1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трајна шминка

Дискусија во 'Лице' започната од jacqueline.s, 15 септември 2013.

 1. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  12.442
  Пол:
  Женски
  Здраво, девојки!
  Барав ваква тема, никаде не можев да најдам. Колку кај нас се применува трајната шминка? Дали некој имал искуство да сподели? Каде има и колку се движат цените?
  Знам дека се прави на очи, усни и веѓи и баш е убаво да знаеш дека имаш секогаш креон, и нема да ти се размачка :inlove:

  Еве вака некако изгледа:

  [​IMG]
   
 2. ang246

  ang246 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  144

  јас искрено прв пат слушам за трајна шминка...изгледа интересно :D
   
 3. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.514
  Допаѓања:
  15.474
  Пол:
  Женски
  Ова го има тука?
   
 4. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  12.442
  Пол:
  Женски
  Мислам дека го има по некои козметички салони, ама не сум 100% сигурна. Имам пријателка од Јужно Африканска Република, си има направено и тоа зо 80 долари од прилика, на очите. Многу убаво изгледа, секогаш личи средена, без оглед дали е на плажа или станала од спиење. Преубаво!!!
  Еве повеќе информации:
  http://www.idividi.com.mk/stil/woman/719328/
   
 5. jovanovska94

  jovanovska94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2013
  Пораки:
  1.109
  Допаѓања:
  3.802
  Мене овој тренд воопшто не ми се допаѓа, безвезе е... Не сакам да бидам иста секогаш- и на плажа, и кога ќе станам од спиење (не би можела да се гледам во огледало секој ден со шминка, а покрај се иста). Прост пример- кога ќе излезам во тренерки и патики на кеј никако не би сакала да имам било каква шминка на мене, преку ден ставам само римел и сјај, за излегување туш, некогаш сенка... :)
  Трајната шминка е веројатно најнепрактичното нешто за кое досега сум прочитала :^)
  Единствено средување на веѓите е одлично, секогаш ќе изгледаат природни и средени. :)
   
  На sugarlips, sweet-star и Lovely93 им се допаѓа ова.
 6. ang246

  ang246 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  144
  вчера бев во студио белеца и баш видов цена за трајна шмнка беше 5000денари ;)
   
 7. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.786
  Допаѓања:
  136.965
  Пол:
  Женски
  Интересно, ама сепак можеби и тоа штетии како што штети и природното ставање на шминка.

  Добрата работа на ова е што можеш да го ставиш да го носиш било каде, но лошата работа е што не можеш да го извадиш кога ќе ти здосади.

  Сепак не би се одлучила на ваков чекор, не ви треба шминка за да изгледате убаво нити пак некој да ве сака, вие и така сте природно прекрасни.
   
 8. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.514
  Допаѓања:
  15.474
  Пол:
  Женски
  Единствено ова со веѓите би го направила.
  А за другото јас имам мерак сама да земам да експериментирам, сама да се шминкам.
   
 9. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  12.442
  Пол:
  Женски
  Во принцип со трајна шминка на очите се прави линијата ја цртаме со туш или креон. Е сега, нели тоа лесно се прави и без трајна шминка, земаш креон и за една минута средено. Ама поентата е што линијата ќе си постои секогаш, без да се размачкува, и слично.
  И мене на почеток ми личеше безвеза тоа, ама кога видов како на мојата пријателка секогаш и личат убави очите, оцртани, без размачкување и слично, се заинтересирав.
  Исто и за устата. Може да се направи само линијата како со моливче, а може да се избои и цела уста. Јас би направила некоја бледо црвенкаста боја (само си правам филмови, којзнае дали ќе направам некогаш), за да ми личи устата убаво секогаш. Зошто јас имам бледа уста.
  И би си направила една тенка црна линија над окото, и малку под окото. Нежно за да може да личи убаво во секоја пригода. А сенки би си ставала сама :)
   
 10. cooll

  cooll Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  1.197
  Допаѓања:
  4.534
  Пол:
  Женски
  Би ги направила веѓите , само да не е мн скапо
   
 11. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.603
  Дајте некој контакт или место каде што се прави трајна шминка?
   
 12. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.476
  Порано моја другарка мислам дека во Силуете правеше
  . Ама ќе и ги земеа парите и наместо за цела уста, ќе и нацртаа само линија...многу беше лута.Јас не ја препорачувам трајната шминка
   
 13. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.010
  Пол:
  Женски
  Не би го направила ова чудо, што ќе ми е трајна шминка, боже боже.... Па јас уживам во шминкањето, а не да сум постојано нашминкана и тоа со иста шминка, како барбика. Поголема глупост од ова, амин. :)
   
  На Rose96 и cooll им се допаѓа ова.
 14. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.365
  Допаѓања:
  15.966
  Пол:
  Женски
  Ваквата шминка ми е тешка, ноторна глупост.
  Едно што ќе ми здосадат истите црти цело време, второ од стравот што досега 3-4 пати ме шминкале други и никогаш не ми погодиле ко што сум побарала т.е. сум била ко ракун околу очите + ко циганкана Савета со некои шкљ кармини, па со ова мислам ко drag queen ќе изгледам.
  Во теретана има една жена со трајна и смешно делува кога ќе се испоти, а шминкава не мрда, мада тука игра улога и фактот дека тоа е мнооогу лоша, нападна шминка т.е. црвеникави усни и уште поцрвеникави образи кога ќе се измори. :( И самата е свесна, ама ја платила околу сто евра, а ќе ѝ требаат уште толку, па и повеќе за да ја поправи штетата.
  Ноуп, ноуп...фала. :whew:
   
  На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
 15. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.666
  Допаѓања:
  7.603
  Пол:
  Женски
  Не би направила вакво нешто. Не поради парите туку поради тоа што не сум некој обожавател на шминка башка глупо би ми било постојано лицето да ми биде исто нашминкано како да не сум го измила со денови и би ми здосадило за 2 дена тоа. Плус тоа одам на школо, ајде утре другден на работа ваму таму и постојано да сум со некој кармин кој се приметува од 10 метари или некоја нападна сенка, нема шанси.
   
 16. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.298
  Допаѓања:
  7.201
  Пол:
  Женски
  Мене ми се свиѓа...да не се замарам.
  Јас и онака користам само црн креон за очите,и добро би ми дошло да направам на очите:D
  Која е цената, ако некој знае?
   
 17. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.345
  Допаѓања:
  58.327
  Пол:
  Женски
  Јас би рекла не. И гратис да ми ја прават нема да прифатам, ма под ниеден услов. Сакам да си сум природна а нашминкана само кога треба и колку треба.
   
  На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.653
  Пол:
  Женски
  Прво, не би се одлучила за трајна шминка, од причина што не знам дали ќе ми ја погодат, второ, сигурно ќе ми здосади една иста шминка, зашто кога се шминкаме сами, сигурно дека секој ден не е до црта и детаљ иста шминката. Трето, и онака сум навикната да се шминкам сама и воопшто не ми е тешко.
   
  На Soncence3, Srekicka3, Aleksandra9999 и 3 други им се допаѓа ова.