Траен гел лак

Дискусија во 'Тело' започната од single.lady, 6 февруари 2015.

 1. single.lady

  single.lady Активен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Девојки дали некоја од вас има испробано траен гел лак?
   
  На maicka 17 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.591
  Допаѓања:
  7.990
  кaкoв е oвoј траен? не мислиш вaљдa нa oнoј клaсичниoт кaкo зa нaдгрaдбa штo гo стaвaaт? јaс прв пaт слушaм зa инaкoв...
   
 3. single.lady

  single.lady Активен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Тоа е обичен лак кој се суши во UV ламба, на ноктот останува 2-3 недели.....Јас сакам да го пробам дали некој има искуство?
   
 4. SlAtKi4ka.SlAtKi4ka

  SlAtKi4ka.SlAtKi4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2011
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  313
  Пол:
  Женски
  обичен лак под Ув ламба пука, имам слушнато за лак кој што кога ќе се лакира дава сјај како да е гел.
   
 5. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.931
  Допаѓања:
  6.404
  Пол:
  Женски
  Не е обичен лак,обичен лак се знај што е...Трајниот гел лак трај 2 недели ако е поквалитетен и 3...
  Прво се нанесува база па трајниот гел лак па крајно завршен слој и сето ова се прави во UV lamba...
   
  На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
 6. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.872
  Допаѓања:
  121.429
  Јас редовно ставам гел лак, од кога почнав со него, гел на ноктите немам ставено.
  Е сега за трајноста, се зависи од плочката, на некој едвај 2 недели им издржува, кај мене друга песна,можам да го носам и цели пет недели.
  Ама околу четвртата го вадам и ставам нов, оти почнува да смета, а и не изгледа убаво.

  Предноста е што работата оди побрзо, ако немате претходно за вадење ,може и за 45мин да сте готови, ако не околу еден час.
  Најчесто козметичарките работат со Cuccio.
  [​IMG]
   
  На Mace salon, imelda и maicka 17 им се допаѓа ова.
 7. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.846
  Допаѓања:
  7.593
  Пол:
  Женски
  Јас ставам само обичен лак, мала сум за гел на нокти и мода допрва. :D:D
   
 8. Vesna.Spi

  Vesna.Spi Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2012
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  125
  Пол:
  Женски
  duffy која е цената и кај одиш?
   
 9. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.872
  Допаѓања:
  121.429
  Не сум од Скопје, ако конкретно те интересира салонот.:(
  Инаку цената од 300-500ден, зависи каде.
  Ама разлика некоја нема, сите знаат да го работат,бидејќи е лесен.
  Како обично лакирање , само што се пече,лаковите се УВ и се става база и прајмер или како и да се вика.:lol:
   
  На Vesna.Spi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.320
  Jas imam UV lamba za nokti. Sama si poracham gel lak od internet. Dodeka se nanesuva se isto, baza, dva sloja boja i sjaj na kraj, site ovie se gel lak, i se sushat pod lamba po dve minuti od sloj. Otprilika mi zema po 15 minuti od raka, dodeka lakiram i sekoj sloj go stavam pod lambata. Na krajot se machka so pamukche natopeno alkohol i noktite se suvi. Ovoj lak ne se sushi bez lamba. Mi ima kapnato na masata i go imam zabelezhano posle saat vreme, vo techna sostojba.
  Mene mi trae do 10 dena, bez nikakvo lupenje. Za otstranuvanje e dosadno, so motkanje vo folija, ama zamotam i chekam deset minuti dodeka deluva acetonot i sam se olupi gelot. Veke godina dena sama si gi pravam.
   
  На koritsaki, macalavica, Elen4e_sonce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.872
  Допаѓања:
  121.429
  @imelda мојата козмтичарка лакот го вади со некоја ваква машинка, т.ес о првиот дел-цилиндарот и отстранувањето оди многу брзо и лесно,а ноктите не се оштетени.
  [​IMG]
   
  На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Vertigo TJ

  Vertigo TJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2014
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  777
  Пол:
  Женски
  Jaс ставам ваков лак од време на време ама многу ми е тежок за вадење и ако немам време да отидам кај козметичарката си го вадам сама при што секогаш ги оштетувам ноктите и се заколнувам дена никогаш нема да ставам повторно. Кога ќе заборавам , ја повторувам постапката :lol:
  Инаку мојата козметичарка користи OPI лакови, многу траат и не напукуваат но кога ќе подраснат ноктите нормално не изгледа убаво и мора да се вади.
   
 13. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.320
  За вадење дома ќе објаснам јас како го вадам во домашни услови, и ноктите воопшто не ми се оштетуваат вака.

  Потребно е турпија за нокти, чист ацетон, обична фолија сечена на квадратчиња, и памук. Ацетонот мора да е ацетон, не било каков отстранувач на лак за нокти, оти некои од овие отстранувачи и не содржат воопшто ацетон во нив, а и тие што содржат е некоја мешавина што не е доволно ефикасна.

  Со турпијата стругнувам многу нежно по ноктот, колку да се надразни горниот слој од лакот на неколку места. Ова овозможува ацетонот да упие побрзо до слојот со бојата. Натопено памукче во ацетон врз ноктот и мотам со фолијата околу прстот. Вака ја правам целата рака. Имам забележано ако ја држам фолијата со другата рака да е топличко, побрзо дејствува.
  После најмалку десет минути одвиткувам првиот замоткан, доколку не е скроз сам подигнат лакот, го замоткувам пак на две три минути подолго. Многу е важно слојот со боја сам да се подигне и одлепи од ноктот, ако се подига со сила користејќи чачкалици, турпии или било што импровизирано низ дома, тука се оштетува ноктот.

  Откако се излупи бојата, одоздола останува базата, растопена од ацетонот ама уште стои на ноктот како шеќер со вода да е мешано и ставано, што со туркање по ноктот, како гребење на грепките на среќа, го отстранувам од ноктот, на крај поминувам со памукче натопено ацетон доколку има остатоци некои, така еден по еден, додека еден не исчистам друг не одвиткувам.
   
  На Mace salon, Vertigo TJ и Annath им се допаѓа ова.
 14. PrettyDramaQueen

  PrettyDramaQueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2016
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  4.188
  Пол:
  Женски
  Да ја обновам малку темава хахаха :D
  Има ли некоја од вас искуство со гел-лак за нокти, да ми препорачате некој?
  И каква база и завршен слој се користат?
   
 15. macalavica

  macalavica Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  775
  Пол:
  Женски
  Кои лакови ги користиш?Јас нарачувам од алиекспреси исто си ги правам сама дома.
   
 16. a97

  a97 Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  • Ве молиме пишувајте на кирилица
  Дали гел лак може да се суши само со UV ламба за нокти, или има други начини? :)
   
  Последна измена од модератор: 25 април 2017
 17. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.841
  Допаѓања:
  75.803
  Пол:
  Женски
  @a97

  Нема други начини , само со ув ламба :)
   
  На chivava му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.554
  Допаѓања:
  23.796
  Пол:
  Женски
  Препорачајте ми некој квалитетен гел-лак, имам ламба но разачарана сум од досега пробаните гел-лакови. За џабе ги правам кога повеќе од 3-4 дена не ми траат, ако е за толку и обичен лак врши работа. Користам база и горен слој, два во едно од есенс и сум задоволна но проблемот е во лаковите во боја. Дури имам некои кои одпаѓаат како цело парче. :devil:
   
  На Lily92 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.205
  Допаѓања:
  86.212
  Duffi која цена се овие лакови?
   
 20. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.872
  Допаѓања:
  121.429