1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трајните вредности што ги оставаат кариеристите зад себе

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tanjamm, 21 декември 2016.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.085
    Допаѓања:
    11.235
    За кариеристите обично има мислења дека се тоа себични луѓе, дека се посветуваат на кариерата, дека многу од нив немаат семејства и деца. Сепак, од друга страна кои се вредностите кои ќе ги остават зад себе?Јас мислам дека дел од овие луѓе се гордост на еден народ, еве на пример Тоше Проески, Никола Маџиров, Есма Реџепова, и други. Ваш став?
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Јас многу почитувам луѓе-кариеристи, ама сметам дека во Македонија кариеристи во вистинска смисла на зборот, нема. А примерите посочени во воведот некако не ми се соодветни.
     
    На Tanjamm, stetoskop и augustd им се допаѓа ова.
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.085
    Допаѓања:
    11.235
    Кој ти е пример за кариерист? Има ли таков, било да е од светска сцена, од странство?
     
  4. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Таму ги има многу, затоа се на врвот. Муабетот е дека во Македонија менталитетот е лабав и фушерајски, не дозволува посветеност на кариерата. Секогаш ќе имаат 2356 приоритети над професијата, професионалноста, успехот.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.