1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Транспортер за бебе - дали е казниво ако го нема во кола

Дискусија во 'Бебе' започната од DanielaXyz, 23 септември 2013.

  1. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Ama zavisi i od tipot na sedisteto. Nie sme 10m,zemavme sediste od 9-25 kg i na samoto sediste e potencirano deka ne smee da e svrteno obratno.Transporter moralno e da e svrteno obratno. Ama ko ke vidis vo nego sedat max do 5-6m,zavisi od goleminata na bebeto. A, inaku, ne znam kako vika nasiot zakon...
     
    На awl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Obicno sedistats 0-18 moze da se svrteni obratno, a za transporterot koj mene licno mi e 100 pati poneophoden od eden kup drugi raboti za bebe (pr.relaksator vo koj prvoto dete ne sednuvase ic, se kornese od placenje, a vtoroto max 10 min ako imam sreka) zavisi od bebeto. Moeto postaro dete bese slabicko bebe i bez problem se vozese vo nego do recisi 1 god, tuka nekade pred prviot rodenden pocnavme da go koristime sedisteto svrteno nanapred. Kako ke bide za vtoroto ne znam, a inaku transporterot mi e do 13 kg. Inaku, se naogaat transporteri koi gi ispolnuvaat site bezbednosni standardi a se poeftini od mesecen trosok za pampers, maramici i krema za bebeto, ne mora da se kupuvaat samo transporteri od 150 evra i poveke. Za kolata, nezavisno stara ili nova, za da se stavi sediste ili transporter se sto treba e da ima pojas za vrzuvanje na zadno sediste, sto mislam deka osven jugovcite go imaat i koli stari po 20 god
     
    На CameliaMiller, joy1 и awl им се допаѓа ова.
  3. apolonija27

    apolonija27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Поздрав до сите, дефинитивно е подобро да се купи безбедносно седиште за дете во кола отколку други работи за нив дома (ако нема можности за се`)....
    Вчера бевме да гледаме колички и првенствено бевме за опција количка со транспортер мислејќи дека транспортерот ќе го користиме 2-3 години. Меѓутоа продавачката ни рече дека транспортерите се користат до 6 месеци најмногу до 9, во зависност од растот на бебето, и дека е подобро да се купи само количка и седиште посебно, од они седишта 0-3 години, кои исто така се користеле и за новороденче со тоа што се местат да гледаат наназад и во лежечка положба.
    Прашањето ми е дали може седиштето да се користи за новороденче или мора да биде транспортер?
     
  4. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Sedistata gi ima vo nekolku kategorii, zavisno od goleminata na bebeto. Ako zemes od 0, mozes da go koristis za bebeto od start. Licno imam transporter, bebus ima 7 meseci I skroz mu e knap.
     
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Немаш опција за бебе помало од 6 месеци освен транспортер. Бебе пред 6 месеци не седи така што ако планираш да го возиш, мора да го предвидиш транспортерот како неопходен трошок. Од 6 месеци веќе може седиште кое ќе го користите подолго. Има седишта кои се со три позиции, но најлегнатата позиција не е баш легната и не е за новороденче, ПЛУС седиштето е широко и неможе да амортизира тресење за да не се повреди бебето кое првиот месец-два ниту главата неможе да си ја држи.
     
    На okcenzi и zuto им се допаѓа ова.
  6. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Или корпа или транспортер за бебе до 6 месеци. Јас сум за транспортер. Мене седиштето исто не ми вршеше работа првите месеци иако пишува 0+
     
    На awl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Јас си позајмив транспортер и го користев до кај 6 месеци после си купивме седиште од 0-18 кг така ми беше најисплатиливо
     
  8. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
     
    На sofi2107 и awl им се допаѓа ова.
  9. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Казниво или не мене ми е посигурно кога е во транспортер а кога ќе порасни ќе му купам и седиште бидејќи и самата сум возач не гледам друго решение кога би го возела.
     
    На Belabelinakinder му/ѝ се допаѓа ова.
  10. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Seuste ne e kaznivo, iako vo predlog zakonot stoi obvrska za vozenje vo detsko sediste, ako ne se lazam do 5 god. Dali i koga ke se usvoi ne znam, ako nekoj znae pokonkretno neka pise. Medjutoa, nezavisno od toa, seuste mi e nesfatlivo kako moze da se funkcionira bez transporter i ponatamu detsko sediste, osobeno ako majkata e vozac.
     
    На Belabelinakinder, awl и darcy им се допаѓа ова.
  11. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Темата гледам не е активна, дали сега имаме таков закон во МК? Ние секако си купивме па плус ме интересира ако некоја знае со сигурност до која возраст треба да биде свртено бебето обратно од правецот на возење?
     
    На Momichka, mal.ecka и eli25 им се допаѓа ова.
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Мислам дека минимална граница за возење свртено напред е да има 9кг. Ама најбитното е да биде доволно цврсто, да може убаво да седи самостојно и да го движи убаво вратот. Некои и до година и пол ги возат децата свртени наназад, во седиште.
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Како што пишува на сајтот на Амсм, законот е задолжително посебно седиште до 5 години, ако се вози на предно седиште мора да е свртено кон назад до 2 годишна возраст и исклучен airbag. А колку што се сеќавам некаде слушав периодов дека до година дена седиштето треба да е свртено кон назад (ова го нема на сајтов).
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    @ana-banana
    Ние од 9 месеци го сменивме транспортерот со седиште и бидејќи немаше седиштето опција да е завртено наназад почнавме да го возиме свртено нанапред.
    И јас тогаш го барав законот и еве што најдов, за задно седиште нема ограничување на возраста и килажата за до кога треба да е свртено наназад.
    Еве го законот, член 164. http://www.rsbsp.org.mk/sites/rsbsp.org.mk/files/zbsp_169-15.pdf
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    И јас од тоа што читав нд најдов дека тоа е законски регулирано. Меѓутоа приметив дека производителите се повикуваат на некои регулативи за безбедност кои велат дека е побезбедно да е свртено нанзад.
     
  16. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Да, да, секако е побезбедно да е свртено наназад. Ние 9 месеци го возевме свртено наназад, најдобро ќе беше барем до годинка, ама веќе почнуваше да станува нервозен во транспортерот и да не сака да се вози, а седиштето нема опција за наназад, па малку избрзавме, ама секако си е стабилен во седење и цврсто си го држи главчето.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Кога веќе разбира се детето, сака да гледа, набљудува, некако ми е неприродно да седи свртено наназад. По мене си гледам, мене ми се лоши кога гледам наназад.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Така е да, во седиштето ужива да се вози, си рагледува, повеќе нема потреба да го занимавам и си се преместив напред да си седам. :)
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Како што прочитав во законот значи дека транспортерот може и напред да се поставува пример ако треба сама негде на кратко да идам со бебуш здравје? Или сепак грешка имам разбрано според членот 164 погоре што постирала @Lolipop23
     
  20. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Да, да, може да се постави на предното седиште, само да биде завртено наназад и аирбегот да биде исклучен.