1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трајна депилација

Дискусија во 'Тело' започната од Sophy14, 18 август 2010.

  1. Lining

    Lining Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    185
    Абе јас сум прашала многу луѓе сите рекле ќе се зезнеш затоа што после година и пол влаканата пак растеле и тоа уште поцрни и повеке се познавале. :(
     
  2. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Сакам да направам трајна депилација на цело лице и отидов кај Д-р Светлана Костиќ Петрушевска и ме врати. Рече дека сум требала да осветлам малце и да дојдам во ноември, дека сум исончана нели т.е мене ми држи бојата преку цела година ама не така интензивно.
    Имала попуст, сега незнам колкав. Знам дека надусници еден третман ( го дели на 3 зони, лева страна, Хитлер средина и десна страна ) го наплатува 30 евра.
    Ми кажа до ноември да не го чепкам лицето со восок и чупалица никако. Можело со ножички до корен :?: Е сега, незнам која е тука логиката, демек ако ги отстранам со вокок или чупалица идам контра од нејзина метода. Ќе пишам во ноември подетални информации :D
     
  3. Andrina

    Andrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    54
    Каква поконкретно депилација ќе правиш кај неа, ласерска или електролиза?
    Инаку, ко што имам читано, по форуми највише, кога се иде на трајно отстранување, тој период не треба да се вадат од корен влакната, значи може брич, или крема или еве ножици, само да не се извади од корен со депилирање или чупање.
     
  4. Mince19

    Mince19 Активен член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1

    Здраво.. Ке мозеш да ми кажеш кај кого бесе на ласер? сакам и ја да одам на ласер за надусни.. па ме интересира кај кого беше? мило к еми биде ако ми одговориш или прати ми порака фала однпапред позз
     
  5. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    има некој искуство со ДЕРМА МЕДИКА се наоѓа мислам во аеродром ефикасни се или не?
     
    На MishellBN му/ѝ се допаѓа ова.
  6. little.gf

    little.gf Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    42
    колку пари чини трајна депилација :$ на козметичар мислам :*
     
  7. Mince19

    Mince19 Активен член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Дерма плус ординација

    Да ли некој бил во Дерма Плус Ординација, за трајно отстранување на влакна ???

    Да се навистина добри како што некои кажуваат?

    Да не е уште една Фејк, ординација како на Др- Анчевски?

    Да ли сте задоволни од резулатот ??
     
  8. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Јас правам депилација на лице пред некој ден правев но после тоа многу ме болеше забот и сега сомнително ми е да не е од ласерот ама и пред два месеца правев па ништо не ми беше. Мислење?
     
  9. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Мене козметичарката ми кажа тие што имаат по црни влакна по ефикасна била депилацијата, или оние со бел тен а црни влакна како мене, ама па кај нас и најмногу се познаваат влакната иако и од првиот третман имав резултати.
     
  10. SunnyGirl1

    SunnyGirl1 Нов член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0


    Здраво, ја сум нова на форумов, сакам и јас да направам ласер на лице.. читам дека и ти правеше депилација на лице со ласер.. Да ли забележуваш дека се намалија влакната и дека навистина ласерот делува на влакните?? Ке можеш ли да ми кажеш во која ординација правиш третмани, и колку третмани се потребни? Би ми било мило доколку и другите кориснички ми препорачат некоја добра ординација за ласерско отрстранување.. Позз, до сите вас ! :)
     
  11. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Менеми ги снема влакната, неко се многу тенки и ситни навистина делува. Јас правам ваков третман во Бел Епок. Ама слушнав дека после 4 или 6 години пак се појавуваат влакната и ја прашав козметичарката ми кажа демек не е точно. Па незам ќе видиме. А за колку третмани се тоа си зависи од влакната.
     
  12. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Првпат слушам за оваа,и не би пробала,во никој случај според мислењава што ги читам :)
     
  13. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.824
    Пол:
    Женски
    Девојки во врска со ласерсково отстранување има некоја што била кај Анчевски?
    Ме инетересира цената која е, и колку третмани се одприлика доволни?

    Мене пред месец два ми се појавија влакненца на брадата/ вилицата. Нема многу и не се нешто да речеш јаки и воочливи ама јас сепак си ги приметувам и ме нервираат. Ме интересира колкава би била цената на така мала површина, и колку третмани би биле доволни?
    Знам дека зависи и од тоа колку се јаки влакната ама еве од прилика?
     
  14. andreafeminaa

    andreafeminaa Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Дали некој има искуство со трајна депилација во домашни услови? Се работи за комерцијален ласерски епилатор кој со светење ги отстранува влакната. Го има и во Македонија, цената е од 17000 ден па нагоре и не може да се користи на повеќе лица, затоа што батеријата има ограничен број полнења доволен за 1 човек.
    http://www.tehnomarket.com.mk/products/09124523/rowenta-ep-9840
    http://www.youtube.com/watch?v=IXNB61Kw17c
     
  15. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Гледам се врти ова по фб. Star Silk Pro

    http://odlicnoza.com/pieldseda/5214/?utm_source=FB&utm_medium=cpc&utm_content=000-P-023-911+Hair+Remover-414-2292-224-2547-female-20-25&utm_campaign=000-P-023-911+Hair+Remover-1404909175-MK
    Дали би можело да е навистина
     
  16. lolanomnom

    lolanomnom Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2013
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    2.324
    Горе доле ја прочитав темава и гледам дека нема баш многу позитивни мислења за трајната депилација т.е. за епилација. Јас имам многу голем проблем со депилација на интимата, болкната ми е најмал проблем и веќе сум навикната на неа бидејки со години редовно се депилирам ама имам премногу поткожни влакна, дури поткожни влакна големи што загнојуваат и растат. Многу флеки и лузни ми се направија на кожата од нив и решив да одам на трајна депилација бидејки друго решение нема.
    Е кога ги видов цените малце ми се сврте во глава и после кратко размислување што како решив да си купам апарат за епилација во домашни услови.
    [​IMG]
    Го земав овој епилатор на филипс во нептун, беше 36000 денари. Има додаток за лице, за тело и за интима. Најисплатливо решение ми е ова, можам да си ја правам епилацијата колку често сакам т.е. се додека имам потреба и можам да си направам епилација на цело тело. Најефитна и најзгодна варијанта ми беше оваа. Имам светла кожа и црни влакна што е идеална комбинација за епилација.
    Епилација не може да се прави на поцрнета кожа така да чекам некаде декември за да почнам да го користам апаратчево.
    Премногу муј се радувам бидејки стварно голем проблем имам и не можам да одам веќе на дпилација од причина што сигурно ке си направам и поголем проблем. Во непту ептен го пофалија апаратчево (ако не се лажам ова е најнов и најдобар модел) и рекоа дека многу брзо ги продале сите апаратчиња што им стигнале. Ќе пишам повеќе во темава кога ќе почнам да го користам :)
     
    На 6666, el3na и andreafeminaa им се допаѓа ова.
  17. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    И како си задоволна? Навистина има ефект? Би те замолила да ми одговориш :)
    Јас планирам да направам трајна депилација на интима и задник прво, па полека понатаму и на цело тело.
     
  18. 6666

    6666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0

    Има ли ефект? И јас сакам да го земам истиот :)
     
  19. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Лола, си пишала пред година дена, можеш ли да споделиш искуство... :)
     
  20. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Некој да сподели искуство со апаратчево.
    Дали го има кај нас?
    Колку му е цената?
    Дали има ефект во отстранување на влакната и сл.?
    Philips Lumea Prestige
    [​IMG]