1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Траен гел лак за печење под UV-ламба

Дискусија во 'Тело' започната од single.lady, 6 февруари 2015.

  1. single.lady

    single.lady Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Девојки дали некоја од вас има испробано траен гел лак?
     
    На maicka 17 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    кaкoв е oвoј траен? не мислиш вaљдa нa oнoј клaсичниoт кaкo зa нaдгрaдбa штo гo стaвaaт? јaс прв пaт слушaм зa инaкoв...
     
  3. single.lady

    single.lady Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Тоа е обичен лак кој се суши во UV ламба, на ноктот останува 2-3 недели.....Јас сакам да го пробам дали некој има искуство?
     
  4. SlAtKi4ka.SlAtKi4ka

    SlAtKi4ka.SlAtKi4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    313
    Пол:
    Женски
    обичен лак под Ув ламба пука, имам слушнато за лак кој што кога ќе се лакира дава сјај како да е гел.
     
  5. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Не е обичен лак,обичен лак се знај што е...Трајниот гел лак трај 2 недели ако е поквалитетен и 3...
    Прво се нанесува база па трајниот гел лак па крајно завршен слој и сето ова се прави во UV lamba...
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.503
    Допаѓања:
    144.202
    Јас редовно ставам гел лак, од кога почнав со него, гел на ноктите немам ставено.
    Е сега за трајноста, се зависи од плочката, на некој едвај 2 недели им издржува, кај мене друга песна,можам да го носам и цели пет недели.
    Ама околу четвртата го вадам и ставам нов, оти почнува да смета, а и не изгледа убаво.

    Предноста е што работата оди побрзо, ако немате претходно за вадење ,може и за 45мин да сте готови, ако не околу еден час.
    Најчесто козметичарките работат со Cuccio.
    [​IMG]
     
    На Mace salon, imelda и maicka 17 им се допаѓа ова.
  7. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.305
    Пол:
    Женски
    Јас ставам само обичен лак, мала сум за гел на нокти и мода допрва. :D:D
     
  8. Vesna.Spi

    Vesna.Spi Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    duffy која е цената и кај одиш?
     
  9. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.503
    Допаѓања:
    144.202
    Не сум од Скопје, ако конкретно те интересира салонот.:(
    Инаку цената од 300-500ден, зависи каде.
    Ама разлика некоја нема, сите знаат да го работат,бидејќи е лесен.
    Како обично лакирање , само што се пече,лаковите се УВ и се става база и прајмер или како и да се вика.:lol:
     
    На Vesna.Spi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Jas imam UV lamba za nokti. Sama si poracham gel lak od internet. Dodeka se nanesuva se isto, baza, dva sloja boja i sjaj na kraj, site ovie se gel lak, i se sushat pod lamba po dve minuti od sloj. Otprilika mi zema po 15 minuti od raka, dodeka lakiram i sekoj sloj go stavam pod lambata. Na krajot se machka so pamukche natopeno alkohol i noktite se suvi. Ovoj lak ne se sushi bez lamba. Mi ima kapnato na masata i go imam zabelezhano posle saat vreme, vo techna sostojba.
    Mene mi trae do 10 dena, bez nikakvo lupenje. Za otstranuvanje e dosadno, so motkanje vo folija, ama zamotam i chekam deset minuti dodeka deluva acetonot i sam se olupi gelot. Veke godina dena sama si gi pravam.
     
    На koritsaki, macalavica, Elen4e_sonce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.503
    Допаѓања:
    144.202
    @imelda мојата козмтичарка лакот го вади со некоја ваква машинка, т.ес о првиот дел-цилиндарот и отстранувањето оди многу брзо и лесно,а ноктите не се оштетени.
    [​IMG]
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Jaс ставам ваков лак од време на време ама многу ми е тежок за вадење и ако немам време да отидам кај козметичарката си го вадам сама при што секогаш ги оштетувам ноктите и се заколнувам дена никогаш нема да ставам повторно. Кога ќе заборавам , ја повторувам постапката :lol:
    Инаку мојата козметичарка користи OPI лакови, многу траат и не напукуваат но кога ќе подраснат ноктите нормално не изгледа убаво и мора да се вади.
     
  13. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    За вадење дома ќе објаснам јас како го вадам во домашни услови, и ноктите воопшто не ми се оштетуваат вака.

    Потребно е турпија за нокти, чист ацетон, обична фолија сечена на квадратчиња, и памук. Ацетонот мора да е ацетон, не било каков отстранувач на лак за нокти, оти некои од овие отстранувачи и не содржат воопшто ацетон во нив, а и тие што содржат е некоја мешавина што не е доволно ефикасна.

    Со турпијата стругнувам многу нежно по ноктот, колку да се надразни горниот слој од лакот на неколку места. Ова овозможува ацетонот да упие побрзо до слојот со бојата. Натопено памукче во ацетон врз ноктот и мотам со фолијата околу прстот. Вака ја правам целата рака. Имам забележано ако ја држам фолијата со другата рака да е топличко, побрзо дејствува.
    После најмалку десет минути одвиткувам првиот замоткан, доколку не е скроз сам подигнат лакот, го замоткувам пак на две три минути подолго. Многу е важно слојот со боја сам да се подигне и одлепи од ноктот, ако се подига со сила користејќи чачкалици, турпии или било што импровизирано низ дома, тука се оштетува ноктот.

    Откако се излупи бојата, одоздола останува базата, растопена од ацетонот ама уште стои на ноктот како шеќер со вода да е мешано и ставано, што со туркање по ноктот, како гребење на грепките на среќа, го отстранувам од ноктот, на крај поминувам со памукче натопено ацетон доколку има остатоци некои, така еден по еден, додека еден не исчистам друг не одвиткувам.
     
    На Mace salon, Vertigo TJ и Annath им се допаѓа ова.
  14. PrettyDramaQueen

    PrettyDramaQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    4.192
    Пол:
    Женски
    Да ја обновам малку темава хахаха :D
    Има ли некоја од вас искуство со гел-лак за нокти, да ми препорачате некој?
    И каква база и завршен слој се користат?
     
  15. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.004
    Допаѓања:
    4.708
    Пол:
    Женски
    Кои лакови ги користиш?Јас нарачувам од алиекспреси исто си ги правам сама дома.
     
  16. a97

    a97 Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте на кирилица
    Дали гел лак може да се суши само со UV ламба за нокти, или има други начини? :)
     
    Последна измена од модератор: 25 април 2017
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.856
    Пол:
    Женски
    @a97

    Нема други начини , само со ув ламба :)
     
    На chivava му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.933
    Пол:
    Женски
    Препорачајте ми некој квалитетен гел-лак, имам ламба но разачарана сум од досега пробаните гел-лакови. За џабе ги правам кога повеќе од 3-4 дена не ми траат, ако е за толку и обичен лак врши работа. Користам база и горен слој, два во едно од есенс и сум задоволна но проблемот е во лаковите во боја. Дури имам некои кои одпаѓаат како цело парче. :devil:
     
    На Lily92 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Duffi која цена се овие лакови?
     
  20. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.503
    Допаѓања:
    144.202