биде спуштена на земја отколку да потонува во вакви глупави нервози. Ако ја тешите уште повеќе и ги подгревате надежите. Ако навистина некој сака да и помогне треба да и каже дека претерува и дека греши, дека треба нешто да смени во начинот на своето однесување и размислување.
     
    На Ashling му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    едит: Pelikuna слободно поврати ја реалноста, јас ја проголтувам и полесно ми е.
    Не глумам Алиса во земјата на чудата од проста причина што знам дека е приказна.
     
    На SunFlower94 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Таков е животот, понекогаш ни задава удари кои мораме да ги истрпиме. Мораме да останеме на нозе и со крената глава. Девојко, многу си млада. Верувам дека си го сакала, но штом судбината ве разделила значи дека не сте биле еден за друг.

    Значи не е крај на светот... Колку пострашни работи постојат свесна ли си? Не би сакала да сум толку остра со тебе, имајќи го во предвид тоа како се чувствуваш, но мора да бидеш храбра. Едноставно продолжи понатаму со животот, во кој верувај дека ќе имаш уште многу среќа и убави моменти. Само треба да се гледа позитивно на работите. Ако ти се плаче, исплачи се. Пишувај дневник. Ќе видиш дека ќе ти биде подобро.

    Но никако не се затварај дома и не се изолирај од друштвото. Излегувај и забавувај се, и најди си некаква занимација што ќе ти ги оттргне мислите од ова.
    Не е толку страшно, само треба да бидеш силна и да го пребродиш овој период. После дождот доаѓа сонце, така да не очајувај.
     
  16. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    ...И тогаш Фернандо де Лусија Фелисијано Мигел сфати дека засекогаш неговата драга Марија Хозе де Санта Фелисита замина во прегратките на неговиот закоравен непријател , проклетиот Армандо Сантос и никогаш повеќе не се сврти по него. Ах... |(

    И кога ќе престанеме да драмиме, ситуацијата е јасна, типот ја шутнал, цела година не ја побарал, се оженил, а она сеуште верува дека никад нема да ја преболи???? :o

    Епа не можам да сожалувам и да тапкам некој по рамо убедувајќи го дека неговите илузии се поим за совршена љубов.Не, далеку се од тоа!!

    Девојко, еден ладен туш да те освежи, дотерај се, нашминкај се и сфати дека имаш живот пред тебе што чека да биде креиран по твои правила ;) ..зашто веќе ти е јасно дека додека ти кукаш над сопствената “несреќа“ он ужива во прегратките на неговата избраничка нели?...вреди да пропагираш приказна во стилот на Ромео и Јулија за нешто што веќе се сторило пепел? :^)
     
    На Strumfeta93 и maleckataa им се допаѓа ова.
  17. maleckataa

    maleckataa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    44

    Tebe mozebi ti e izmislotina teska i ne veruvas,ama jas samata si znam kako mi e na mene,nedaj boze ni na mojot najgolem dusman ne bi sakala ova da mu se desi.....

    sakajte veruvajte ili ne,iamam 21 godina....Pa kaj albancite e taka negovite idat site po nevestata da ja zemat a on ja ceka doma....Jas sum inace meles majka mi e makedonka a tatko mi e albanec:(:(
     
  18. brunete

    brunete Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    39
    Боже што го напаѓате девојчето ?? Она тука ја споделила својата болка со нас за да и помогнеме а не за да се подбиваме со неа!секој си има право на свое мислење али вие претеравте !!
    А ти малечкатаа уште си млада,цел живот е пред тебе.Колку ќе се забавуваш,колку дечковци ќе смениш ехееее..Чим он си продолжил со својот живот можеш и ти! Немој да се затвараш и ти си имаш свој живот.Неможеш да си го упропастиш ради 1 дечко.Ај го сакаш-ќе го преболиш ко што си го преболела и пред тоа.
    Се најдобро !
     
    На Pelikuna и Adi888 им се допаѓа ова.
  19. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Девојко премногу си млада имаш само 21 год за да велиш дека повеќе нема да видиш бел ден.
    Животот не е лесен - сите се среќаваме со тешкотии низ кои треба да преминеме.
    Прифати го тоа што се случило, едноставно така требало да биде, можеби не ви било судено. Млада си ќе имаш уште многу шанси. Оженетиот не единствен на овој свет.Излегувај , дружи се, проби со други. Сигурно ќе наидеш на некој кој ќе ти одговара, кога најмалку очекуваш.
    Биди силна, ти посакувам многу среќа. :)
     
  20. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Овие темиве мислам дека се типични места кои конкретни форумџики, кои сметаат дека секоја работа напишана во овие области е шега и приказна, да едноставно не пишуваат. Остатокот од нас, кои дури и да е се приказна имаат сила и нерви и време да напишат нешто фино за да му помогнат на човекот ќе пишуваат, останатите нека се држат до други теми. Мислам дека ако тој ред се воведе во овие теми со љубовни совети ќе е најпаметно.
    Пошто некои од девојкиве минуваат низ грди моменти, баш во моментот кога го пишуваат постот. И тој грд момент можеби да трае со месеци. Таа тука секако нема да го најде одговорот, нема да и дадете магично стапче за да и исчезне проблемот, ама утеха еден фин збор реченица, кој што на луѓето им помага да поминат денот. Пошто некогаш, ако вам не ви е јасно, во вакви ситуации се работи за поминување на денот. Посебно ако ова е само дел од проблемите што го нашле човекот, па баш тука се скинало и пукнало.
    И јас сум камен човек, и можам пред секого да одглумам мене ме боли Тошо за се, ама дури и јас се имам осетено грдо и не верувам дека некоја од вас не се трескала од земја за некоја бедна врска со беден дечко за кого во моментов се прашувате што мајка сте барале со него.
    Затоа девојки место да си го трошите своето време со глупостиве, а да им го разружнувате и така ружниот ден на овие тука со проблеми.. макар и биле лажни, тргнете си се. Некој од нас ќе напише нешто фино. Ако помогне тоа одлично, ако не ќе напише и утре пак и задутре пак и ќе и помине времето, ќе и помине болката.
     
    На oliolivera, Pelikuna, duffi и 4 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.