1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трансродови лица

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од EvAngelos, 16 октомври 2018.

  1. exceptional

    exceptional Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2023
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    571
    Далеку од еден човек.
     
    На Gosh и ArabellaStarfall им се допаѓа ова.
  2. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.869
    Допаѓања:
    54.358
    Пол:
    Женски
    Е, ама за вакви работи воукс се прават слепи, го игнорираат фактот дека ова всушност е дозволено, бидејќи нели, слобода. И не е посебен случај, бидејќи не е единствен.
    Треба малце да се спуштат розевите очила и да се види реалноста на каде води лудилово.
     
    На nextredstyle, exceptional, Gosh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.442
    Пол:
    Женски
    Барем оние кои во јавност се експонирани и не ми изгледаат на ментално здрави лица.
     
    На exceptional и Gosh им се допаѓа ова.
  4. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    За некои е новост дека има геј и транс деца. Ако не мислиш дека е перење на мозок што деца се носат на хетеросексуални свадби, нема причина зошто истото да го мислиш за прајд парадите.
    И нашето општество има веќе механизам за давање деца на луѓе кои не се способни самите да имаат. Не е измислување гола вода.

    Зошто мислиш дека се правиме слепи за ова? Зошто би имале проблем жена да дели соблекувална со тинејџерки? Јас ко што знам ретко има соблекувални во базените одделени по возраст. Дали ви смета тоа што е 50-годишна или тоа што е транс жена?
    Ние отсекогаш сме поддржувале транс жени во женски простории, откај излезе тоа дека слепи се правиме за ова?! :D
     
    Последна измена: 17 мај 2024
  5. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.869
    Допаѓања:
    54.358
    Пол:
    Женски
    Реален си? Биолошки маж не само што дели пресоблекувална, туку и се натпреварува со тинејџерки.
    Во кој нормален свет е ова ок?!
    Скроз сте заминале со разумот.
     
    На potatoface, st-el, Munchmallow20 и 6 други им се допаѓа ова.
  6. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.442
    Пол:
    Женски
    Смета тоа што е биолошки маж. Жена не е само сукња, градник исполнет со силикони или чорапи, нападна шминка. Жена не е само чувство. Жена е цела филозофија и биологија. Последното транс жена го нема. Може да се преправа дека е жена, но тоа не значи дека јас треба да бидам дел од нејзината имагинација за поимот жена.
     
    На potatoface, IRBBB, Nausicaa и 4 други им се допаѓа ова.
  7. EmporioIvankov

    EmporioIvankov Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2023
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    801
    Дали некој се сеќава на Фифи од Х Фактор? Дали некој се сеќава за тоа како Фифи беше третирана? А што Фифи праеше? Пееше?
     
    На Angie1432 и staycalm им се допаѓа ова.
  8. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Настанов бил отворен за сите возрасти според тоа што го пишува на линкот.
    За натпреварување на транс жени, мислам дека е најдобро да се остави на самите спортски организации да ги одредат правилата за какви категории дозволуваат.
     
  9. EmporioIvankov

    EmporioIvankov Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2023
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    801
    Е ама вакви работи се колку на колку бе брат? Дај не трипајте и вие, дај сеа да ви цитирам, свештениците во Ватикан силувачи, па ај да ги нема и нашиве што јадните ништо не напраиле? Ако се водиме по таа логика.
    Нашиве транс-жени шо се бројат на прсти од две раце, не праат ништо вакво. Вие не можете сега да земете исклучоци од Канада и да ги пресликувате на овие тука, не е праведно.

    Сосем различен настан е свадба и парада. Не трипај.
    Имам проблем и жена да дели соблекувална со тинејџерки. Треба да има возрасна сегрегација секаде. Па поготово во услови на натпреварување од ваков тип.
     
    Последна измена од модератор: 17 мај 2024
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.869
    Допаѓања:
    54.358
    Пол:
    Женски
    Не, бидејќи со причина се поделени спортовите по пол и возраст. Мажите секогаш ќе се физички посилни од жените, особено средовечен маж во споредба со тинејџерки. Сега што глумат лудило и се прават модерни е друго.

    За жал не се исклучоци повеќе, особено во САД. Се повеќе ова е дозволено и ако си против ќе те наречат *додај по желба*-фоб. Баш актуелно беше пред некое време, каде жена спортистка изгуби од транс жена, од очигледни причини и случајот доби внимание. Само не памтам име и каде беше точно.
     
    На Nausicaa, nextredstyle, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.442
    Пол:
    Женски
    Не знам за Фифи што правеше, но ајде ќе ја земеме на пример актуелната мисица на Холандија. Дечково што правеше? Ништо, само се натпреваруваше. Меѓу другото, со неговата победа, им покажаа на жените дека се толку ,,убави" што требаше маж да победи.
    Што ни остана на нас жените да имаме свое, без да биде контаминирано од маж?
     
    На potatoface, azelea, IRBBB и 3 други им се допаѓа ова.
  12. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    И да се различни, поентата ми беше дека им го „переме мозокот“ на децата со хетеросексуални аспекти од општеството на далеку повисок размер. Промоцијата на ЛГБТ вредности е значително понеприсутна дури и со прајд паради.
     
  13. EmporioIvankov

    EmporioIvankov Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2023
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    801
    Ама тоа со натпреварувањето е за Лиа Томас, и воопшто не е компарација на 50 годишен маж со луѓе во иста возрасна категорија. А за тоа дали транс-жени и жени се еднакви во спортот по хормонска терапија за првите, не сум стручен, затоа што тука има многу фактори, како густина на коски, развој на мускули под дејство на тестостерон и ред други фактори, за кои си има меродавни спортски истражувачи кои треба да дадат свое мислење. Нашата дебата почна од 50 годишниот што се преправа дека е девојче, и ти одговарам за него дека е релативно изолиран случај.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.442
    Пол:
    Женски
    :D:D:D
    Да, бидејќи целта на детството е да им се пере мозок со трансоидни халуцинации.
     
    На Realist1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. EmporioIvankov

    EmporioIvankov Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2023
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    801
    Ама ние зборуваме за Македонија бе луѓе, и не зборуваме за банални работи како избор на мис, туку за општи човечки права и пристап до не знам, здравство, безбедност и егзистенција. Инаку Фифи затоа што беше од Драчево, не знам како се справила со конзервите од таму, ама знам дека не поминала најдобро. Девојчето се откажа и од натпреварувањето заради многуте навреди упатени кон неа ако се сеќавам добро.
     
    На Angie1432, staycalm и RespectAndObey им се допаѓа ова.
  16. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.442
    Пол:
    Женски
    Фифи моментално е во Шведска и ја заболе стапот за навредите од Драчево.
     
  17. EmporioIvankov

    EmporioIvankov Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2023
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    801
    Јас не знам, не го перцепирам како перење на мозок. Вас никој не ви брани да организирате геј-свадби.

    Да е жива и здрава. Муабетот ми беше дека секој човек кој не штети на друг треба да може да живее нормално и достојно со пристап до сите социјални и безбедносни служби што ова општество ни ги нуди. Толку. Нема да дискутирам натпреварувања, мисови и слични глупости. Си има ентузијасти и стручни лица, нека ги разглабаат тие.
     
    Последна измена од модератор: 17 мај 2024
    На Angie1432 и staycalm им се допаѓа ова.
  18. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.830
    И да не заборавиме статистички дека биолошките мажи се неспоредливо поагресивни од биолошките жени.
    Ах, what a time to be alive, маж да ми кажува како е да сум жена. Oh wait. Не е новост ова.
     
    На senjorita-v, Nausicaa, nextredstyle и 2 други им се допаѓа ова.
  19. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.424
    Допаѓања:
    23.908
    Пол:
    Машки
    Newsflash: да бидеш транс не значи дека си ја мениш возраста. Не знам што лупетаат овдека. :rofl:
     
  20. ArabellaStarfall

    ArabellaStarfall Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2024
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.442
    Пол:
    Женски
    Не дискутираш зошто не те засегаат.
    Затоа што е натпревар, како и останатите. Жени цел живот посветуваат на тие натпревари, за да дојде маж што му штракнало нешто во главата и да ти ја земе победата. Т.е не ти ја ни зема, дадена му е гратис.
    6a2ff41_1688995246554-sipa-shutterstock41083893-000011.jpg
    Настрана што цел физикус е непропорционален со женскиот.
     
    На potatoface, Mrs. right, nextredstyle и 4 други им се допаѓа ова.