1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Транспортер и релаксатор

Дискусија во 'Бебе' започната од Sun.shine, 13 октомври 2011.

  1. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Мамички а од каде може да се купат производи на Fisherprice??
    Имаат преубави релаксатори, транспортери, седишта во кола и колички.
    Има некој вакво искуство?
     
  2. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Провери во Џамбо.
     
  3. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Каде во Скопје да видам за релаксатори? Немам многу време со оглед на тоа дека ми е мало бебенцето, па не можам да прошетам секаде... Каде да видиме, се разбира да имаат пристојни цени...?
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Убави релаксатори и со пристојни цени имаш во Бертони, спроти ТЦ Бисер. Сигурно има и во Чико, а мислам дека сум видела и во Jumbo, и тоа Fisher Price релаксатори, кои мислам и дека не се многу скапи, максимум до кај 2000 се. Блонд како да имаше таков за малиот? :?:
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Да, имам релаксатор на Фишер Прајс, купен од Џамбо, ако се добро сеќавам цената му беше некаде околу 3000. Јас сум презадоволна од релаксаторот, погоре имам и слика постирано. Има две нивоа за лежење/седење на бебето + има вибрации кои многу го смируваа малиот кога беше помал, + кога ќе порасне, релаксаторот може да се користи како столче за седење :clap:
    Инаку, од што многу време поминува во него, почна да избледува бојата :lol:

    Изум на столетието :D
     
  6. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.628
    Допаѓања:
    251.206
    Пол:
    Женски
    Да не отварам нова тема ќе прашам овде некако ми беше најсоодветно...од колку месеци се користи кенгур?
    [​IMG]
     
  7. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Има и такви кои се и за новороденчиња (на самата кутија пишува) и обичнo тие се со две пози односно свртено кон мајката-за новороденче и свтено обратно за 4+месеци.Позата на сликата е за новороденче
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Milla9479

    Milla9479 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    21
    можеш да го носиш после месец испол мисалм дека тогаш е најсигурно јас му земав еден на bertoni и сум презадоволна само гледај да има потпора за вратчето и тоа делот што му се наоѓа на грбот да му го држи исправен `рбетот и немаш мака инаку син ми обожава да биде во кенгур :)
     
  9. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.628
    Допаѓања:
    251.206
    Пол:
    Женски
    Е сега работата е што го добив на користење и немам каде да прочитам за од колку месеци е. Инаку е комплет со транспортер и торба за пелени и на нив пишува Ideal Bebe ако на некоја нешто ви значи.
     
  10. Milla9479

    Milla9479 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    21
    епа види дали е кенгурот како на сликата да има потпора за вратот и дали местото кај што лежи (грбот) е цврст и ќе знаеш дали можеш да го носиш ако е вака нешто не би имало проблем да го носиш
     

    Прикачени фајлови:

    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Ние имаме релаксатор на бертони и сме презадоволни! Сеуште го користиме ептен, и сега сме дури и доволно големи за да си играме со играчките. Дефинитивно препорачувам релаксатор!

    [​IMG]

    Потпората за главата е одлична работа и гледајте кога ќе купувате релаксатор да ја има!

    Транспортер не користевме, некако сметав дека брзо се одраснува, па земавме седиште кое е 0+ т.е. од 0-18кг или некаде од раѓање до 4 години. Земавме на Nania, мислам супер сооднос цена-перформанси :)

    [​IMG]

    Исто така користиме и кенгур. Земавме стандарден 0+ кенгур на Chicco бидејќи сметавме дека ќе го користиме повремено. Но го користиме и повеќе од тоа, дури и низ дома :)) Замалку ќе се залетавме по еден ултра комфорен Chicco кенгур кој беше 5000ки ама некако сепак не почеша џебот и земавме поедноставен.

    [​IMG]
     
  12. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.628
    Допаѓања:
    251.206
    Пол:
    Женски
    Јас имам еден кенгур ама веќе ни е мал па гледав од мегастор да купам ваков
    [​IMG]
    Има ли некоја од вас искуство? А за мегастор прочитав убави зборови тука па решив и јас да нарачам!
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Поарно ти е во количка да ја ставаш отколку да ја носиш во кенгур, голема е веќе. Грбот може да те боли, а и обично кенгурите не се препорачливи од ортопедите поради тоа што тежината на бебето не е добро распоредена во кенгурот или некако така беше, не сум сигурна. Јас имам лошо искуство со кенгур, еднаш го ставив малиот и никогаш повеќе. Не знам што вели Видоевски за кенгурче, ама од личното искуство не го препорачувам.
     
  14. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Божица, ако се сеќавам, прочитав некаде низ темите дека цуцето е малце пополничко, така? :)
    Ако е така, брзо ќе ти го надрасни и 2от кенгур, тие се за до 9кгр, после тоа е мачење и за тебе и за неа...користи ја количката - сега таа ќе сака да разгледува повеќе наоколу :) а дома оставај ја на под за да се челичи.
    Се` на се` - мој предлог е дека немаш потреба од вториот кенгур :lol:
     
  15. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Видоевски дозволува користење на кенгур, се разбира да е во сооднос со возраста. Ние купивме кенгур со негова консултација. :)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.628
    Допаѓања:
    251.206
    Пол:
    Женски
    Јас изгледа многу и попуштам на ќерка ми! Во количка не баш сака да се вози, а со кенгур и до крај на свет би одела! Дури и заспива така обесена. И јас го прашав ортопедот ми рече дека е ок да биде во кенгур. Овој намерно го одбрав дека пишува е до 13кг па се надевам нема скоро да ги достигнеме.
    Сега малку ме подзамисливте....
     
  17. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Ние купивме ваков релаксатор, има вибрации, музика и други некои тракатанци, ама мене сепак пресуден ми беше изгледот, најубав дезен ми имаше и затоа се одлучив баш за него, повеќе ми се допаѓаше само еден на чико кој е и лулашка, ама имаше само плав, а ние веќе уредуваме на крем и розевко :)

    И ваков транспортер, на макси кози, ми рекоа најбезбедни биле, и мислам дека само за овие транспотери е дозволено во авион, па тоа ми беше исто битно.
     

    Прикачени фајлови:

    • 6926v[1].jpg
      6926v[1].jpg
      Големина на фајлот:
      50,9 KB
      Прегледи:
      465
    • 63005380v[1].jpg
      63005380v[1].jpg
      Големина на фајлот:
      44 KB
      Прегледи:
      463
    На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.443
    Допаѓања:
    34.263
    Пол:
    Женски
    И ние се мислиме да си купиме релаксатор .

    ИнаЧе со транспортерот од Maxi Cosi сме преаздоволни :!: Нашиот е во кафена боја за да ни одговара со колиЧката . и навистина се премногу безбедни . ;)
     
    На enca.69 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.443
    Допаѓања:
    34.263
    Пол:
    Женски
    Enca.69 туу имаме сличен релаксатор [​IMG] И боите се пре пре убави . Нашето е лулашка и се мести на време 15 , 30 , 45 мин и малата уживка тоа ја нишка . и плус има мелодии
    Презадоволна сум :D :D :D
     
    На enca.69 и koritsaki им се допаѓа ова.
  20. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    Релаксаторот е прекрасен :inlove: Ќе може да ми кажеш од каде го купи и колку чини? :)