1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трансродови лица

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од EvAngelos, 16 октомври 2018.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.857
    Допаѓања:
    158.140
    Пол:
    Женски
    Цис е идентитет со кој си роден и се совпаѓа со то шо си биолошки. Најчесто кога пишат цис маж, сакат да кажат биолошки маж. Овај муабет бар три пати годишно се прај, лично ова го среќавам само во онлајн комуникација за брза дистинкција и нема зошто да е навредливо кога се збора во општ контекст. Нормално, ако некој неќи директно да е наречен така, во директна интерперсонална комуникација не треба да е. Ама искрено, барем јас, не знам инстанца каде се збора со некој и се нагласва цис идентитет. Најчесто е уз дискусија на статистики и слично. Лично, преферирам да користам "биолошки" оти уз дискусија така сум се навикнала. Ама не одам да велам "ти, биолошка жено" итн, итн, во нормален живот. Така и со цис е. :D
     
    На Victorian, theunforgiven и FriendOfDorothy им се допаѓа ова.
  2. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    4.619
    Пол:
    Женски
    Тотална глупост!

    Ние сме се родиле така, и нема потреба да се менуваме или да ни додаваат надимаци.
    Ако сакаат за себеси како трансордови лица нека си смислат надимаци.
     
    На christinnn, Feminka22, dea.18 и 5 други им се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.857
    Допаѓања:
    158.140
    Пол:
    Женски
    Не ми е важно дали мислиш дека е глупост искрено. :D Реалност е дека во дискусија мора јасна дистинкција да се прај на секој термин за да нема збунетост. Не само за ова туку за многу други. И истите тие термини блиску до ич се користат во реален живот. Ко буквално нема на улица некој да ти речи: "еј ти цис жено", а во меѓувреме транс жена ќе нагласи дека е транс зошто не соодвестува со биолошкото и ради отстапката мора да нагласи. Јас, ти, поќето жени тука - не го прајме то и не е праено то кон нас во реален живот. Како жени имаме други предизвици и сериозни проблеми на кои искрено јас би се фокусирала. Ти си перцепирана како жена оти то си. Јас сум перцепирана оти то сум. Ама во онлајн дискусија некој кога збора општо ќе спомни дека покрај цис (пак, во мој речник ова е "биолошки", цис некако не ми легнува), некои транзитираат и се транс, итн итн, не е наменето директно кон некој туку се користи како поставување граница и разлика дури.

    Лично сега, мене и ми се допаѓа да постои некоја дистинкција и не сфаќам зошто на некој кој ете е против транс особено би му сметало од причини шо не не става сите жени на исто рамниште. Оти искуства на биолошка жена и искуства на транс жена се небо и земја. И то е нормално и океј. Реално да не речам. But that's just me.
     
    На crimson, theunforgiven и senjorita-v им се допаѓа ова.
  4. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    3.084
    Допаѓања:
    38.769
    Значи поимите маж/жена и транссескуален маж/транссексуална жена не прават доволна разлика?

    Луѓе збунето се чуствуваат кога овие поими ги среќаваат и не гледаат разлика?

    Или ова им праи збунка само на наводни трансродови лица кои не можат да прават разлика помеѓу пример желбата да сакаш суќна да носиш и желбата да бидеш жена, и дека двете не зависат едно од друго?
     
    На SV1911, christinnn, Feminka22 и 5 други им се допаѓа ова.
  5. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.857
    Допаѓања:
    158.140
    Пол:
    Женски
    За некои не се доволни и иди до недоразбирања и последователно "конфликти" уз дискусија. Literally it's not that deep. ТИ ако неќиш не мораш да користиш. Ама ако некој рандом онлајн искористи - вееееќеее. Ако уз дискусија со тебе ти смета ќе си кажиш и фер е другата страна да почитува. Ама не е возможно да очекуваме да не прат луѓе ко шо сакат лол. Ај @Amellie13 мислам погоре спомна за поими шо не сведват на биолошка функција ко "менструатори" и тука има кратка дискусија зошто то е грешно на многу нивоа или дека имаме "дупки". Да навредливо е зошто како живи суштества, а после како жени сме поќе од биолошката функција и е многу дехуманизирачки. Ама од мој аспект? Не можам истото да го кажам за цис или по мое, биолошко. Ти имаш право да неќиш да го користиш и да побараш во дискусија со тебе да не е користено.
     
    На senjorita-v му/ѝ се допаѓа ова.
  6. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Машки
    Терминот им е „навредлив“ бидејќи не сакаат транс жените да се на исто рамниште како сите останати жени. Исто и за сите останати термини. Иако транс маж може многу лесно да менструира или да раѓа деца, им смета веќе неточниот факт дека само жените како род можат да ги прават тие работи.
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    3.084
    Допаѓања:
    38.769
    Ок, али за кои тоа лица не е доволно и до кои недоразбирања и конфликти доаѓа?

    Ја знам за една таква група само, али можда грешам еве.

    @RespectAndObey транс жените не се на исто рамниште со жените, оти не се жени.

    И не постои неточен факт, али ок се гледа дека си скаран со наука и логика, а понекад и со здрав разум.
     
    На Feminka22, ArabellaStarfall, neno0o и 6 други им се допаѓа ова.
  8. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    4.619
    Пол:
    Женски
    Не ни може да се на исто рамниште како и сите жени! Никогаш.
     
    На SV1911, Feminka22, ArabellaStarfall и 2 други им се допаѓа ова.
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.857
    Допаѓања:
    158.140
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Ваљда некој ако го искористи "цис" уз дискусија има такви очекувања и ставови? Не знам. Вистина сум со тарот али се колнам не сум вештерка за да знам. :D
     
  10. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    7.483
    Пол:
    Женски
    Само жените раѓаат. Само жените имаат менструација.
    Овие работи се учат во петто одделение.
     
    На SV1911, Feminka22, ArabellaStarfall и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    4.619
    Пол:
    Женски
    Јас сум жена и сум родена како жена, не сакам никакви глупави надимаци, што некој си ги перцепира во својата глава дека се нормални!

    Ниту некој сакам да ми се обрати со било каков надимак, предзбор, или каква и да е глупоштина!
     
    На christinnn, Feminka22, MyMala и 4 други им се допаѓа ова.
  12. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Машки
    Тоа што очигледно не сте го научиле во петто одделение е дека тоа се однесувало само за жените како пол.

    Тоа е веќе научен термин во многубројни студии и книги за оваа тематика. Нема да можете да наметнете врз науката да не се користат точни научни термини за вас.
     
  13. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    4.619
    Пол:
    Женски
    Абе дај ти се молам!
    Секако дека само жена може да раѓа, и репродуктивниот систем и природа се такви, а глупавото опшество ни ги наметнува овие работи, или таквите како тебе, еве не знам.
     
    На SV1911, Feminka22, ArabellaStarfall и 3 други им се допаѓа ова.
  14. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Машки
    Ако некоја биолошка жена се идентификува како маж, тогаш може да се каже и дека мажот како род може да раѓа. Така ни работи јазикот, бидејќи користиме исти зборови и за родот и за полот иако не означуваат исто нешто.

    Доаѓа до конфликти ако се збори и за транс мажи, што вие неточно ги броите како жени. Ама во одредени научни полиња како социолошката статистика на пример, оваа дистинкција е екстремно битна.
     
  15. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    4.619
    Пол:
    Женски
    Нека се идентификува како сака, пак е жена, и може да раѓа зашо природата е таква и зашо е сепак жена.


    Колку од вас овде се трансордови личности, а колку само ги поддржуваат? Можете тоа да го кажете тука?
     
    На Feminka22, Bitter-Sweet, Algorithm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Машки
    Баш спротивно јас мислам. Природата може да си е каква што сака, ама тој пак се идентификува како маж. Не е природата побитна од нашите човекови идентитети. Јас сум цис маж иначе. :)
     
  17. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.816
    Допаѓања:
    53.999
    Пол:
    Женски
    Ти уште немаш дефинирано што е род жена, или сведуваш само на тоа ако биолошки маж сака да си носи сукни и фустани?
    И да навредиво е, ти не си тој што треба да кажи што е а што не е навредливо. Не сакаме да не нарекуваат луѓе што менструираат и слично. Туку просто и едноставно жена. Транс жените се транс жени, бидејќи нема никогаш да го имаат истото искуство во животот како жените. Ама цис маж секако дека нема да сфати како ова не афектира.
     
    На Feminka22, ArabellaStarfall, Gosh и 3 други им се допаѓа ова.
  18. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Машки
    Гаслајтинг пример број 1: „Тие што ги поддржуваат транс луѓето наводно не знаат да дефинираат род жена.“
    Ако се навратите на дискусијава, ќе најдете многубројни примери каде што ви ја кажувам дефиницијата, ама вас не ви се свиѓа и пак паѓате во фантазија дека не знаеме дефиниција да ви кажеме.

    Тоа што ти го кажуваш е навредливо за жените кои што не можат да менструираат (се во менопауза на пример). Да го користиш зборот „жена“ како синоним за „лице што менструира“ е биолошки неточно првин, а и ги сведува жените само на таа биолошка функција и ништо повеќе.
     
  19. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    1.825
    Допаѓања:
    6.394
    Постојат теми со кои се помага со подигање на свеста за некои проблеми и постојат теми кои ја заебуваат работата до срж. Треба да се направи разлика помеѓу помодарство и луѓе кои навистина имаат биолошки проблем. Сметам дека со помодарствово многу им се наштетува на трансродовите лица.
    Вие што поддржувате сенешто колку да одглумите дека сте над ситуацијата и дека имате разбирање за се, исто сте сериозен општествен проблем. Ова е многу сериозна тема која по грешка е отидена во курац. Најискрено жалам за луѓето кои си имаат проблеми.
     
  20. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.386
    Допаѓања:
    59.725
    Пол:
    Женски
    Јас ако дозволам некогаш мое дете олку да повредам, имате дозвола сите до една на форумов секира меѓу очи да ми акнете.

    Не знам ни зошто се зачудив, после интервјуто јасно беше дека лаже и дека кажува такви одвратни работи за да му ракоплескаат хомофоби кои иронично дркаат на све што ќе каже гревов.

    Би рекла греота детето, ама не е гревота, баш напротив еден храбар млад човек кој не дозволува некој кретен да ти се сере на глава.

    Ќе биде добро.
     
    На FridaodaMk, crimson, senjorita-v и 4 други им се допаѓа ова.