1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трајна депилација

Дискусија во 'Тело' започната од Sophy14, 18 август 2010.

  1. LadyMillion

    LadyMillion Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    61
    Kako i da e, trajna depilacija barem kaj nas sega za sega ne postoi. Nesakanite vlaknenca ke isceznat za 2 do 3 meseci no postojano se pojavuvaat novi. Vo zavisnost od hormonite na covekot, kaj nekogo se obnovuvaat pobrzo kaj nekoi posporo isto taka i stresot vlijae.
    [mod-kirilica:2h36extj][/mod-kirilica:2h36extj]
     
  2. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да одам во Дермамедика со некој ласер ги отстрануваат трајно влакната. Има една понуда , отстранување на влакната на надусниците и пазувите за 3000 денари, ептен ми звучи примамливо.
    Бил некој, слушнал нешто...било што ?
     
  3. xheni

    xheni Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    дали знаете која е разликата меѓу ИПЛ и Диоеден апарат, за трајна епилација???
     
  4. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    кога би имала финансии би отишла на трајна депилација оти се исплати
    дефинитивно сум ЗА
    а јас бидејки имам бела кожа многу ми се познаваат влакненцата на надусниците ама за срека козметичарката ми е позади зграда па кога ми треба трк до кај неа :lol: :rofl:
     
  5. oceangirl

    oceangirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    69
    само трајна некоја безопасна да се најде |(
     
  6. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Трајната депилација не е штетна за организмот, но поефикасна е кај оние што имаат темен тен и потемни влакна, отколку кај оние што имаат светол тен и светли влакна затоа е индивидуално кај кого како испаѓа ефикасна.
    А тоа што некои напоменаа дека пред депилацијата требало да се бричат, можеби за да ви станат поцврсти потемни погусти влакната ви го препорачале тоа,бидејќи така ќе биде поефикасна депилацијата како што пишав.
     
  7. BarbaraMorii

    BarbaraMorii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.651
    Пол:
    Женски
    девојки дали некоја знае како се прави восок? сакам да се издепилирам дома со топол восок бидејки страм ми е во салон да викам :lol: :$
     
  8. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Дефинитивно сум за па макар и после неколку години пак да се појават влакна. Бар ќе си бидам раат неколку години ич нема да се замарам со тоа. А знае ли некој дали таа депилација е штетна за интминиот дел?
     
  9. glawna

    glawna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Јас се распрашував за трајната епилација во Анчевски и докторката која е дерматовенеролог ми го објасни следново: ќе бидат потребни 6 третмани а можеби и повеќе, се зависи од влакното, пред да се дојде на третман ден унапред треба да се избричат влакната за да нема болка би горење на истите туку да се делува директно на фоликулот, и пред 3-4 недели перд третманот да не се депилираат туку само со бикче може да се кратат или со крема. Потоа вториот третман се прави за две недели или два месеца незнам точно. 80-90% од влакната се уништуваат, конкретно за нозете, иако има мал проблем со брадата и надусниците каде потешко одат третманите бидејќи тука и хормоните влијаат. И за повторно појавување ми рече дека 100% повеќе нема да се појават :clap:
     
  10. Me.Myself.I

    Me.Myself.I Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    И јас исто се распрашував и истражував на интренет и дојдов до заклучок дека ординација Д-р Анчевски располагаат со најсовремениот ласер за отстранување на влакна. Сакав да си закажам за консултации за овој викенд ама нема термин за сепак да видам која е цената оти е малку поскапичко и колку третмани ке требаат да видам отприлика. Ми кажаа само дека за нозе е околу 300 евра по третман и искрено би ги дала тие пари зашто тој со си немал проблем со влакна не знае како е секој 3 ден да си со депилатор во рака.
    Ако има некој со веке бил кај Д-р Анчевски го молам да ме информира со како, колку третмани требале и сл.
     
  11. glawna

    glawna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Во Анчевски еден третман за пола нозе чини 150 Евра, потребни ти се отприлика 5-6 третмани, но сепак тоа зависи од влакното. Како и да е битно е дека во Анчевски ти гарантираат 100% дека нема повторно да се појават влакната е сега за старост здравје или пак доколку недај боже дојде до хормонско пореметување. Во другите салони каде што прашував ми рекоа дека за 3-4 години повторно ќе се појават влакната, така да иако разликата е само 50 Евра според мене многу повеќе се исплати да ги дадеш и тие но да бидеш сигурен за трајноста :))))
     
  12. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.665
    Пол:
    Женски
    Трајната депилација чини 150 до 200 евра од еден третман, а се потребни отприлика некаде околу 5-6 третмани, зависи од пигментот и цврстината на влакното..
    Но, после 6 години треба да се обнови таа "трајна" депилација.. затоа што површински влакното повторно ќе порасне во најнизок раст !
     
  13. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    798
    јас одам на ласер за препонот со задник и мнг сум задоволна 300 евра платив, немам влакненце мазна сум и кожата ми е мека и чиста ниту флека ништо, топ ми е не се замарам, ви препорачувам ако стварно имате проблем да направите и вие, секако од првиот, вториот пат ке забележите проретчување, но потоа ке ги снема
     
    На Aniaa и Mince19 им се допаѓа ова.
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Ме интересира,колку чини трајна депилација на нозете, но само до колена?
     
  15. mackica-1

    mackica-1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    трајна депилација на нозе

    дали некој направил и дали е навистина трајна? знам само дека е многу скапа мислам дека 300 евра од третман а треба околу 7-8 третмани...што мислите дали вреди да се направи или... имам заштедено пари само не знам дали вреди да ја направам а многу сакам отсекогаш сум сакала да го решам овој проблем..совет?
     
  16. MarijaaaaaaaM

    MarijaaaaaaaM Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    трајна депилација на нозе

    Jas imam napraveno vo ordinacija Dr. Ancevski i sum premnogu zadovolna taka da ako si resena da ja pravis slobodno mozez tamu a za drugi mesta ne ti garantiram :D
     
  17. brida

    brida Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Разликата е преголема.. со оглед на тоа што ИПЛ како апарат е измислен за отстранување на флеки од кожата, капилари било какви недостатоци и дамки, а подоцна е констатирано дека може да се употребува и за (трајно) отстранување на несакани влакна. Некои ИПЛ го нарекуваат и фото депилација, затоа што работи на принцип на брз сноп на светлина, која ги гори влакната од коренот. Потребно е да се направат најмалку 10 третмани, отприлика на месец дена се прават, и влакната мора за се бричат од третман до третман.. читав некои што правеле во некои салони дека им кажале дека не мора, ама ги излажале, дека е така може да побарата клипчиња на јутуб од било кои светски и европски дерматолози и ќе го видите самиот начин... Јас правев ИПЛ одамна, надвор од Македонија, имав фантастични резултати, поготово на кожата на лицето, ми беше како фотошопиран модел од насловна страна :rofl: но по прекинување на третманите, после само неколку месеци влакната почнаа да си растат, од месец на месец се повеќе, и сега после една година си имам нормално влакна на лицето како и порано, само што се потемни и поретки, и тоа допринесува да се познаваат уште повеќе...
    Овие работи со диоден ласер не се случуваат, ако се појават повторно влакна тоа ќе се случи после 4 до 6 години.. се зависи од самиот ласер, затоа што постојат разни типови, во зависност за каква боја на кожа, и светлината на влакната..
    Поентата ми беше да не се залажвате лесно, и да верувате кога некој ќе ви каже дека иако принципот на работа ИПЛ и ласер не е ист, резултатите се исти, и дека поубаво ви е да одберете ипл затоа што за истото ќе платите помалку..
    ИПЛ од се срце го посакувам на оние кои имаат проблематична кожа, со дамки и црвенила, но за трајно отстранување на влакната исклучиво диоден ласер, и тоа не кај секого (затоа што има и други битни нешта за секој апарат, кои дерматолозите и козметичарите нема да ви ги откријат)
     
    На xheni му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    И јас сум ЗА трајна депилација , кога ќе дојдам накај 30 , и ако имам финансии ќе правам :D
     
  19. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    И јас многу сакам трајна депилација, да си уживам и да не се замарам, но страв ми да е да не дојде до некое хормонско пореметување како што имам слушано, па да почнат да раснат влакна повеке :worried:
     
  20. RedWine

    RedWine Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    61
    Убава е трајната депилација,само јас ете малку сум уплашена што се однесува до делот кај препоните.Да не звучам како бабичка некоја ама да не ласерот сепак си има некое негативно влијание на внатрешните органи?! Во салонот сигурно ќе ми кажат дека не,нема никакво штетно влијание,ама сепак.....Ајде ако има некоја од вас -стручно лице нека објасни малку во врска со тоа! ;)