1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трансродови лица

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од EvAngelos, 16 октомври 2018.

  1. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Не ги викаме сите жени цис жени, туку само цис жените.
     
  2. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.908
    Не постојат во мојот термин цис жени, тоа е измишљотина од нечија идеологија. Ако јас не се согласувам, значи дека не прифаќам вакви термини и не сакам некој да ги употребува кога зборува за мене.
     
    На Amellie13, Nausicaa, Gosh и 7 други им се допаѓа ова.
  3. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.748
    Допаѓања:
    9.800
    Пол:
    Женски
    Значи јас како жена, покрај матка, вагина, јајници, јајцеводи, можам да имам и простата на пример?
     
    На Nausicaa, Gosh, Bitter-Sweet и 5 други им се допаѓа ова.
  4. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Нови зборови стапуваат во улога се додека доволно голема група на луѓе ги користи. Тој термин постои и ќе си постои, независно од дали ти го сакаш или не.
     
  5. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.424
    Допаѓања:
    23.903
    Пол:
    Машки
    Цис маж/жена е термин што се користи само кога се прави дистинкција меѓу трансродовите луѓе и луѓето што се идентификуваат како полот кој што се родени, односно полот и родот и се совпаѓаат (cisgender). Демек тебе некој на улица ќе те сретне и ќе ти каже дека си цис жена, или мене дека сум цис маж? Или во документи ќе ни пишува цис?
     
  6. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.908
    Ако не сакаш да си маж може да се идентификуваш како жена со простата (што ја немаш нели). Избери си назив и тадааа....
     
    На Nausicaa, Gosh, Aнонимус_ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.516
    Допаѓања:
    38.298
    Пол:
    Женски
    Зошто се буните околу неколку зборови? Ајде океј не зборам дали треба да се прифати или не, туку не ви е баш јасна терминологијава.

    Додуша и во нашиов јазик не постои поделба меѓу пол и род - во смисла на општествена категорија па претпоставувам од таму доаѓа бунењево.
     
  8. fbaby

    fbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2022
    Пораки:
    1.131
    Допаѓања:
    10.889
    Пол:
    Женски
    Кои се тие цис жени, какви се?
    Немојте ни вие да тупите и наметнувате терминологии врз биолошките жени.
    Кој не знае што е биолошка а што транс жена е апсолутно негов личен проблем. Нема потреба од менување и додавање термини за да се задоволат нечии идеологии.
     
    На Amellie13, Nausicaa, Gosh и 4 други им се допаѓа ова.
  9. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Не знам дали е биолошки можно тоа, но доколку постои некој човек со таква мутација роден во иднината и се идентификува како род жена, тогаш таа е жена.
     
  10. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    12.399
    Пол:
    Машки
    Во врска со родовите заменки, немам проблем со обраќање на транс жена со таа и маж со тој, но мислам дека ми е тешко да пазам да одам по јајца што се вика да се обраќам на некој во трето лице пред нив, или повеќе од тие 2 заменки да употребам.

    Мислам дека фокусот на нео-заменките и потенцирањето на истите на места како твитер работи против целата работа на прифаќање. Многу е форсирано. Сфаќам дека има луѓе што ќе се обраќаат намерно на транс жена со тој, дали со предрасуда или без, од сексизам или омраза или не знаење, но zey/zem.planetkin, demikin и остали сра*а се стварно циркус.

    Тешко ми е да сфаќам озбилно луѓе со придавки во био. Сфаќам дека пропуштам дека е битно за тие што не презентираат како полот со кој се идентификуваат, но целата работа е толку згрчена(convoluted?).

    Мои 2 цента.
     
    На Nausicaa, Gosh, Celltica и 3 други им се допаѓа ова.
  11. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Не е тоа термин за сите биолошки жени, туку за биолошките жени чиј родов идентитет е исто така жена.
     
  12. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.908
    Па и кога гледам транс жена не велам - здраво транс жено. Туку кога зборам во трето лице.
    И кога сте во група на луѓе кои не прифаќаат цис пред жена, треба да не го употребувате кога зборите за жени што според вас се цис, како што не сакате некој за транс маж да рече - жена.
     
    На Nausicaa, Gosh, Celltica и 3 други им се допаѓа ова.
  13. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    Не очекувам ни јас никој да користи такви нео-заменки. Јас би користел they во таков случај.
     
  14. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.748
    Допаѓања:
    9.800
    Пол:
    Женски
    Другар, основна биологија и анатомија на човекот не знаеш па тука не убедуваш дека се е нормално и дел од природа...
    Прво оди научи кои органи спаѓаат во женски а кои во машки.
     
    На Gosh, dea.18, Alexandrite и 2 други им се допаѓа ова.
  15. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Машки
    И не треба да знаам за оваа дискусија. Родовиот идентитет нема врска со биологијата и анатомијата, туку е предмет на психологијата.
     
  16. fbaby

    fbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2022
    Пораки:
    1.131
    Допаѓања:
    10.889
    Пол:
    Женски
    Уште вас да ви се разјасни дека не сакаме да бидеме класифицирани како цис жени заради нечии лични желби.
     
    На Nausicaa, Gosh, dea.18 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Just_a_kid

    Just_a_kid Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2021
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    1.406
    Пол:
    Женски
    Зошто жена би си го променила полот ако сака да биде жена, сигурно сака да биде маж и нема што да се лути кога и се обраќаат со тој?
     
  18. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.424
    Допаѓања:
    23.903
    Пол:
    Машки
    За жал, да, нео-заменките се многу контрапродуктивни за транс луѓето, иако не е тоа целта. Јас искрено, не гледам поента во тие што ги наброја, ако се вистински :D Едно е he/she/they, друго е да има 15 други што немаат баш некоја поента. Не сум истражувал доволно на темава, ама со сегашното знаење ми делуваат многу исфорсирано тие нови neo заменки...

    Додека пак, заменките во био (he/she/they) не гледам зошто би ти биле проблем? Ако пишува одредени заменки во био и се обраќаш на таа личност со тие заменки, ќе избегнеш конфликт од misgendering. Мене ми стои he/him во заменки, опција е на многу мрежи, како LinkedIn, Instagram, Facebook...
     
    На Scott Weiland му/ѝ се допаѓа ова.
  19. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.705
    Допаѓања:
    21.125
    Пол:
    Женски
    Цис жена, цис маж, транс жена, транс маж, биолошки маж од женски род, биолошка жена од машки род, тој/таа/тие…

    Абе, арни сте?(facepalm)
     
    На Nausicaa, Gosh, jacqueline.s и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    18.022
    Допаѓања:
    172.148
    Јас лично немам проблем да ословувам некого било како. Реално, ако е тоа проблем, ако Александра реши утре да биде Александар, скроз сум ок со тоа. Лично еднаш сум имала проблем да не знам некого како да ословам, а можда бил/а жена или маж со специфичен здравствен проблем, можда транс, реално ич никако не ме засега и ништо не ми менува господине/госпоѓо . Ама имам проблем со подоба од 100 кила, со пенис, да ми влегува во туш кабини со жени и девојчиња.
    И малку повеќе имам проблем со тоа дупење во здрав мозок- ама јас баш нешто као жена се осеќам, пред да одам во затвор.
     
    На Amellie13, Nausicaa, Gosh и 7 други им се допаѓа ова.