1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трансродови лица

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од EvAngelos, 16 октомври 2018.

  1. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.013
    Допаѓања:
    18.179
    Пол:
    Женски
    Не сите жени менструираат ама сите што менструираат се жени:)
     
    На Antebellum, Stark, Feminka22 и 5 други им се допаѓа ова.
  2. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.558
    Допаѓања:
    265.097
    Транс мажот е жена, оттаму транс мажот, но не и мажот, може да раѓа.
     
    На Feminka22, ArabellaStarfall, Just.do.it и 4 други им се допаѓа ова.
  3. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.069
    Допаѓања:
    20.066
    Пол:
    Женски
    Леле, пак муабетиве на ново?
    Шо се замарате, жени... овие ко Јеховини сведоци се, не можеш да се разбереш, и едно та исто цело време.
    Жени си сме, не сме луѓе што дојат, што менструрираат, или што раѓаат, остајте ги 'jеховини' колку повеќе им обрнуваш внимание толку погласни се, мислам со игнор повеќе би се постигнало :D
     
    На Mazegin, st-el, christinnn и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    16.701
    Пол:
    Женски
    Јас сум си жена и секој маж шо е облечен како жена за мене е маж! МаШ.
    Ич не ми е гајле он како ќе се идентификува, се додека има патљак меѓу нозе за мене ќе биде маж. Освен ако си го нема сечено. А и тоа се проверува со еден бокс.
     
    На Mazegin, christinnn, Feminka22 и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.477
    Допаѓања:
    38.113
    Пол:
    Женски
    Буквално целата фама околу речникот ја почнуваат и ја одржуваат во живот конзервативците.
    Ама добро стандард во секоја конзервативна фантазија постои свет каде што се зема еден минорен сегмент, се преувеличува и се пласира дека е проблем што ги става во сенка сите други постоечки тешкотии.
     
    На crimson, KateKane и staycalm им се допаѓа ова.
  6. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.558
    Допаѓања:
    265.097
    И да го нема, пак ќе биде маж.
    @Angie1432 јас себе ич не се доживувам како конзервативец, ама ајде, ако е така полесно да си објасни некој :)

    За жените светот не е лесно место ни денес, фала многу, јас и транс жена не е возможно да сме исто и државата и законите да не' доживуваат исто, во однос на специфичните права за жените. Колку што нејќам маж да сретнам во шума, исто важи и за транс жените.

    И што е најзабавно, транс жените се најгласни, ни приближно транс мажите не се агресивни со својата пропаганда. Зошто ли?
     
    На st-el, Yowannty, Srckata28 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.368
    Допаѓања:
    7.483
    Пол:
    Женски
    Само единки со хх хромозоми имаат менструација и раѓаат, а тоа се жените. Се што е поразлично од хромозоми хх не е жена.
    И доста се дискутира за очигледни нешта и се влегува во небулозни дискусии.
     
    На Gosh и Adidas888 им се допаѓа ова.
  8. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.477
    Допаѓања:
    38.113
    Пол:
    Женски
    Камелија, запрашај се колку пати во твојот живот, еве нека биде последниве години откако е актуелна темава, некој во реален живот ти се обратил како цис менструатор носач на матка? Точно, нула пати.
    Темава е за луѓе што очајно сакаат да се чувствуваат како жртви.
     
    На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.013
    Допаѓања:
    18.179
    Пол:
    Женски
    А за она прашањето "мечка или маж во шума" ако му кажете на мажот дека вие се идентификувате ко маж, нема да ве чепка, така да не знам што е паниката.
    Толку е едноставно нели, ако кажеш дека си маж/жена ондак тоа си, нема везе што носиш меѓу нозе.

    Едит
    Пишете на Инстаграм во search "менструираат" и ќе ви излезат постови од невладини, конкретно онаа Period Skopje кај што велат "луѓето кои менструираат"

    Кој мисли го дупам, ќе ставам и скрин, ама видете сами;)
     
    На Feminka22, dea.18, nextredstyle и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    3.084
    Допаѓања:
    38.768
    Да де, ,, трансродовите ,, жени по прашањето дали се вистински жени ... Особено у Америка и западна Европа...
     
    На Feminka22 и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  11. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.412
    Допаѓања:
    23.837
    Пол:
    Машки
    Гледам дека агресивно ти се закачија, а никој, апсолутно никој од „загрижените бранители на женски права (на фемина форум)“ не ти одговори на прашањето. Мислам, типично за тие неколку членки што спијат на темава и не промашуваат мислење а да не го цитираат и да се однесуваат неандерталски.

    Цис е ознака за лице чиј родов идентитет кореспондира со полот со кој се родиле.
    Пример, ти си роден како маж, се идентификуваш како маж и немаш никаква врска со трансродовост - цисродов маж. Самиот префикс „cis“ значи „на истата страна“. И не, цис не се користи само за жени, иако и тоа тука вака го продаваат.

    И покрај бескрајните обиди да се демонизира терминот цис од одредени членки тука, (а многу похрабро и поагресивно од западни радикални феминистки на социјални мрежи), од омраза претпоставувам, без никаква поента и без никаква емпатија, зборот цис (cisgender) не е навредлив, не е измислен за да биде навредлив, ниту пак се користи во навредлива конотација (барем не од мене и сите кои ги читам јас).

    Истиот најчесто се користи во одредени статии, медицински истражувања и слично во кои се прави диференцирање меѓу транс луѓе и луѓето кои се идентификуваат со биолошкиот пол.
     
    Последна измена: 26 јули 2024
    На RespectAndObey и theunforgiven им се допаѓа ова.
  12. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.483

    Ете, такво објаснување сакав! А стварно, како ме нападнаа... Па и неточно ми го интерпретираа прашањето. Ама нема веза, тоа зборува за нив, не за мене. Јас само си прашав и, ете, добив фин одговор. И си останувам на ставот дека немам проблем со „цис“ зашто секако не е морално да се употребува. Освен во некои ситуации, да не набројувам кои.
     
    На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    3.084
    Допаѓања:
    38.768
    Поздрав со погрешната интерпретација на твоево комплицирано прашање...
    @staycalm, ти си cis маж или cis жена?
     
    Последна измена: 26 јули 2024
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.412
    Допаѓања:
    23.837
    Пол:
    Машки
    На тема богати кретени *cough* Илон *cough* кои не заслужуваат деца и да се размножуваат, ова е мајка за пример која секое LGBTQ+ дете (во некој поубав свет) треба да ја има. :l:

    upload_2024-7-26_13-16-59.png

    За среќа, женава одамна го остави ѓубрето. :sun:
     
    На crimson и KateKane им се допаѓа ова.
  15. Algorithm

    Algorithm Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2017
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    196
    Пол:
    Машки
    Болесници... LGBTQ+ деца? Удри Путине па не жали.....Какви Јеховини сведоци со нив барем муабет може да направиш. Нема потреба никој да и кажува каков е, имам разум, се гледа. Вие облечете што сакате, џабе ви е. Од магаре коњ не бива.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.412
    Допаѓања:
    23.837
    Пол:
    Машки
    Напрај уште некој едит на прашањето ако не :D...
    Првиот едит - роден маж. Вториот едит: цис маж. Друго прашање дали имате?
     
  17. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.483

    И шо има лошо во прашањето? Стварно не знаев дека прави проблеми. Не знам како да ти објаснам дека не знаев. Зошто мислиш дека сум знаел, а сум пишал за да те изнервирам?
     
    На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    3.084
    Допаѓања:
    38.768
    Па прво сакав едно да те прашам, па после друго...

    Неам прашање, али иам мислење, а тоа е - чисто сумњам. :D
     
    На Feminka22 и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  19. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.783
    Допаѓања:
    23.047
    Пол:
    Женски
    Јас често среќавам на интернет „луѓе што менструираат“, посебно пред некој ден кога си гуглав свои проблеми со менструација. :D Скоро секој артикл беше woke. Исто јутубери што ги следам во влоговите ги користат овие поими, а цис е веќе многу распространет поим. Јест да е повеќе Америка проблем, а за нас од Европа се онлајн глупости, ама сепак, се среќаваме. Прошли пат една психотерапевтка од Британија што ја следам на јутуб, се опиша себеси како цис жена, во контекст на „јас за жал имам само перспектива на привилегирана бела, цис жена во straight sized тело“... оф, ебате извинувањето што си жена.

    Според мене не е толку наивен цис описот. Да кажеш биолошка жена во одредени конкретни дискусии, ајде, океј. Ама да се нормализира поделбата на цис и транс... не. И да сум со размислување дека транс жена е исто толку жена колку и мене, пак нема да ми е во ред поделбата, зошто нема потреба да се прецизира нешто што е стандард за да се осеќа подобро еден мал % на луѓе. Да беа мнозинството транс луѓе нормални, зрели индивидуи ќе им беше океј да кажат и да прифатат дека се тоа што се, транс, они одлучиле да транзитираат и никој не им должи ништо.

    Секоја чест на исклучоците што почнаа да ми излегуваат на тикток, некои сосема нормални транс жени. Ќе пуштам линкови ако ги најдам пак.
     
    На SV1911, boo3, nextredstyle и 5 други им се допаѓа ова.
  20. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.412
    Допаѓања:
    23.837
    Пол:
    Машки
    :rofl: Мислити, срати и цвече брати није исто.

    Не дека Илон е некој гениј, ама тоа со вирусот што го буди умот е гугл транслејт преводот на канал5 (или кој и да беше медиумот што ја пренесува веста). Илон во изјавата вели "woke virus" што е блиску по глупавост, но не звучи до толку смешно како гугл транслејт преводот. :D