1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трајна шминка

Дискусија во 'Лице' започната од jacqueline.s, 15 септември 2013.

  1. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Здраво, девојки!
    Барав ваква тема, никаде не можев да најдам. Колку кај нас се применува трајната шминка? Дали некој имал искуство да сподели? Каде има и колку се движат цените?
    Знам дека се прави на очи, усни и веѓи и баш е убаво да знаеш дека имаш секогаш креон, и нема да ти се размачка :inlove:

    Еве вака некако изгледа:

    [​IMG]
     
  2. ang246

    ang246 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    145

    јас искрено прв пат слушам за трајна шминка...изгледа интересно :D
     
  3. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.692
    Пол:
    Женски
    Ова го има тука?
     
  4. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Мислам дека го има по некои козметички салони, ама не сум 100% сигурна. Имам пријателка од Јужно Африканска Република, си има направено и тоа зо 80 долари од прилика, на очите. Многу убаво изгледа, секогаш личи средена, без оглед дали е на плажа или станала од спиење. Преубаво!!!
    Еве повеќе информации:
    http://www.idividi.com.mk/stil/woman/719328/
     
  5. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Мене овој тренд воопшто не ми се допаѓа, безвезе е... Не сакам да бидам иста секогаш- и на плажа, и кога ќе станам од спиење (не би можела да се гледам во огледало секој ден со шминка, а покрај се иста). Прост пример- кога ќе излезам во тренерки и патики на кеј никако не би сакала да имам било каква шминка на мене, преку ден ставам само римел и сјај, за излегување туш, некогаш сенка... :)
    Трајната шминка е веројатно најнепрактичното нешто за кое досега сум прочитала :^)
    Единствено средување на веѓите е одлично, секогаш ќе изгледаат природни и средени. :)
     
    На sugarlips, sweet-star и Lovely93 им се допаѓа ова.
  6. ang246

    ang246 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    145
    вчера бев во студио белеца и баш видов цена за трајна шмнка беше 5000денари ;)
     
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Интересно, ама сепак можеби и тоа штетии како што штети и природното ставање на шминка.

    Добрата работа на ова е што можеш да го ставиш да го носиш било каде, но лошата работа е што не можеш да го извадиш кога ќе ти здосади.

    Сепак не би се одлучила на ваков чекор, не ви треба шминка за да изгледате убаво нити пак некој да ве сака, вие и така сте природно прекрасни.
     
  8. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.692
    Пол:
    Женски
    Единствено ова со веѓите би го направила.
    А за другото јас имам мерак сама да земам да експериментирам, сама да се шминкам.
     
  9. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Во принцип со трајна шминка на очите се прави линијата ја цртаме со туш или креон. Е сега, нели тоа лесно се прави и без трајна шминка, земаш креон и за една минута средено. Ама поентата е што линијата ќе си постои секогаш, без да се размачкува, и слично.
    И мене на почеток ми личеше безвеза тоа, ама кога видов како на мојата пријателка секогаш и личат убави очите, оцртани, без размачкување и слично, се заинтересирав.
    Исто и за устата. Може да се направи само линијата како со моливче, а може да се избои и цела уста. Јас би направила некоја бледо црвенкаста боја (само си правам филмови, којзнае дали ќе направам некогаш), за да ми личи устата убаво секогаш. Зошто јас имам бледа уста.
    И би си направила една тенка црна линија над окото, и малку под окото. Нежно за да може да личи убаво во секоја пригода. А сенки би си ставала сама :)
     
  10. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.831
    Допаѓања:
    9.753
    Пол:
    Женски
    Би ги направила веѓите , само да не е мн скапо
     
  11. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    Дајте некој контакт или место каде што се прави трајна шминка?
     
  12. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Порано моја другарка мислам дека во Силуете правеше
    . Ама ќе и ги земеа парите и наместо за цела уста, ќе и нацртаа само линија...многу беше лута.Јас не ја препорачувам трајната шминка
     
  13. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Не би го направила ова чудо, што ќе ми е трајна шминка, боже боже.... Па јас уживам во шминкањето, а не да сум постојано нашминкана и тоа со иста шминка, како барбика. Поголема глупост од ова, амин. :)
     
    На Rose96 и cooll им се допаѓа ова.
  14. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Ваквата шминка ми е тешка, ноторна глупост.
    Едно што ќе ми здосадат истите црти цело време, второ од стравот што досега 3-4 пати ме шминкале други и никогаш не ми погодиле ко што сум побарала т.е. сум била ко ракун околу очите + ко циганкана Савета со некои шкљ кармини, па со ова мислам ко drag queen ќе изгледам.
    Во теретана има една жена со трајна и смешно делува кога ќе се испоти, а шминкава не мрда, мада тука игра улога и фактот дека тоа е мнооогу лоша, нападна шминка т.е. црвеникави усни и уште поцрвеникави образи кога ќе се измори. :( И самата е свесна, ама ја платила околу сто евра, а ќе ѝ требаат уште толку, па и повеќе за да ја поправи штетата.
    Ноуп, ноуп...фала. :whew:
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Не би направила вакво нешто. Не поради парите туку поради тоа што не сум некој обожавател на шминка башка глупо би ми било постојано лицето да ми биде исто нашминкано како да не сум го измила со денови и би ми здосадило за 2 дена тоа. Плус тоа одам на школо, ајде утре другден на работа ваму таму и постојано да сум со некој кармин кој се приметува од 10 метари или некоја нападна сенка, нема шанси.
     
  16. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.530
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Мене ми се свиѓа...да не се замарам.
    Јас и онака користам само црн креон за очите,и добро би ми дошло да направам на очите:D
    Која е цената, ако некој знае?
     
  17. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Јас би рекла не. И гратис да ми ја прават нема да прифатам, ма под ниеден услов. Сакам да си сум природна а нашминкана само кога треба и колку треба.
     
    На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Прво, не би се одлучила за трајна шминка, од причина што не знам дали ќе ми ја погодат, второ, сигурно ќе ми здосади една иста шминка, зашто кога се шминкаме сами, сигурно дека секој ден не е до црта и детаљ иста шминката. Трето, и онака сум навикната да се шминкам сама и воопшто не ми е тешко.
     
    На Soncence3, Srekicka3, Aleksandra9999 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.131
    Допаѓања:
    2.126
    Девојки имала некоја искуство со трајна шминка на очи кај Дадар?