Трансфер со замрзнати ембриони

Дискусија во 'Бременост' започната од kukla21, 1 април 2017.

 1. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.449
  Допаѓања:
  3.159
  Пол:
  Женски
  Девојки имам замрзнато ембриони во Систина и рокот на плаќање ми беше до 03.12.Прашањето ми е дали треба да им се јавам за доплата за наредната година,и колку е за доплата(ако знае некој), дали да им се јавам,ми е страв да не ми ги уништат без да ме прашаат или да платам казна за тоа дека каснам.Фала ви друшки:*
   
 2. Bubce38

  Bubce38 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  4.974
  Допаѓања:
  92.950
  Пол:
  Женски
  Ќе ти се јават они да те потсетат, не бери гајле.
  И нема да ги уништат во никој случај без да потпишеш.

  За цената Не знам, имале покачувања
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Melek2018.

  Melek2018. Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2019
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  1.348
  Пол:
  Женски
  Платив плус 100€од редовната цена скоро сите цени ги покачиле пред месец дена платив. А за уништување ми рекоа дека ако не платам на време тие можеле сами без да ме прашаат да ги уништат :devil::@ како така..:x нека пробат па ќе видат (facepalm) не бев во мк затоа задоцнив со плаќање ама штом се вратив веднаш платив :x
   
  На Martka и eta им се допаѓа ова.
 4. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.208
  Допаѓања:
  3.311
  Пол:
  Женски
  Е како така, да се уништат без согласност и потпис на двата партнера?
  Ние во Грција имавме замрзнато од декември 2016.
  Само првата година плативме за замрзнувањето. За 2018 и 2019, не ни земаа ништо.
   
  На Melek2018. му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Only1

  Only1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2018
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  622
  Пол:
  Женски
  Колку точо плати за чување.Ние лани замрзнавме,еве сега во февруари 1 година.Па сакам да знам колку ке треба да доплатам за чување.
   
  На Melek2018. му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Melek2018.

  Melek2018. Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2019
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  1.348
  Пол:
  Женски
  280€плативме а замисли кога направивме договор беше секоја година +180€..значи многу ги покачиле цените :worried:
   
  На Only1 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Only1

  Only1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2018
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  622
  Пол:
  Женски
  Многуу, јас мислев дека е околу 150 евра.Ама сигурно ке ми се јават кога ке треба да уплатам
   
  На Melek2018. му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Melek2018.

  Melek2018. Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2019
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  1.348
  Пол:
  Женски
  Да тие ќе ти се јават сигурно.
   
  На Only1 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Nithya

  Nithya Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2019
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  870
  Пол:
  Женски
  Друшки, дали некоја моментално се спрема за трансфер да споделуваме искуства?

  Јас вчера бев на 25ти ден од циклус кај докторот (тој така ми кажа кога замрзнувавме), и ме врати ми рече да дојдам после добивање на 12ти ден, без никаква терапија, ако му фатело окото тогаш ќе сме правеле трансфер на природен циклус, ако не од нареден после со терапија.

  Прашав за хормони, ми рече ништо да не испитувам.

  Моментално сум на редовна терапија со еутирокс, аспирин, метформин и достинекс.

  И така во мене се јави Миле-паника, темава три пати ја превртив и си поплакав кога видов дека има и со ваков протокол што успеале, само пак црвот во мене си гризе и се мислам дали нешто да испитувам..
   
  На Milobebence и Melek2018. им се допаѓа ова.
 10. Zineta

  Zineta Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2017
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  146
  Пол:
  Женски
  Devojki bidna mojot transver vraten mi e eden embrion blastocist sega dve nedeli da si galam mese
   
  На Macufceee11, Broki5, Milobebence и 9 други им се допаѓа ова.
 11. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.208
  Допаѓања:
  3.311
  Пол:
  Женски
  Ајде со срекја :l:
  Чекаме висока бета
   
 12. Zineta

  Zineta Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2017
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  146
  Пол:
  Женски
  Blagodaram mila se nadevam na pozitiven rezultat
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Melek2018.

  Melek2018. Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2019
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  1.348
  Пол:
  Женски
  Здраво и на тебе..јас чекам ваучер до понеделник треба да ми стигне
  Иначе јас бев на обична контрола кај мојот доктор што планирам да правам трансфер..тој ми кажа дека првин ќе примам некаква терапија да се подготви телото па после трансфер иде..иначе јас подобро би ти рекла да идеш како и другите со терапија сепак ти знаеш подобро со среќа нека тие.
   
  На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Milobebence

  Milobebence Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2016
  Пораки:
  1.084
  Допаѓања:
  41.980
  Пол:
  Женски
  Со среќа и успех
   
 15. Nithya

  Nithya Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2019
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  870
  Пол:
  Женски
  Фала ти @Melek2018. за мислењето, сепак прашањето ми беше дали да правам испитувања на хормони а, не дали да земам терапија на своја рака.
  Тоа не одлучувам јас, верувам дека докторот знае што прави.
   
 16. Zineta

  Zineta Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2017
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  146
  Пол:
  Женски
  Ti blagodaram
   
  На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
 17. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.563
  Допаѓања:
  17.207
  Пол:
  Женски
  Не можам да ти речам не проверувај ништо, сепак мора сама да одлучиш дали ќе го послушаш или на свое ќе испиташ.

  Можам да ти кажам јас како постапив кога нешто слично ми се случи. Пред последниов трансфер додека се договаравме со докторов кога да почнеме, што ќе правиме, му велам дали да проверам сега пред трансфер брисеви, пап, хормони. Тој вика ништо. И јас изненадена му велев како вака ништо, а вратена од одмор, можеби сум закачила бактерија по мориња и езера, ова лето од вода не излегов. Му велам хормоните да видиме да не се пореметиле нешто. Вика ај олабави и ништо не проверувај, сè имаш претходно проверувано, башка никогаш бактерии си немала и хормоните ти биле во ред.
  И го послушав, не се замарав со испитувања, што за мене е чудно, секогаш мораше сè да ми е испитано пред што и да е. Решив да го послушам. Во мојот случај излезе ок што не проверив ништо, останав бремена и навистина немав никаква бактерија на брисевите во 12-та недела.
   
  На duffi, tina2018, Coco31 и 4 други им се допаѓа ова.
 18. Nithya

  Nithya Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2019
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  870
  Пол:
  Женски
  Фала @0ли, премногу значи секое позитивно искуство.
  Дали земаше нешто терапија пред трансфер?

  Мене малку ме буни тоа што на последните резултати од трет ден на циклус Лх ми е 4 пати помало од Фсх, пролактин ми е 0,5 и завчера кога му ги покажав на Др ми рече батали тоа не ме интересира, не ти треба терапија.

  Пробувам барам по нет колку тоа сето има врска за трансфер, т.е. за подготовка на матката..
   
 19. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.563
  Допаѓања:
  17.207
  Пол:
  Женски
  Имав припрема пред трансфер, но јас сум таков случај што кај мене не може трансфер на природен циклус. Два месеци пред трансферот ми ги ставија јајниците во мирување.
  Еве го моето мислење што го пишав за овој успешниов трансфер, целата терапија ја имам напишано.

  Нормално е да чувствуваш страв и да читаш и истражуваш, но верувај му на докторот, ти ја знае ситуацијата и мислам дека тој знае најдобро со каков протокол ќе одите и каква терапија ти е потребна.
   
  На Nithya и eta им се допаѓа ова.
 20. Nithya

  Nithya Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2019
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  870
  Пол:
  Женски
  Фала @0ли ми текнува дека го прочитав мислењево твое, памтам пребарував што се бускопан и атостибан..
  Случајно од форумов открив дека треба да пијам еутирокс и дека д3 ми е ниско, затоа некако сум со сомнеж према докторите.
  Сепак фала ти за поддршката, ќе пробам помалку да читам и повеќе да се опуштам :hug: