1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трансродови лица

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од EvAngelos, 16 октомври 2018.

  1. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.833
    Допаѓања:
    122.840
    Пол:
    Женски
    Ти прво научи кои се валидни извори, потоа дојди на темава.
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  2. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    848
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Сите извори што сум ги ставил на темава се валидни. Мет Волш не ви е вам валиден извор. :)
     
  3. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.833
    Допаѓања:
    122.840
    Пол:
    Женски
    Не го ставаме сите тој.
    Твоите се невалидни.
    Не си истражил убаво.
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  4. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    848
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Аха, не сум истражил убаво бидејќи не се согласуваат изворите со вашите трансфобични мислења. (facepalm)
     
  5. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.833
    Допаѓања:
    122.840
    Пол:
    Женски
    Колку разбираш...
    За гледиштата на двете страни има валидни извори. Ти за твоето цело време ставаш невалидни и тоа полни со девалвирање на цис жените.
     
  6. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    848
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Ова не се гледишта. Јас цитирам психолошки факти, а не гледишта.
    Самите вие ги девалвирате цис жените со вашата трансфобија. Не се сите цис жени трансфоби.
     
  7. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.383
    Допаѓања:
    175.131
    Ма не, во ред си ти, вистина кажуваш, само толку е забегано тоа што во моментов се наметнува како догма, што просто луѓе не можат да поверуваат.
    Инаку ништо од тоа не се факти. Не постојат психолошки факти. Ко што рековме погоре, факт е нешто неменливо- вдишуваме кислород. Тоа што (ти) го продаваат сега се ментални манипулации.
     
    На nextredstyle и Celltica им се допаѓа ова.
  8. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.551
    Допаѓања:
    38.516
    Пол:
    Женски
    Истражувања има за родов идентитет, за транс луѓе, за хормони и мозокот, кои пак на крај одат во прилог на бинарност. За милион родови сите дискусии се само од социолошки аспект или интернет филозофии, не е тоа дел од никаква наука/медицина.
    Ти фали конкретност во мислењава. Не може да бидат дефинициите толку широки, бидејќи кога се опфаќа сѐ, не се опфаќа ништо. И не може секое било какво внатрешно чувство да е закон, затоа е неопходно да има родова дисфорија за човек да се нарече транс.
     
    На pdb123 и nextredstyle им се допаѓа ова.
  9. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    848
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Психијатријата е медицинска наука. Ти цитирав од медицински речник за таа дефиниција.
    За самото постоеење како транс личност не е потребна дисфорија. Родовата дисфорија е наменета да се лечи со самото транзитирање, па не престануваат да бидат транс после тоа.
    Родовата дисфорија е само последица од тоа што транс луѓето не го вршат родовото изразување со кое се идентификуваат.
     
    Последна измена: 24 јуни 2023
  10. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.100
    Допаѓања:
    8.160
    Пол:
    Женски
    До кај се тоалетите, гардеробите и спортските категории за стоте останати родови?
    Јас како ипсоџендер, колешката/колегата како интерџендер и комшијата/ комшиката како ксеноџендер имаме право да си одиме во тоалет и гардероба според род, исто како што имаме право да се натпреваруваме според род.
     
    На Gosh, pdb123, Munchmallow20 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.698
    Допаѓања:
    48.085
    Пол:
    Женски
    друже аман бе више, аман
    нѐ потече начисто
    дали си глуп или издрогиран не знам, не ме ни интересира, ама отвори го малце малото мозоче коа нѐ читаш
    Никој овде не е трансфобичен и затни се више со тоа.
    Него збориме, како тие луѓе се уклопуваат/би се уклопиле у општеството, пошо секоја акција, има и реакција
    ја ко цис жена ако се плашам или ми е неудобно да сум со транс жена у соблекувална, не значи дека сум трансфобична, едноставно се грижам за себеси
    ако мене ко цис жена не ми е убаво, а еве јавно ќе кажам дека ич не ми е убаво да глеам мажи со к у тееееесен минич, не сум трансфоб, не викам дека треба да умрат, дека треба да се колат, едноставно не ми е убаво.
    Не може сите све да прифатиме
    јас сум океј со лезбејки, бисексуалци, геј, транс кои поминале низ целиот процес, ама ете тоа не ми е океј.
    И шо сеа? Ќе ме тужиш? Ќе ме тепаш? Ќе ме утепаш?
    иди у 5 саат фати се за микрофонот, ако си толку мајчин, кажи шо имаш да каеш, и не досаѓај више со глупи муабети и не туку нѐ етикетирај овде кој каков е.
    Пошо не нѐ знаеш
     
    На VDT2906, Gosh, dea.18 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.383
    Допаѓања:
    175.131
    What?!8-|
    Aj malku so svoi ili povekje zborovi?
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.089
    Пол:
    Женски
    Мене не ми се убави мажи со депилирани нозе и раце. Ама тоа е мој вкус па не значи дека треба да се истребат или како…
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  14. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    848
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Многу сте навикнати да размислувате така во однос на цис мажите, но вашите стравови од транс жените не се оправдани за разлика и затоа се трансфобични. Затоа се нарекува и фобија, бидејќи е нерационална страв и/или омраза.
     
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.698
    Допаѓања:
    48.085
    Пол:
    Женски
    Треба уше еднаш да ти повторам да не лепиш етикети?
    Да си ми пред очи знам како ќе ти објаснам. Е тоаш ти страв од цис жени ќе имаш.
    нема шо на тебе, небитен човек овде, да му се објаснуваме кој зашо се плаши. Секој одговара за својот живот и својата безбедност
    Се надевам дека си сеа у Жена Парк и ќе се к**чиш ко овде. Баш да видам дали ќе се фатиш за микрофонот или си јак на тастатура само како пацер некој
     
    На Gosh, Selena01, dea.18 и 3 други им се допаѓа ова.
  16. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.226
    Допаѓања:
    23.723
    Зошто деноиве е толку тешко за некои да објаснат што е жена? :D

    https://vm.tiktok.com/ZM2yqaT4X/

    И како ако некој е роден како маж, а вели дека се осеќа ко жена, знае како е да се осеќаш ко жена кога е роден како маж?
     
    На VDT2906, Alexandrite и Just.do.it им се допаѓа ова.
  17. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.383
    Допаѓања:
    175.131
    Со многу слободно време и онлајн прашалник
    https://www.wikihow.com/Figure-Out-Your-Gender-Identity
    Ајде сега сите да ги спроведете наведените чекори и до утре да се пријавите кој џендер сте уствари.
    Јас уште го барам мојот Their-royal -highness gender...ќе кликам уште.
    (facepalm)
     
  18. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.220
    Допаѓања:
    19.362
    Пол:
    Женски
    Значи членов вика дека:
    - Транс жените не се опасност за жените туку цис мажите се.
    - Секој што каже дека е (транс) жена, значи дека е тоа
    - Секој без разлика како изгледа, на збор треба да му веруваме дека е стварно жена.
    - Ирационален е стравот од транс жените зашто цис мажите се опасност.

    Ама пак на збор да веруваме само
    Епа еве стварно нека ме едуцира како да знам од кого да се плашам, од кого не? Како да знам дека покрај таа личност ќе сум безбедна?
    Фала богу ќе се плашиш кога немаш сигурен доказ дека тој карши тебе е тоа што кажува дека е. Ама овој очекува да не се плашиме оти некој само рекол оти е жена.
    И тако даље у круг.
     
  19. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.475
    Допаѓања:
    172.329
    Пол:
    Женски
    Ти брат поима немаш што е фобија. Ти си мизогинист кој убедува дека жените тука биле фобични, за да протне некакви факти.

    Не се плашиме од транс жените пер се. Туку отворањето широки порти преку нив да секој психо кој ужива во повредување жени му се олесни патот до женски тоалет. Ти тоа не можеш да го сфатиш оти не си жена. Транс жените тоа не можат да го сфатат оти не се биолошки жени.
    И кога нешто не можеш да разбереш има 2 опции, или ќе си чукнеш глава дали е до тебе и ќе пробаш да си емпатичен во најмала рака, или ќе изголташ многу шајзе продадено по интернетов и ќе станеш мизогинист и сам ќе просераваш дека секоја критика значи некаква фобичност. Ама самокритичност нула.
     
    На Калатеа, VDT2906, jacqueline.s и 10 други им се допаѓа ова.
  20. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.220
    Допаѓања:
    19.362
    Пол:
    Женски
    Па види ако секоја будала што ќе му прдне си кажува оти е (транс) жена и тоа е доволно активистите и движењето да ги прифати, па и повеќе од логично е од транс жени да се плашиш.
    Негде и законите не им бараат дијагноза, транзиција, ништо. Само да си кажат дека така се осеќале и готово, жени се.
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.