1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трансродови лица

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од EvAngelos, 16 октомври 2018.

  1. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.078
    Допаѓања:
    172.405
    А јас имам читано дека сериозни невролози научници (neuroscience experts) почнале да ја истражуваат темава,ама после х години нема никаква студија готова, да погодиме зошто? Не е умрена конкретната жена, се има свртено кон други работи, понаучни, побитни или помалку ризични за репутација:smirk:. Замисли добиваш пари да направиш научна студија со очекувани, прифатливи резултати ама резултатот не е баш таков. Упс.
    Мислам не постои таков предмет-мозок сличен како полот на идентификација. Ниту студија која научно оди во прилог на активизмот. Затоа ќе имаме родови дефинирани од тамбрлјусер како конфети кејкџендер, дел од поширокиот ксеноџендер, ксену да чува и брани(facepalm)
     
    На Dentina, Feminka22 и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  2. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.801
    Допаѓања:
    23.244
    Пол:
    Женски
    Не тврдам дека е научно потврдено. Но, сепак сигурно има некои физиолошки причини што ги "тера" мажите да бидат феминизирани и за жените обратно. Зборам и за геј луѓе кои се такви и за оние кои се идентификуваат како транс. Дали ова што го спомнавме погоре, дали хормони и слично. Тоа би било само некое објаснување според мене, без негативен или позитивен предзнак.
     
    На senjorita-v и Feminka22 им се допаѓа ова.
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.830
    Хормони (засега) пореметени не се докажани. Маж со низок тестостерон ќе почне да добива женствени карактеристики, што ќе му пречи, па ќе побара помош. Како што ако мене ми никне брада нема да сум ок со тоа.

    До денешниов ден, не е откриено конкретно зошто некои геј мажи/жени се феминизирани/маскулизирани. Или е психички, или е нешто што науката се' уште не може да го детектира.

    Да напоменам, не зборувам за на пример, намерната феминизираност кај транс жена, туку за одредени гестикулации, говор кај дел од хомосексуалците, кои преоѓаат од блага феминизираност до карикатура на истата. Обично тие луѓе се и несвесни за своето впечатливо однесување и не пробуваат да го променат.

    Знаеме дека хормоните не се "виновници", а зошто е така, точно не знаеме.
     
    На senjorita-v, Feminka22, Biljarkata и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.078
    Допаѓања:
    172.405
    Конкретнава студија требаше да докаже такво нешто, баш со фокус на мозок (со скен на мозок и слично) ама ете, ништо не бидна.
    Комплетната состојба на телото и умот е взаемно поврзана, тоа е барем докажано. Ако не станува збор за метаболитички проблем, колку хормони кој орган лачи (а ако е тоа проблем, лабораториски се докажува), остануваат некои фасцинантни конекции меѓу научени патерни на однесување, лош баланс на тело кое влијае на лош баланс на психа, ама и обратно:!:...
    upload_2024-5-17_21-50-10.png
    Мал оф-топик. Рамни табани= лоша позиција на глуждови= лоша позиција на колена=лоша позиција на карлица=кичма изместена од баланс=лошо дишење, недостиг на кислород...итн нагоре. Еве, првиот гугл линк https://formrecovery.com/10-surpris...can restrict,headaches caused by poor posture. Замисли сега дете што носи штикли. Итн...
     
    На Gosh, Feminka22 и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  5. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
  6. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.830
    Машала, и за протести во иднина знаат. Транс-Нострадамус.
    SmartSelect_20240518_124351_Chrome.jpg

    И да, не може да постои тој закон додека други закони не се смислат како што треба. Иако лично се оградувам од активностите и сфаќањата на МПЦ.

    Закон за родова еднаквост постои инаку, само што се занимава со жени, не со мажи кои се чувствуваат како жени. Ама тоа не го пишува оти не е интересно. Жените не се интересни уствари, кои сме па ние да сме заштитени.
     
    На Feminka22, Amellie13, Gosh и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.078
    Допаѓања:
    172.405
    Леле бе, имаше живци цело да го исчиташ и грешки да му најдеш:D
    Свака час:handshake:

    А, вака чисто од љубопитност - има јавни предавања на било која здравстена тема, пример магнетна резонанца, брза дијагностика на како се викаше тој ракот на кожа и слично?8-|
     
    На dea.18 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  8. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.830
    Секако, сериозно ме интересира темата. :wasntme:

    Иначе за прашањето - јок.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.132
    Допаѓања:
    18.869
    Пол:
    Женски
    Имав кажано и претходно.
    Ако сакаа да почне прифаќањето на лгбт лица, можеа за почеток закон за брак за предложат. Ем поедноставен е оти се знае што се бара, ем никој не е оштетен.
    А не вака да мењаме ознака за пол у документи, ама он е само друг род, полот е исти ама не е ама чекај народот бил глуп што меша род и пол.
    Па сакале сериозно да бидат сфатени од медицински лица ама они немале дијагноза. Па била состојбата нивна животозагрозувачка ама пак, не е тоа дијагноза, здрави биле они. Ае..
     
    На MyMala, Feminka22, Biljarkata и 2 други им се допаѓа ова.
  10. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Ни во едниот ни во другиот случај никој не ти е оштетен.
     
  11. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.078
    Допаѓања:
    172.405
    Пошто те интересира темата-од рубриката верувале или не- година 2024-NHS (највисокиот здравствен орган на Ук) открива и објавува дека полот бил, замисли богати, биолошки дефиниран. :o Мислам уште да прогласат дека земјата орбитира околу сонцето и таман сме(facepalm)
    https://www.telegraph.co.uk/news/20...gical-landmark-shift-against-gender-ideology/

    Не постои анти-родова идеологија, постојат биолошки факти. Енде.
     
    На orevokrsacka, CameliaMiller, Gosh и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.358
    Допаѓања:
    47.238
    Пол:
    Женски
    Не бе. Ние сме КОНЗЕРВИ

    IMG_7936.jpeg
     
    На dea.18 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.895
    Допаѓања:
    158.368
    Пол:
    Женски
    А некој негираше дека полот е биолошки определен? Збунета сум. :^) Пошто мислам дека се прај само дистинкцијата на пол и род.

    Како и да е, текстот од погоре ми се гледа интересен. Не успеав цел да го дочитам ама до кај шо стигнав ме тера да си го остам како bedtime story.
     
    На senjorita-v и Feminka22 им се допаѓа ова.
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.830
    Ова е најбитното.
    SmartSelect_20240518_184536_Chrome.jpg

    И ова.
    SmartSelect_20240518_184443_Chrome.jpg

    Јас сум како жена оштетена ако делам болничка соба со маж.

    Ти како маж никогаш не си ги имал моите искуства, па не знаеш, ај што не знаеш, не ми ни веруваш. После феминист бил...
     
    На Gosh, Nausicaa, nextredstyle и 6 други им се допаѓа ова.
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.078
    Допаѓања:
    172.405
    Сори, полот е биолошки факт.
    Полот се дефинира како биолошки пол. Како бил досега дефиниран не знам, а не знам ни зошто е ова револуционерно.
     
    На Gosh, Nausicaa, nextredstyle и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.358
    Допаѓања:
    47.238
    Пол:
    Женски
    Нема дискриминација..
    Нема
    Не знам кој на кого врши дискриминација.
     
  17. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.813
    Допаѓања:
    39.395
    Зошто? Дали е сосем исто ако мажот има 18 43 или 92 години?
    Дали ако е хомосексуалец исто ќе ти пречи?
    Се разбира дека правилата се посебни крила за мажи и жени, и се согласувам со тоа. Но еве јас сум била оштетена кога со жена сум била: погадно вц од животни ако биле таму после пороѓај го направи, со лохии по под, да не зборам понатаму.
    Најубаво сами. А во шок соба баш ме брига со кого би била, поважен проблем би имала потенцијално.
     
  18. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.132
    Допаѓања:
    18.869
    Пол:
    Женски
    Ваљда зашто не ни е пријатно да бидеме голи пред непознати мажи?
    Оти во болничка соба не дека стриптиз играш ама има ситуации каде ќе ти се види цицка или интима и барем комотно да се осеќаме. Можда мажот што ќе лежи ќе биде со 10 скршеници и нема шанси да ти наштети ама пак ќе кажам, не се осеќаш убаво.
    И пред други жени не е најпријатно, тек па.
     
    На exceptional му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.358
    Допаѓања:
    47.238
    Пол:
    Женски
    Ја пред геј особи и гола би седела.
    И тие што ги знам што се геј. У фаца да ми се внесе сум ок, стрејт маж да ми дојде у фаца се тресам
     
  20. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.078
    Допаѓања:
    172.405
    Па не е исто јас на 18 и на 42.
    На 18 не ми било сеедно дали гинекологот е маж или жена на пример.
    Најубаво сами ама тој луксуз кошта, не можат сите да си го дозволат.

    А не е исто дали некој се идентификува како жена или е жена. Не само за болница, и за останати јавни простори кои се поделени според пол, со причина. Сто години и фазла, имало причина за тоа и сега одеднаш нема?

    И како прашуваш вакви прашања, нели гледаш во другата тема дека сите со мечка порадо би се сретнале.
     
    На Nausicaa, CameliaMiller и Dentina им се допаѓа ова.