1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трајна депилација

Дискусија во 'Тело' започната од Sophy14, 18 август 2010.

 1. Sophy14

  Sophy14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  8
  imase edna anketa kako gi otsranuvate vlaknata so bricenje,so depilacija domashna ,na kozmetichar i trajna.za nea prv pat slusham moze nekoj da mi kaze za nea .blagodaram odnapred
  [mod-kirilica:2nwuiu87][/mod-kirilica:2nwuiu87]
   
  На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. divine

  divine Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  28
  Kолку што јас знам тоа е ласерски , додека си млад е супер ама во поодмината возраст ми има кажано една козметичарка дека местото помодрува заради изгорените капилари , сеа незнам како е тоа ама не било добро!
   
 3. O.l.e

  O.l.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  6
  Трајно отстранување на влакната со IPL (Intense Pulsed Light), значи без забуни тоа не е ласер тоа е компјутерски базирана машина која користи светлина слична на блиц од апарат. Светлината е многу слична на ласер, но наместо само еден бранова должина на светлина, IPL произведува спектар на светлината. Ласерите емитуваат одредена бранова должина на светлината што ја одредува специфичната цел.
  Инаку трајното отстранување на влакната се состои од околу 8 третмани со IPL и нема намена да ги тргне трајно влакната туку да ги врати во првобитна состојба, нешто како бебешките влакненца и е прилично скапо но и тоа зависи од површината од која што ке се отстрануваат.
   
 4. molekul

  molekul Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Jas sum mnogu vlaknesta po priroda i koga se depiliram koga se bricam,nezavisno kolku imam vreme i nervi :), sepak imam i primetlivi vlakna na liceto, tamu ne bi se nafatila da se depiliram ili najmalku bricam..nekolku pogolemi gi cupkam so pinceta a za ostanatite ke vi kazam sovet koj go dobiv od dermatolog. Gi blansiram!!! I na izgled licat kako svetli mali vlaknenca ili mov koj normalno e da se ima. Znaci brzo e, bezbolno, treba da se blaniraat mesecno 1-2 pati, se poznavaat kako plavi vlaknenca no sepak sega za sega go imam toj izlez od situacijata. Dokolku nekoj ima podobar sovet ke mi bide milo da slusnam :)
  [mod-kirilica:2rs7man7][/mod-kirilica:2rs7man7]
   
 5. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  880
  Пол:
  Женски
  Се што им пркоси на природните закони на човекот па и на се останато не е добро.
  Затоа, иако ја немам пробано (а и не ни сакам) гласам за не.
   
 6. ehrgeizig123

  ehrgeizig123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  157
  Познавам една жена што си направи трајна депилација на надусници и немаше никакви проблеми. Сега е раат веќе неколку години. Кога ќе имам накај 30-35 години и ако уште имам желба за трајна депилација би си направила.
   
 7. sweety90

  sweety90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  224
  Пол:
  Женски
  хмм јас не би се нафатила на трајна депилација зш братучетка ми работи во салон за убавина и ми кажа дека било многу штетно, а плус тоа за да идеш на трајна депилација требало некој период влакната да ги бричиш, за да било поефикасно, така ми кажаа така ви кажувам вам. Инаку јас си се депилрам во домашни услови со шербет последниве неколку месеци, и влакната ми се изретчуваат полека полека ги снемува, нема веќе шума како некогаш :)
   
  На Obu му/ѝ се допаѓа ова.
 8. O.l.e

  O.l.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  6
  Јас моментално правам IPL третмани на лицето (утре ке го имам третиот третман а веќе сум задоволна од она што досега го постигнавме). Третманите се прават еднаш месечно.
  Влаканата нема потреба да се бричат, јас до сега никогаш не сум ги избричила ниту побарале од мене да го направам тоа.
   
 9. At.ena

  At.ena Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  32

  O.l.e ќе може да ми кажеш каде ги правиш третманите зашто јас еднаш кога прашував во еден салон ми рекоа мора да бидат избричени влакната.
   
 10. O.l.e

  O.l.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  6

  Во Козметичкиот салон „Шарм“ во Пржино.
   
 11. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  оле колку третмани се потребни и колку е цената отприлика на трајната депилација?
   
 12. O.l.e

  O.l.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  6
  оле колку третмани се потребни и колку е цената отприлика на трајната депилација?

  Па лично за мене еден третман чини околу 2000-2500 денари, за страничните влакна на лицето ќе бидат потребни 6-8 третмани,а за оние на брадата ќе бидат потребни повеќе третмани бидејќи тие влакна се вадени претходно (депилирани).

  Инаку таму каде што јас одам на третмани еден флеш чини 120 ден, па од тоа се оформува цената, од површината на која се работи. Кога ке отидеш прв пат на консултации да ти го видат лицето , ќе ти кажат отприлика колку ќе те чини еден третман.
   
 13. ivushh

  ivushh Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  8

  Како ги бланшираш што е потребно ако можи малце повеќе да ми кажеш? :)
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.999
  Допаѓања:
  198.800
  Пол:
  Женски
  Во парфимерии има посебно средство за избелување на влакненца, обично е како прашок во ќесички, а се меша со 6% хидроген. Се добива крем, гел или паста (зависно од средството, но и од хидрогенот - препорачувам млечен хидроген) кој се нанесува на влакненцата и се држи колку што пишува на упатството. Само не претерувај со времето, може да ти се појават изгореници ако имаш поосетлива кожа. И во никој случај појак хидроген, доволен е 6%.
   
 15. ivushh

  ivushh Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  8

  во аптеките тоа го имаа или само во парфимерии?? фала многуу :*
   
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.999
  Допаѓања:
  198.800
  Пол:
  Женски
  Не знам за аптеки, а во парфимерии би требало да го има.
   
  На ivushh му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.818
  Пред некое време најдов на интернет некој текст „Што ниту еден козметичар нема да ви каже“ и таму за трајната депилација беше потенцирано-дека не е трајна. Поточно, дека откако ќе си лупнете толку пари, после неколку години пак ќе треба да ја повторите процедурата. Значи, зависи од бојата, јачината и коренот на влакната, трајната депилација трае неколку години и после тоа влакната пак се појавуваат ( за жал). И јас бев решена да правам трајна депилација и тоа на цели нозе, демек да си бидам раат после засекогаш, и бев решена да платам колку треба, толку (многу ме нервира кога треба да одам на депилација) па истражував малку. После ова прочитаново, го ставив тоа на standby. Не сум откажана сосема од идејата, ама во ГОЛЕМА дилема сум.
   
 18. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.717
  Јас бев на трајна депилација на надусниците пред 3-4 години во Афродита С. И сум презадоволна.
  Иако поради моја вина не ги завршив третманите, наместо на 7 јас бев само на 4, имаше големи резултати. Влакненца ми се пак појавуваа (но тоа бидејќи не ги завршив третманите), но се многу малку, ги вадам сега со пинцета. И точно е тоа дека излегуваат по неколку години, ама ајде размислете, подобро ли е да се депилирате секоја недела и понекогаш заборавете, па се криете со рака да не ве забележи некој, или е подобро да дадете пари и тие неколку години да не се замарате ?
  Инаку од еден третман месечно ми земаа 600 ден. што е навистина ефтино.
  Сите што се во можност да си пружат епилација, нека не му ја мислат.
   
 19. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.586
  Допаѓања:
  3.233
  А каде се наоѓа Пржино ?
   
 20. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  5.149
  Допаѓања:
  46.864
  Пол:
  Женски
  Во Скопје :P