1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трајна депилација

Дискусија во 'Тело' започната од Sophy14, 18 август 2010.

  1. confussed :(

    confussed :( Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    DA GO IMA KAJ NAS VO NEPTUN
    http://www.neptun.mk/index.php?route=news/news&news_id=118
    No spodelete iskustva ako go ima nekoj :D
     
    На Ilajla666 и friendy им се допаѓа ова.
  2. zaki96

    zaki96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    114
    Правела некоја трајна депилација?? Колку третмани се потребни за да ги снема влакната и дали по првиот третман дел од влакната исчезнуваат?
     
  3. Miss G

    Miss G Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2017
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    813
    Jas pravev pred nekolku godini vo Sante plus, 6 tretmani cinea 22.000 denari so golem popust bidejki bea novi na pazarot i doprva se probivaa. Spored mene toa mi se najdobro potroseni pari, bidejki nekolku godini potoa vlakna seuste nemam. Pravev na celo telo (noze, race, intima, pazuvi, brada..). Na brada i goren del od noze imase najmalku efekt, drugoto se e ok. Nozete taka mazni mi bile samo prvata nedela po depilacija, a sega mi se postojano mazni. E sega od posledniot tretman ima pominato sigurno 1,5 godina i za toa vreme se imam 2-3x pominato so bric za tie nekokolku vlakna sto imaat izrasnato. Generalno sum zadovolna. Oni garantiraa togas deka vo slednite 5 godini vlaknata nema da se vratat, i deka vo meguvreme treba da se pravi po nekoj tretman za odrzuvanje. Ne znam na sto se dolzi dobriot rezultat kaj ovoj laser, dali deka togas laserot bese nov ili ne. Sega posle tolku luge pominati so nego, ne znam vo koja sostojba e. Se sekavam deka pri krajot na moite tretmani, sondata na laserot se rasipa bidejki dnevno pravea i po 15 luge. Sega razmisluvam kade bi go pravela odrzuvanjeto, ne znam dali povtorno kaj niv a i gledam deka cenata za 6 tretmani e povisoka sega. Ps. Da, posle prviot tretman vlaknata pocnaa da pagaat, no najgolem rezultat i mazno noze imas posle 2-3 tretman.
     
    На Pea и zaki96 им се допаѓа ова.
  4. zaki96

    zaki96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    114
    Гледам прават и во Афродита С и во Систина, за Систина не знам, а за Афродита мислам по 2500 денари од третман било за една регија. Само не знам колку е добро тоа во козметичко студио да се прави.
     
  5. Miss G

    Miss G Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2017
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    813
    Ne znam prasaj, pa kazi. Se zavisi kakov laser koristat. Baraj garancija.
     
    На zaki96 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.479
    Има ли некој да сподели искуство поново за ласерска депилација да се активира темава, многу оскудни информации најдов, не знам каде да се информирам, сепак не е играчка. Се мислев за систина ама не ми одговара ласерот, за санте плус наидов на различни мислења, а медицински ласер некако ми е најсигурно
     
    На tinka-mace и Beauty hurts им се допаѓа ова.
  7. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Јас правев трајна депилација пред 2 години во Санте плус, исто како @Miss G платив цена од 22.000 ден за 6 третмани на регии по избор.
    Задоволна не сум воопшто, прво затоа што во Санте никогаш немаше слободен термин, не сум од Скопје па ми одговараа само термини во сабота, па третманите ми ги закажуваа на разлика од 4-5 месеци, иако препорачано беше да се прават на 6 недели.
    Првите два третмани ги правеше доктор дерматолог, кога го прашав дали е во ред да се употреби ласерот на белег(бемка) кои ги имам на 2 места од телото добив тотално незаинтересиран и нестручен одговор: Е зошто па да не!?, објаснив дека на интернет следев кога е најдобро да се прават третмани и какви ефекти има на вакви белези и добив одговор: Ха, на интернет може да прочитате се.
    Прв третман ми беше во ноември, втор во мај, на мајскиот третман ми рекоа дека не требало да се употребува ласер во летен период заради можноста да се јават пигментации на кожата па паузирав до ноември следна година, на овај третман присувствуваше само сестра која брзаше да заврши со мене пошо не била ручана ништо и третманите и ги закажувале на 1 саат без време за пауза, па наместо поминување по 3 пати на една регија со ласерот, јас добив само еднаш поминување и третман кој предходно траеше минимум саат и пол, сестрата го заврши за 30 мин.
    Следниот 4ти третман исто така помина како и третиот, закажан после 5 месеци и набрзинка направен.

    Во тој период влакната ослабуваа, па после некое време пак се јавуваа исти како предходно.
    Јас сум со бел порцелански тен, а изразито црна коса па кај мене предпоставуваа дека ќе има супер ефект.
    После последниот третман приметив промена во потењето, предходно се потев нормално, но после 4те третмани почна прекумерно потење на сите делови од телото. По разговор со други девојки што правеле трајна добив информации дека и кај нив постоеше истиот проблем, па одлучив целосно да ги прекнинам третманите.

    Се разочарав предмногу, но мислам дека нестручноста на Санте и незакажувањето термини во предвидениот рок кај мене доведе до немање на никаков ефект.

    Моментално сум бремена, но после бременоста планирам да ја купам Лумеата, се надевам дека со неа ќе имам поголем ефект.
     
  8. Miss G

    Miss G Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2017
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    813
    Ne razbrav sega, nemas nikakov rezultat ili sto? Jas sum seuste ok, mazna vo nozete, da receme 80% nemam vlakna na potkolenici, na natkolenici se namaleni no sepak gi imam, na race nemase recisi nikakov efekt, na preponi imase efekt, no potoa postepeno se vrakaat, pod pazuvi se namaleni isto 80%...taka sto sum sumarum sum zadovolna...
     
  9. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Не сум воопшто задоволна, немам никаков ефект. Незнам дали е во прашање начинот на кој ги правев трајните т.е предолгиот временски период помеѓу третмани но сума сумарум за џабе фрлени пари и нерви...
     
  10. Miss G

    Miss G Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2017
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    813
    So ogled na toa deka davaat pismena garancija deka ke ima 95% rezultat, odnosno namaleni vlakna mislam deka imas pravo da im baras povtoruvanje na tretmanite. I plus ke im kazes deka tretmanite bile praveni na 6 meseci rastojanie sto pridonelo za vakov rezultat. I sugurno toa sto sestrata samo po ednas piminuvala na regija igra uloga, vo princip se e do potrosenite impulsi ...mene mi pravea i po 12000 impulsi na tretman, site 4 pati me pravese sestrata bidejki mi bese poprijatno pred nea bidejki celo telo pravev.5 i 6ot pat bese nova sestra koja isto taka pobrzo me pomina, ako prethodno sestrata me rabotela 1,5h ovaa sega za pomalku od saat me zavrsuvase.
     
  11. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Незнам за каква писмена гаранција зборуваш, јас потпишав само договор а во кој не пишуваше ништо слично како 95% гаранција туку повеќе беше заштита за болницата доколку нема ефект..
     
  12. Miss G

    Miss G Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2017
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    813
    Ne bese dogovor, mislam deka bese soglasnost vo koj bolnicata kazuva deka garantira 95% redukcija na vlaknata vo rok od 5 godini i deka potoa ke treba da se pravi odrzuvanje na sekoi 2 godini po nekolku tretmani. Toj dokument ti e garancija deka ti treba da ja dobies uslugata za koja si platila, a realno (kako sto kazuvas ne si ja dobila). Vo slucaj da ti kazat deka mozebi nemas rezultati zaradi hormonski disbalans, ke im kazes deka ne ti bilo pobarano da napravis takvo nesto pred da pocnes so tretmanite i ke gi povikas na odgovornost i ke im kazes deka ke gi prijavis vo drz. inspektorat. Moras da se boris za svoite prava, ako smetas deka si vo pravo mora da se izboris za sebe.
     
  13. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Испитувања за хормонски дисбаланс ги имам правено година дена пред да почнам со третманите, кај мене влакната се генетски поизразени.
    Моја причина за небарањето одговорност од Санте за неуспешниог процес е бидејќи по моја иницијатива заради појавата на прекумерно потење одлучив да прекинам после 4 третмани.
    Драго ми е што кај некого третманите биле успешни.
     
  14. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.270
    Допаѓања:
    3.215
    Пол:
    Женски
    Ја прочитав цела тема ама нема многу искуства од оваа година а технологијава оди напред секој ден. Она што ме интересира е дали имате правено ласерска депилација, каде, колку сте задоволни, цена, болка, искуства?
    Многу би ми значело да прочитам затоа што медицински индицирано ми е па сакам дљ знам каде е најдобро и најбезбедно. Благодарам.
     
  15. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    23
    Дечки да прашам на колку време треба да се прави ласерската епилација? Јас конкретно правам на подбрадокот ама влакната почнуваат да се појавуваат на 2 месеци, па дали ако не се излезени целосно туку само дел морам да одам порано пример на 1 месец?
     
  16. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Дали некој има правено на бутки и препони и колку боли таму? Јаки, црни влакна се во прашање, така да не е мовче за да не фати.

    Јас правев на пазуви и ја трпам болката, ама на надусници кога направив еднаш немаше шанси за нареден пат бидејќи на секое влакненце солза ми капнуваше од што ме болеше ;(
     
  17. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    За пазуви која цена е? Каде беше ?
     
  18. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Во Промедика, 2200 за третман, али јаки ми се мене и уште ми растат 2-3 месеци после третман, па треба веројатно уште да правам..
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Не знам дали има навистина трајни ефекти, не е само да направиш и после пак исто. А, најверојатно е индивидуално, во зависност од цврстината на влакната.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Mini95

    Mini95 Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2020
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Devojki imam hormonsko poremetuvanje i sakam da napravam laserska epilacija na celoto lice so brada i podbradok no neznam kade e najdobro. Ako moze nekoj sovet.