1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трансфер со замрзнати ембриони

Дискусија во 'Бременост' започната од kukla21, 1 април 2017.

  1. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    @Stasija имаш цела тема за трансвер со замрзнати, читни и пуштам среќа (fingers)
     
    На Stasija, Martka и pandelka им се допаѓа ова.
  2. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    па мојата беше кратка да ако се сеќавам добро отприлика 4 дена пред трансфер почнав со терапијата...инаку пиши што и да треба тука сум ќе ти пишам се што знам ❤
     
    На Stasija му/ѝ се допаѓа ова.
  3. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    postapkata so zamrznati kako odi koga ke treba da pravam transfer so zamrznati dali pred toa pak pravat pregledi nesto inekcii krv dali zimat pojasnete mi
     
  4. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    да те пратат на ехо т.е ендометриумот ти го гледаат, па според него, ден од циклус и зависно од ембрионот каков е одлучуваат кога ќе го вратат, инекции да пишав горе клексани и прогестерон..а за крв ако не се лажам естроген и прогестерон ми пратеа толку.
     
    На veli4ekate му/ѝ се допаѓа ова.
  5. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    preku fond sum po0minav eha voa noa e sega ke mi naplakat za sekoe eho taka li
     
  6. Stasija

    Stasija Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.276
    Пол:
    Женски
    Blagodaram, ama jas nemam zamrznati embrioni :) samo jajce kletki. Se nadevam ova grupa deka e opfatena mozebi i taa tema
     
    На KayaLena и emkaemka им се допаѓа ова.
  7. Nane26

    Nane26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2018
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    596
    Пол:
    Женски
    Јас сум моментално во постапка за трансфер на смрзнати ембриони. Кај мене постапката оди вака: во консултација со докторот, затоа што минатиот месец немаше можност кај мене да се прави трансфер на природен циклус, ради цисти, по циклус од 21 ден,повторно почнав со супрефакт 0,3 и од прв ден на циклус естрофем. Утре сум на прва контрола да видиме шо како, и ако се е ок,здравје боже наредна недела трансфер. Кај секого е различно и индивидуално. Како ќе се договориш со докторот,така ќе тераш. Поздрав и со лесно на сите.
     
    На stevemila, KayaLena, Alishan30 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    незнам мила дали ќе ти наплаќаат јас претходно инвитрата идев на приватно, и не ми ги наплаќаа ехата освен она скроз прво кога ќе им отидеш..а преку фонд не сум сигурна нешто ми се врти во умот дека три еха ти се на терет на фондот али не ме фаќај за збор немам сеуште искуство на овој начин. Со лесно!
     
  9. Lanic

    Lanic Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2016
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.239
    Пол:
    Женски
    Девојки јас вчера бев кај докторот ме гледаше на ехо.Ендометриумот ми беше 8,5 , а имав еден водечки фоликул 10 мм на 8ми ден од циклус.Сега се договоривме во четврток повторно ехо.Иначе ќе враќаме 5 дневен ембрион(малку ми е страв од тоа како и дали ќе се развива)Толку од мене сега за сега :)
     
    На stevemila, KayaLena, Stara и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Milicka*

    Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    А колку време пред трансфер ги одмрзнуваат? Дали се чека ден два како ке се развиваат или истиот ден се одмрзнуваат и се враќаат? Мене мн ми е страв какви ке бидат по одмрзнување :)
     
    Последна измена: 19 септември 2018
  11. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    i jas se plasam kakvi ke bidat po odmrznuvanjeto moite na tret den se zamrznati mislam osumkletocno i 4 kletocno

    i mene toa me interesira dali istiot dden ti gi odmrznuvat i ti gi vrakat
     
    Последна измена од модератор: 20 септември 2018
  12. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    мила и јас порано се плашев и кога прашав еднаш дали е возможно да не се одмрзнат како што треба ми рекоа да не се лажеме секогаш постои шанса за такво нешто, но они што е до нив прават се да не се деси тоа...и рекоа дека такви се наводно ретки случаи и јас некако за ова им верував да ти кажам и бев мирна за ова..Така да воопшто не се секирај за ќе биде се како што треба, ако ти рекле дека се развивал ембрионот како што треба се ќе биде добро...со лесно ❤
     
  13. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    drugiot del ne se pie li jas celo kutivce si go ispiv ne pamtam dr da mi kaza samo edniot del da go pijam,,,,samo rece pocni od belo i site do kraj
     
  14. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.487
    Допаѓања:
    35.212
    Пол:
    Женски
    Се пијат и другите, како не. Зависи за што се земаат. Штом ти рекол доктор сите да ги пиеш со ред, така требало.
    Јас сите сум ги пиела два циклуси по ред по хистероскопија.
    А само белите некои ги пијат наместо Естрофем.
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. NNA

    NNA Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2016
    Пораки:
    871
    Допаѓања:
    2.391
    Пол:
    Женски
    Девојки во турска све е е различно јас само еднаш на ден ставам керенон гел и фолна ништо друго не ми дадоа. Со смрзнат ембрион бев еве тераме 8 недела. Поздрав ви посакувам на сите успех.
     
    На bokiroki, mici-22, Stara и 8 други им се допаѓа ова.
  16. Lanic

    Lanic Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2016
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.239
    Пол:
    Женски
    Девојки денес бев на ехо.Фоликулот е 16 мм а ендометриумот 10,5.Ми закажаа ехо во понеделник.Па тогаш и крв ќе ми земеле.Се надевам не е касно наредниот преглед
     
    На 0ли и Martka им се допаѓа ова.
  17. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Зависи кога ги пиеш.Ако не требало да ги пиеш ке ти напоменел докторот.Јас ги имама пиено цело кутиче за регулација на циклус.На постот што ме цитираш мислам станува збор,дека на членката и требаше само естрофен,тоа се првиот дел од апчињата,затоа и реков така.
     
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Znaci cikloproginova po et se pijat samo samo belite a pred et se pie celo kutivce cikloproginova
     
  19. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.737
    Пол:
    Женски
    NNA честитки.
    И јас во Ремедика на првиот трансфер со замрзнати примав само прогестерон (утрогестан место кринон) и ништо друго. Од тој трансфер имам 2 годишен син.

    Постапката е покомоплицирана ако првиот трансфер не успее, тогаш се оди со појака терапија.
    Постапката е исот покомплицирана ако се оди со замрзнати јајце клетки зашто поинаку се темпира процесот.
     
    На NNA му/ѝ се допаѓа ова.
  20. NNA

    NNA Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2016
    Пораки:
    871
    Допаѓања:
    2.391
    Пол:
    Женски
    Овој ми беше 5 ивф ама прв со змрзнат ембрион, можеби е така не знам, нека ти е живо и здраво синот и да ти се исполнат сите желби. Поздрав