Трансродови лица

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од EvAngelos, 16 октомври 2018.

  1. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.132
    Допаѓања:
    18.869
    Пол:
    Женски
    Има многу добра причина зашто витамини и електролити се лесно достапни во аптека, а хормони не се ама со аргументиве се гледа и дека појма немате зашто.
    Да земаш сам на своја рака Б6 или магнезиум или витамин Ц и доза инсулин/соматотропин/естроген не е апсолутно исто.
     
    На M.B., dea.18, st-el и 6 други им се допаѓа ова.
  2. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Ако се премисли, тогаш ќе престане да му се даваат блокери и нивното дејство ќе престане комплетно. Затоа и се сметаат за најбезбедна варијанта за децата.
     
  3. Curious cat

    Curious cat Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    692
    Допаѓања:
    2.456
    Ти поддржуваш блокери и хормони за деца, плус чипки и подвезици на нивни тела. Ти треба подалеку да си од нив и се што е живо и помало од тебе..
     
    На dea.18, st-el, Касија и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.519
    Допаѓања:
    38.329
    Пол:
    Женски
    еј посакувам некогаш на форумов некој да пишува јасно и концизно за темата за која се зборува
     
  5. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.074
    Допаѓања:
    172.377
    Прво-Секако ќе му дадеш блокери.За ништо не се виновни тие родители, што им верувале на доктори. Докторите во што верувале, или какви протоколи имале е друга работа. Ќе ти речат-во спротивно ќе се самоубие. Класичното страшило на пералната на мозок.
    Имав сличен случај во комшии- тинејџерка се самоповредува- била транс- па детски психијатар - па и помина- уствари досадно и било, барала внимание со драма. Затоа ги истиснаа психијатрите од сликата и да се биде транс, не побарува родова дисфорија и не е психичка болест.

    Илустрирано во Шведска https://genspect.org/swedish-documentary-stopping-the-trans-train/
    Шведите не се конзерви, имаат најдолга историја на транс сексуалност. Ама ова е нешто друго.

    Второ- возрасна личност одлучува исто така врз база на информациите или дезинформациите под чие влијание е. Секако, не е толку лесно манипулативна, ама ако те учат од основно дека има 72 рода, што ти останува освен да си избереш еден или два или различен секој ден.
     
    На CameliaMiller, Касија, FridaodaMk и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.519
    Допаѓања:
    38.329
    Пол:
    Женски
    Оф леле, досадно ѝ било па се самоповредувала. Добро толку ли ви е ниско разбирањето за психологија а посебно за адолесценти па да кажете дека од досада се прават вакви работи? Не, има позадина, никој не бара внимание од ништо, ниту се самоубива од ништо, ниту па се заканува дека ќе се самоубие од ништо.
     
    На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.074
    Допаѓања:
    172.377
    Ок, рекла казала- така ми кажале, така пренесов. Ботом лајн- девојчето ја надрасна фазата. Да, фазата со неприфаќање на растење, која е типична за пубертет, постои уште пред да постоиш ти. Сите сме ја поминале. Дури и децата што се родово-збунети (што ние не бевме), најголем број од нив ја надраснуваат фазата. Затоа ли треба транс активисти во градинки да се пикаат?

    И од каде самоповредување = транс= самоубиство? Така ли ви пишува во скриптата?
     
    На christinnn, Amellie13, ArabellaStarfall и 5 други им се допаѓа ова.
  8. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.074
    Допаѓања:
    172.377
    И ова не е вистина.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.424
    Допаѓања:
    23.908
    Пол:
    Машки
    А кој тврди дека е исто? Чие мислење воопшто контрадиктираш кога јас вакво мислење немам прочитано на темава?
     
    На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.132
    Допаѓања:
    18.869
    Пол:
    Женски
    Братов што ниеднаш не му идете контра иако има бајаги контроверзни мислења дури и за либерте човек, да не речам одвратни.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Не викам дека се исти, ама ваквите сајд ефекти не се мерка за ефективноста на еден лек. Има исто толку лоши и за суплементи и витамини, ама незначајни се статистички и во повеќето случаи се само теоретски.
    Блокерите се научно докажани како комплетно безбедни.
     
  12. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.132
    Допаѓања:
    18.869
    Пол:
    Женски
    Ни сам не смееш.
    Не можам јас да отидам на лепе очи да барам да ми препише доктор антибиотик или хормон.
    Луѓе често абер немаат што значи несоодветно испиен антибиотик, тек па хормон. Али докториве ако одбијат, одма ау бау трансфобични. А мислам....ако немаш дијагноза, нема врз основа на што да препишува нешто:).
    Друже...знаеш која е улогата на хормоните кај деца у пубертетот и зашто не?
    Ој прочитај за оние деца у Шведска што со блокери имале после коски ко 90 годишни старци.
     
    На christinnn, senjorita-v и FridaodaMk им се допаѓа ова.
  13. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Мене повеќе ме интересира поголемото мнозинство кое сега живее среќен живот после користењето на тие блокери и не е веќе во опасност од самоубиство.
     
  14. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.132
    Допаѓања:
    18.869
    Пол:
    Женски
    И како ќе знаеме кое дете стварно е транс, кое не?
    Или да му даеме па шо биде биде.
     
  15. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Најпожелно е првин да посетува психијатар за да утврди дека ова е најефективниот начин на третман кај детето.
     
  16. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.132
    Допаѓања:
    18.869
    Пол:
    Женски
    Оти психијатар?
    Нели гинеколог/уролог поставува дијагноза?
     
  17. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    За родова дисфорија таква дијагноза се добива од експерт за ментално здравје.
     
  18. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    3.174
    Допаѓања:
    11.113
    Пол:
    Женски

    Имаш многу сведоштва проанализирај ќе видиш што е тоа што толку го поддржуваш и дали треба
     
  19. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.132
    Допаѓања:
    18.869
    Пол:
    Женски
    ....
    ....
    ....
    ....
    Ај решете се и ти и сите тука либерте ЦИСтерни дали била ментална или физичка, дали путколог или психијатар дијагностицирал па елате да дискутираме.
    Мењате мислења почесто него ја гаќи у месец ама ние сме биле глупи јер не сме знаеле да дискутираме. Важи.
     
  20. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Не менуваме мислења. Ти објаснив дека е различно зависно од државата бидејќи дијагнозите се комплетно субјективни. Според мене, DSM-5 се многу подобра класификација за ова.
    Ама можно е и во иднинa DSM исто да ја прекласифицираат дисфоријата во доменот на сексуално здравје.
     
    Последна измена: 20 мај 2024