1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трансродови лица

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од EvAngelos, 16 октомври 2018.

  1. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.439
    Допаѓања:
    5.865
    Мене ова не ми е јасно, ако:
    - од една страна транс луѓето можат да се сметаат за транс и само поради своето субјективно чувство на род;
    - од друга страна родот е социјален конструкт (ова не го оспорувам) кој потекнува од патријархат;
    - од трета страна се обидуваме да ги поништиме патријархатот, со што би се изедначиле родовите улоги, односно не би имало разлика меѓу машка и женска општествена улога;
    - од четврта страна, велиме секоја жена се дефинира како жена по род по различни критериуми;
    - од петта страна, повеќе луѓе се идентификуваат како жени, што по некоја логика значи дека сите тие мора да имаат заеднички точки, затоа што не може нивната идентификација да е рандом заедничка;
    Тогаш, или:
    - нема потреба од постоење на род кога општествените улоги треба да се еднакви;
    - секој, ама баш секој еден човек ќе има посебен род, штом чувството за род се базира на субјективни критериуми, односно нема да може да се класифицираат сите можни чувства и критериуми на секој еден човек - нема да има жена и маж, ќе има џи, аф, ши, ку, фи и секоја можна комбинација на букви, бројки и знаци за да се покрие индивидуалниот родов идентитет на секој можен човек на планетата.

    Не можам да сфатам како може да се идентификувам како жена имајќи ги предвид сите овие работи. Испаѓа ништо не сум ни јас, ни сите околу мене, сите сме скроз во посебен свет.
     
    На kikikikirika, Angie1432, Just.do.it и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.035
    Допаѓања:
    66.609
    Пол:
    Женски

    https://www.independent.co.uk/news/...oolgirl-dressed-woman-edinburgh-b2341348.html
    https://www.expressandstar.com/news...-woman-carries-out-machete-cashpoint-robbery/
    Мажи напаѓаат статистички повеќе секако во било која форма.
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  3. see.emily.play

    see.emily.play Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.894
    Развиени земји каде не смееш да писнеш зошто ќе те направат трансфоб и ќе ти го уништат животот.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.807
    Допаѓања:
    23.289
    Пол:
    Женски
    Мажите се насилниците и силувачите тука ставаме точка, факт, но стварно е точно дека е занемарливо колку мажите користат да се преправаат како транс за да нападнат жена.

    Физичките и сексуалните напади се израз на машкост и машката моќ и таквите особи сакаат да осетат дека можат да го направат тоа само затоа што им се може, пошто се мажи. За нив е понижувачки да се преправаат како жена и процентот на мажи кои напаѓаат транс жени и општо исфеминизирани (геј) мажи е многу позначителен, а првото не е некој тренд. Нема логика.
     
    На RespectAndObey и Angie1432 им се допаѓа ова.
  5. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.220
    Допаѓања:
    19.361
    Пол:
    Женски
    Не знам дали го читаше членот
    Он ти вика на збор верувај му на некој дека е транс жена.
    Значи не мора да се преправа ич со облека и перика него ќе влезе, ќе рече ама жена сум и ебан си.
    Па еве уште не разбрав како да разликуваме такви мажи од транс жени.
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  6. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.114
    Допаѓања:
    20.230
    Пол:
    Женски
    Бога ми, другаров ги дозакопа, место да ги одбрани, со тресење глупости. Може па и тоа му е целта... може е толку голем десничар што сака да ги искарикира воук левичарите до овој степен да изгледаат прости и глупи, па се преправа како таков. Иначе нема логика некој толку да треска.
     
    На Gosh, fbaby, Feminka22 и 5 други им се допаѓа ова.
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.035
    Допаѓања:
    66.609
    Пол:
    Женски
    Замисли, каков плот твист е тоа:D:D

    Ама навистина, кога гледа човек до кај некој може да оди, и тоа некое позитивно мислење оди наназад.
     
    На Munchmallow20, NoirSerpentine и jacqueline.s им се допаѓа ова.
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.698
    Допаѓања:
    48.074
    Пол:
    Женски
    Јас не знам пола од луѓево у темава на шо се
    Ама алал да им е
     
    На Aнонимус_ и Just.do.it им се допаѓа ова.
  9. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    17.477
    Пол:
    Женски
    @theowndemon Гледаш, пак сум фина, не ти отворив работа. :P

    Се надоврзувам на ова:


    Зошто трансродови, а не трансполови лица?
    Ако некој е трансродово лице, значи не се осеќа комотно со општествената замисла за родот. Ама пак ќе пишам, не ли значи тоа правец напред кон борбата за рушење на тие општествено наметнати улоги и изгледи? Ако биолошки маж сака да носи фустан и шминка, нека носи. Ама при тоа тој се декларира како жена (според род), што мислам дека апсолутно прави штета. Со тоа само се цементираат родовите улоги и стереотипи. "Ако сакаш да носиш фустан и шминка, сигурно мора да си жена".

    Што се однесува до транс лица што се осеќаат дека се во погрешното тело, мислам дека е веќе легитимен проблем и треба да имаат можности за транзитирање. При тоа исто така не треба да има дискриминација кон нив. Не гледам зошто лице кое транзитирало не би влегло во wc, затвор, соблекувална според полот во кој што транзитирале. Реално, најголем дел нема ни да се препознаат. Спортот е веќе друга тематика. Искрено не знам како би се решило тоа за да биде фер за сите. Ама исто како што транс жените ќе имаат предност во физички спортови, така и транс мажите ќе немаат.

    Сметам дека треба да има поголема борба за овозможување на транзиција, според претходно одредени критериуми и посети со стручни лица. При тоа не, не мислам дека ако детето сака фустан треба да транзиционира, туку реално да сака да е спротивниот пол. Само затоа што некои детранзиционираат не значи треба треба воопшто да престане со транзиционирање. Туку да се направи труд за подобро утврдување и поголема стручност за потребата за транзиција.

    Сигурно има уште 100 работи што сакав да пишам, ама испуштив. Премногу hostile постови има на темава, па генерално ја избегнувам.
     
    На theowndemon и pdb123 им се допаѓа ова.
  10. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    848
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Не бе, да не бев јас, вие ќе имавте тотална почит кон транс правата. Потребни се луѓе како мене кои даваат отпор на трансфобите за да се стигне донегде, мора и ќе мора замарање на трансфобите. Со ќутење ко што сакате вие ништо нема да се деси.

    Не е тоа цементирање на родови улоги и стереотипи. Може кој сака да си носи фустан и шминка и каков било род да има. Тоа не значи дека таа личност мисли дека сите жени или сите мажи треба тоа да го носат.
    На тоа се мисли кога се збори за форсирани родови улоги: дека се очекува СИТЕ членови на одреден род да се држат до одредени правила. Ама ти како единствена личност, можеш како било да си го изразиш твојот родов идентитет.
     
  11. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    17.477
    Пол:
    Женски
    Базирано на што?
     
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.698
    Допаѓања:
    48.074
    Пол:
    Женски
    Абе шо тресеш глупости ти со денови?
    Транс си па сеа нешо погоден/а?
     
    На Gosh, fbaby, Aнонимус_ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    848
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Базирано на тоа дека и кај цис жените не постои едно исто изразување на нивниот род.

    Не се сите trans allies транс. Јас сум цис маж кој сака сите луѓе да имаат еднакви права.
     
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.698
    Допаѓања:
    48.074
    Пол:
    Женски
    Не тебе нешо не ти е добро
    Пошо тресеш глупости и небулози овде, две недели више по ред.
    Ама си ја имаш мувата на капата. Не ќе да се ,,тепаш” овде пошо сакаш еднаквост, а нас жените колку шо моеше нѐ испопонижи
     
    На Gosh, NoirSerpentine, dea.18 и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    17.477
    Пол:
    Женски
    Па искрено јас не го изразувам мојот род никако. Како се изразува род? Стварно поим немам.
    Род е општествен производ. Стварно доаѓаме до ова:

    Значи вистина е дека за 8 билиони луѓе на планетава треба да имаме 8 билиони родови. Зошто секој си има свој род, по свои чувства.
    И бонус прашање, ако веќе одиме по чувства за род, без да имаме никаква дисфорија за телото (полот), тогаш зошто би сакале да одат пример транс жени во женско веце? Или бетер, транс мажи во машко wc. Јас не би знаела шо корист да имам од писоар пример. Сите овие простории се поделени според полот, не родот.
     
    На Gosh, NoirSerpentine, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.698
    Допаѓања:
    48.074
    Пол:
    Женски
    Па ја реков
    И ја се осеќам ко еднорог ама не сум..
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  17. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    848
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Не верувам дека не си го изразуваш воопшто. Сигурно можеш да препознаеш дека се облекуваш и однесуваш послично на другите жени околу тебе отколку на мажите. Самиот факт што сакаш да се нарекуваш жена, што заменките ти се таа/неа е облик на изразување на родот. Се разбира постојат и agender луѓе, ама не верувам дека ти така се идентификуваш.

    Нема за секој посебен род. И самите припадници од еден род се свесни дека не се исти со сите други припадници од тој род.

    Можно е да се има дисфорија околу твоето родово изразување ако ти е наметнато од некој друг. Не мора да значи дека дисфоријата ти е само околу телото. Така и најчесто се јавува кај транс децата, кои не знаат за полови органи и такви ствари.

    Не сте вие претставници на сите жени, само на оние трансфобичните, и на трансфобите заслужено им е доза понижување.
     
  18. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    17.477
    Пол:
    Женски
    Интересно.

    Значи дисфоријата што се јавува кај тинејџериве сега не може да е зошто го отфрлаат тоа што им е наметнувано? Не сфаќаш дека сам се закопа?
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  19. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    848
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Не гледам што ти значи тоа. Не е дисфорија бидејќи е наметнато, туку се погодило тоа наметнатото да не им одговара на нив. Има огромен број на луѓе кои немаат проблем со наметнатото родово однесување.
     
  20. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.455
    Допаѓања:
    7.803
    Пол:
    Женски
    Не знам до кога нешто ненормално ќе се презентира како нормално.
     
    На VDT2906, fbaby и Feminka22 им се допаѓа ова.