1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Транспортер за бебе - дали е казниво ако го нема во кола

Дискусија во 'Бебе' започната од DanielaXyz, 23 септември 2013.

  1. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.125
    Допаѓања:
    18.361
    Пол:
    Женски
    Транспортер е препорачливо да се има заради безбедност на бебето. Кога бевме на ортопед докторката не искара бидејќи бебе не беше врзан во транспортерот, го врза и буквално го сврте обратно бебе не мрдна ни кажа дека до 6 месеци дури не почне сигурно да ја држи главата да биде свртено со лицето према седиштето, зошто и при најмало кочење тие немаат толкава стабилност и може да дојде до сериозни повреди на вратот дури и кршење. Држењето во раце не е безбедно имам прочитано дека при судир мајка која го држела бебето буквално го згмечила со телото при јаки удари невозможно е да се контролираш и да останеш стабилен. Затоа е добро да се има сега бар не се скапи и може да се најдат од 2000 ден.па нагоре
    Има една изрека ти внимаваш кога возиш ама друг не на запад дури и за 500 метри ги ставаат во седиште или транспортер тоа не е заради казни туку заради сигурност.
     
    На Kitten, Цвет88, sofi2107 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Според мене транспортерот треба да е задолжителен. Така и ја возам. И не можам да сфатам кога ќе кажат кратка релација.
    Мајки, не знаете колку коли се искршени на паркинг, некој им улетал, не па на нашиве улици. Јас секогаш се врзувам не па детево. Не е луксуз и тие 50 евра не се ништо во споредба со животот на едно детенце.
    Нас транспортерот буквално ни служи за до кола и за возење, дома или на гости си е во релаксатор или легната нарамно.
    Ќе земам и седиште, зошто зимава изнаоблечено нема да ја собере. И дај боже стално да сака така да се вози.
     
    На Selest и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  3. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Моево бебе со сила седи во транспортер ама ич не го сака дека е стуткано во него.
    Живеам на 2 спрат и полесно ми е да го изнесам со транспортерот да го прошетам ама едвај еден час достојува во него.
    Па се мачам со корпата го слегувам по скали и тежи ама што да правам така барем шетаме подолго време без плачки и супер си спија во корпата.
    Среќа барем колцата ми се долу оставени на првиот спрат.
    А во кола обавезно во транспортер го возиме, некако издржува гледа низ прозорец и му е интересно а да се вози со количката во транспортерот не сака.
    Па кога излегуваме некаде со колата обавезно и корпата ја земаме, среќа имаме и голем багажник од колата.
     
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    А како ќе го возиш бебе без транспоттер? Седиштето е 0+?
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Не сакам да бидам сфатена погрешно, но тоа транспортер ми е жива глупост. Од причина што е многу тежок празен,а камоли со бебе. Тој 10 кила, а бебето 3 кила пример. И додека го изнесувам ќе се искилавам до кола, па и мм ми помага. Седиште ми е попрактично, ама не знам дали има за 0+?
     
    На Monik999 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Има 0+ седишта. Транспортррот се користи за безбедност на бебето, пред се.
     
    На thelittle17, snegulkata, Black girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Да, знам дека е поради безбедност. Е сега кога одиме со мм некаде заедно и ако ни е со кола 5 минути да речеме, јас не го ни земам транспортерот, баш поради таа причина што ја кажав,а за други подалечни места за шетање кога одиме во транспортер ни е. Сега наскоро ни е во план седиште да земеме :)
     
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас ни на минута не би помислила да возам без транспортер.
     
    На Minnie-e и zuto им се допаѓа ова.
  9. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Јас уште не сум возела сама со бебето. Страв ми е за сама уште, мало е.
     
  10. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    И нас транспортерот ни е најискористен дел. Без него не ни помислувам да ја возиме со кола ни на кратки релации. Тешко е за носење со бебе не викам не, ама го ставам на количка и немам гајле.
     
    На kukla21 и Naturel им се допаѓа ова.
  11. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Мојата количка е без транспортер... Корпата е за 0+. Ќе видиме како ќе се снајдиме за возење и така зимно време нема да одиме нигде. Со транспортерот вкола на болница :)
     
    На Naturel му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Корпата од количката е 0+, ама не е наменета за во кола и транспорт на бебе, туку за возење на количка. Секој си знае за себе, ама не би ја ризикувала безбедноста на бебето во кола. Првиот месец сигурно 2-3 пати ќе одите на контрола, не е за шетањето.
     
    На Selest, Bebulleee и eli25 им се допаѓа ова.
  13. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Ќе се вмешам во дискусијата за транспортерите!
    Транспортерот е за безбедноста на бебето, се друго како тежината на истиот, естетиката, кратки реалции е помалку битно од сигурноста на вашето дете. Навиката за седење (лежење) во транспортер и понатака седење во седиште се стекнува од сам почетокот. А ако му допушташ на детето еднаш во раце, другпат во транспортер тогаш ќе те манипулира и никогаш нема да стекне навика дека местото му е во транспортер или седиште.
    За транспортерот не се многу потрудив да го користиме и важно ми беше да не плачи бебето, па ептен малку лежеше во него. Ама таа грешка не ја повторив со седиштето, и на почеток кога пружеше отпор не и попуштав. Еве ја сега 3 год и 7 месеци се нема возено во нашата кола ако не е во седиште па макар и на една минута да е возењето.
    Мој совет, од старт во транспортер, нека научат каде им е местото кога се возат во кола.
     
    На IRBBB, Цвет88, Luna91 и 6 други им се допаѓа ова.
  14. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Никако за во кола корпата.
    За во кола ќе има транспортер дури е мало после седиште. :)
     
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас те разбрав дека количката ти е без транспортер и нема да користиш бидејќи никаде нема да одиш. :)
     
    На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Да количката ми е без транспортер. Но накнадно ќе си купам.. :)
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.541
    Допаѓања:
    27.832
    Пол:
    Женски
    Јас пак ич не го искористив транспортерот. Баш затоа што транспортерот е за во кола. Во него не се вози бебе константно. Дури и при патувања треба да се прават паузи за да се постави бебето на рамна подлога ако се вози подолго од два саати.
    Затоа јас имав количка со седиште 0+ и така си го возев бебе. На почеток секако шеташе само надвор по паркови и слично а бидејќи живееме блиску до парк немаше потреба од кола. Купивме и седиште за кола 0+ и почнавме во тоа да го возиме бебето од кај 4 месеци. Мене ми беше побитно да земам безбедно седиште за кола со изофикс и добра количка отколку количка што има траспортер што се монтира на количката.

    Така што секој нека си бира според тоа што мисли дека ќе користи.

    Инаку не се возел ниту еднаш во кола ако не е во седиште. Навикнат е дека во кола само така се вози и крај. Безбедбоста е најбитна.
     
    На IRBBB, pepapa, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Skorpija989

    Skorpija989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2016
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Во кола обавезно е во транспортер. Ни еднаш до сега не сум го качила во кола без него. Безбедноста на бебуш нели е најбитна од се. И кога го шетам во количка обично е во транспортер зошто во корпата е многу легнат, а во транспортерот поубаво си гледа. Кај и да е веќе нема да го собира во транспортерот па ќе купиме седиште.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Janka panka

    Janka panka Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2022
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da prasam dali transporterot moze da go stavam na sovozacko sediste i da vozam taka ili mora da e pozadi transporterot
     
  20. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.009
    Допаѓања:
    5.591
    Пол:
    Женски
    Можеш на совозачко, свртено на назад и исклучени воздушни перничиња.
     
    На Mucika и Anaroz1 им се допаѓа ова.