1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трансродови лица

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од EvAngelos, 16 октомври 2018.

  1. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.953
    А, тоа што коските и мускулите не им се исти нема врска, така? Еве, ајде биди искрен и кажи дали сакаш ќерка ти да јаде ќотек од персоната што ја споделив погоре.
     
    На Traveler91, Feminka22, Munchmallow20 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.431
    Допаѓања:
    24.011
    Пол:
    Машки
    Да јаде ќотек? Не, ја никој неќам да јаде ќотек од никого.
    Ок, освен трансфобите. За нив не ми е гајле.
     
  3. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.220
    Допаѓања:
    19.362
    Пол:
    Женски
    Не. Зашто биологијата нивна и на жена што може да раѓа е пак иста. Макар и си ги извади утре јајниците и матката.
    На транс жена не е.
     
    На Traveler91, Feminka22 и Just.do.it им се допаѓа ова.
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    13.059
    Допаѓања:
    160.418
    Пол:
    Женски
    Лице шо ќе помини машки пубертет, придобивките од то не можи да ги „тргни“ од после. Никогаш. Не е само хормон ќе се напијам и наеднаш ќе смени се шо до сега се ставило. Промената е бавна. Ние жените, не сме составени само од тестостерон па неговото ниво во подоцнежни години да е толку голем релевантен фактор за да сме со некој еднакви. Немаме ни една жена еднакви хормони.
    И ќе додам тука и срцева активност, капацитет на бели дробови и слично. И се то се развива во машки пубертет „поќе“ ради секундарни карактеристи кои идат со тој пубертет и релевантноста на тестостеронот во тој период. И кои не се менуваат никогаш покасно колку и да ограничиме тестостерон покасно во возрасниот живот. И ќе речам нешто шо реков претходно - поделеноста на пол во спорт е на база на биологија, не социологија. Негирање на ова е :*:лудост:*:. Нормално дека местото на транс жени е во феминизам. Исто така и местото на цис жени е во феминизам. И ова ги погазва. Пошто давање не фер предност над нив е привилегија, не основно право. Тудлс.

    Реков и претходно, ќе речам и пак. Ова го мислам само кога транс жена има поминато машки пубертет. Ако нема е 10та ситуација и не коментирам на то. Сеуште.
     
    На sparklie, ElenaOfRivendell, Amellie13 и 8 други им се допаѓа ова.
  5. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.304
    Пол:
    Женски
    Во тоа дека на ниту едно друго мое искажано мислење не ми реплицира, туку само на тоа од Шапел, оти ти забоде очи :)
     
    На Traveler91 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  6. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.455
    Допаѓања:
    7.805
    Пол:
    Женски
    Не беше тоа поентата. Нема врска дали некоја може да забремени или не, хормоните и нивото на хормони кај маж и жена не е исто.
    Природа е тоа. Не сме исти. Не може ни да сме. Има разлика меѓу транс жена и жена.
     
    На Traveler91 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  7. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.431
    Допаѓања:
    24.011
    Пол:
    Машки
    Ти реплицирав на мислењето во кое мислам дека алудираше на мене. На другите немам потреба да те цитирам, како што и повеќето не ги цитирам.
     
  8. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.304
    Пол:
    Женски
    This(y)
    Негирање на основни факти доведува до многу поголеми проблеми, и за транс лицето и за луѓето околу него.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.807
    Допаѓања:
    23.289
    Пол:
    Женски
    Јас не гледам проблем во вашите мислења за спорт, пошто и самата немам оформирано мислење, проблем гледам во тоа како се обраќате во врска со транс лица кога збориме за било која тема поврзана со нив. Воопшто не размислувате од место на емпатија туку само размислувате како најмногу да ги оделите транс лицата од вас, а не гледам некакво реално решение што би им ги задоволило потребите на транс луѓето како индивидуи во општество.

    Секако, не очекувам секој да се „замара“ за транс лица, како што не очекувам секој да биде активист за семејно насилство колку што е активист за згрижување на животни, затоа што секој си има некоја определба за која повеќе ќе се бори, тоа е неизбегливо. Ама кога веќе се вклучувате во дискусија за транс лица, тогаш и треба поосетливо да збориме, така? Да не биде транс луѓето да се транс само меѓу четири ѕида.

    Во постот погоре, како може било кој да ја оправда полицијата? Знаете ли колку жени има што се идентификуваат како жени ама едноставно личат на мажи пошто тоа им е стилот? Како е во било кој случај прикладно да се бара доказ за интимата на некоја личност?
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.220
    Допаѓања:
    19.362
    Пол:
    Женски
    Да, замисли да заслужуваш са да јадеш ќотек само зашто сметаш дека путката твоја и таа хируршки направена не се исти.
     
    На Traveler91 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  11. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.698
    Допаѓања:
    48.091
    Пол:
    Женски
    А шо толку се бориш ти за транс жените? @staycalm
    Никој не вика дека не ги сакаме или поддржуваме, ама како што јас нема никогаш да бидам иста како ти родено машко, ни ти нема никогаш да бидеш ко јас што сум родена ко жена.
    Замисли некоја жена таква габаритна да ,,се тепа” у ракомет или ватерполо со 1,60 некоја? Ќе ја стопи.
    Еве и ја можам ради спортот да исчукам одредено машко, ама не можам да се такмичам со мажи.А и не ни сакам, ќе се најде некој од земја ќе ме истреска.
    Мислам имам п да не ме сфатиш дека сум транџа.
     
    На ElenaOfRivendell, Amellie13, christinnn и 3 други им се допаѓа ова.
  12. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.953
    Во контактен спорт се јаде ќотек. Замисли имаш ќерка, цел живот тренира фудбал, ракомет, што и да е и доаѓа 30 годишна персона што пред 1 година транзитирала во жена, 20 сантими повисока, 40 поширока и со 35% повеќе мускулна маса. Сеедно ќе ти биде да го гледаш тоа?
     
    На Traveler91, Amellie13 и Just.do.it им се допаѓа ова.
  13. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.304
    Пол:
    Женски
    Либерален а поддржува насилство.
    Make it make sense:drunk:
     
    На Traveler91 и Munchmallow20 им се допаѓа ова.
  14. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.431
    Допаѓања:
    24.011
    Пол:
    Машки
    Либерален а трансфобичен.
    Make it make sense:drunk:
     
  15. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.304
    Пол:
    Женски
    Недајбоже:D
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.455
    Допаѓања:
    7.805
    Пол:
    Женски
    Не значи дека тука членките кои кажаа свои мислења дека во поглед на биологија не сме исти и не може да се натпреваруваат едни против други, дека се трансфобични.
     
    На Indiegurl, Traveler91, Amellie13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.220
    Допаѓања:
    19.362
    Пол:
    Женски
    Добро другиве се биологофобични ваљда, така ќе му дојде:D
     
    На Traveler91, asdas и Feminka22 им се допаѓа ова.
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.698
    Допаѓања:
    48.091
    Пол:
    Женски
    Се иам лапано со транс жена, полесно?
    Ама истиот, кога се затепавме еднаш на заебанција, го имам дувнато.
    А физички сме исто.Не е развиен ко маж баш.Има пенис, влакна, машки глас, ама физиономија ко мене, а очигледнл сила помалку од мене.
    Не суди одма

    -под физиономија мислев на градба.Ако ми е грешен зборот извинете
     
    На Acronia му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Acronia

    Acronia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    4.487
    Пол:
    Женски
    Oх, кај била журката. Каснам....

    @staycalm

    Знам дека ги почитуваш и сакаш транс жените. Ги почитувам и јас, иако мислам дека често и сами се блокираат на патот до успехот. Ама нема врска, тоа го ставаме по страна.
    Поентата е што членките тука пробуваат да ти укажат дека биолошките капацитети се предетерминирани и истите не може да се променат во потполност од полов аспект. Можеби еден ден работите ќе бидат поинакви, па 'маскулинитетот' и 'феминитетот' нема да постојат во оваа форма и облик какви што ги знаеме сега, ама тогаш веќе ќе владеат сигурно поинакви вредности и правила, па нема да има простор за расправија. Но, до тогаш останува вака како што е. А, моментално е така што за биологијата би бил прав шах мат да кажеш дека транс маж може и требе да се натпреварува во женска категорија. Зошто не, не е. Прво е шлаканица кон феминизмот, и друго и светот да го превртиш наопачки, ќе е џабе, бидејќи фактите се тие.
    На крајот од денот мора да направиш разлика меѓу идеологија и биологија.
    Овде жените ти зборат за второто.
     
    На Traveler91, Amellie13, Directioner005 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.431
    Допаѓања:
    24.011
    Пол:
    Машки
    Ептен се напнавте за правата на транс лицата, не можам да добројам цитирања во нотификации а не па да враќам, за други општествени проблеми слабо волку мотивација. :D
    Кој ли е мотивот...