1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Треба ли да живееме со надеж?!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од baba Rada, 17 декември 2017.

  1. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Sekogas see nadevam,I sekogas sum si razocarana(na luboven plan)taka da veke nemam nadez za nikoj.izvinete sto nee pisev na mkd.podrzska.
     
    На Milobebence и Luciferovog zlo♧ им се допаѓа ова.
  2. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Не.
    Од таа надеж лугето се разочарани најмногу .
    Јас повеке налагам да се биде реален , и прилагоден на реалноста , не на надеж (фантазија)
     
    На La.loca, Luciferovog zlo♧, Briar Rose и 2 други им се допаѓа ова.
  3. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    НАДЕЖ МИ Е ИМЕТО
    Не можете да промените никого,освен самите себе.Секогаш надевајте се на најдоброто,но продолжете да го живеете животот без оглед на се,каде што расте надежта цутат ЧУДАТА.
    Да живеете без надеж е како да престанале да живеете.
     
    На Таа Сум, baba Rada и Luciferovog zlo♧ им се допаѓа ова.
  4. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Човек треба да се надева. Надежта не руши сонови, туку мотивира и влева верба во сопствената способност, талент и среќа. За мене лично ништо не би имало смисла доколку не се надевам и не верувам дека јас таа цел можам да ја достигнам. Секако, не е доволно само да се надеваш. туку треба и труд да се вложи, но тоа е одделна тема.

    Мислам дека повеќето тука ја мешаат надежта со очекувањето, затоа и се разочаруваат секогаш кога нешто не се одвива како што замислиле.
     
    На Ketchup, VictoriaSan, fina erika и 5 други им се допаѓа ова.
  5. Dreamboat

    Dreamboat Активен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Оваа година ми се случија нешта на кои никогаш не сум помислила дека ке се случат и за да ги преживеам ми требаше надеж, многу надеж и верба во Бог. Надежта не ми беше потребна само на мене, требаш да ја давам и на мојот дечко кој се бореше со ракот.Кога се наогаш во ситуација помегу смрт или живот потреба ти е надежта за да можеш да се избориш.Двајцата се надевавме дека се ке помине и ке остане зад нас.Да не беше во нас надежта и вербата за подобри денови, можеби немаше да се бориме.
    Така да, ДА треба да се живее со надеж.
     
    На Таа Сум, fina erika, eliesaab и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Srcka $

    Srcka $ Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2017
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    5.438
    Пол:
    Женски
    Надеж
    Ако нема надеж, нема живот
    Јас од секогаш сум се надевала и се надевам не за некои озбилни работи или да си зацртам нешто во главата па да се надевам и да не ми се исполни значи за такво нешто немам надеж.
    Надежта за да живеам е тука, се надевам дека ќе има подобро утро и да нема јас ќе направам за мене, да живеам подобро.
    Искрено ако до сега не сум се надевала бар и за некоја мала работа немало да бидам тука.
    Моите блиски, заради нив имав надеж и ќе имам.
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Без надеж нема да постоиме и ние.Надежта не држи во живот.Се надеваме утре дека ќе се разбудиме,се надеваме дека ќе ќе бидеме здрави,па се до надежите дека ќе се случат чуда.Ако нема надеж,нема ведрина,нема смеа,нема смисла животот.Таа постои, независно дали ние сме ја створиле како продукт,или постои како засебен фактор независно од нас.Убаво е да се надеваш.Во една прилика имав можност да слушнам,дека надежта умира последна,дури 40 дена по човековата смрт.Можеби не буквално,ама симболички така е.
    Надежта е ѕвезда водилка во неизвесноста...
     
    На VictoriaSan, fina erika, PogbaPol и 2 други им се допаѓа ова.
  8. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Честопати сретнуваме луѓе со многу разочарувања кои полека ја губат надежта. И од тука си го поставувам прашањето, што би бил човекот доколку не се надева? Секој во својот живот има лоши моменти, падови но сепак надежта е таа која не одржува во живот. Како викаат, надежта последна умира.
     
    На SummerGirl, fina erika и baba Rada им се допаѓа ова.
  9. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Надежта е убаво чувство кое ми дава волја за подобро утре.
    Смислата на животот е во вербата дека можам да успеам за мое добро. Успехот значи труд и работа.
    Надеж без лично залагање е празно очекување.
    Кога е поткрепена со реалноста помали се можностите за разочарување.
     
    На fina erika и baba Rada им се допаѓа ова.
  10. Presque vu

    Presque vu Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Поубаво се живее со надеж,верба,љубов,скромност,кроткост,смирение,трпение,опростување,духовно,душевно богатство од кои произлегува секое добро,,,,одколку со желбата за материјално богатство,поседување,моќ,владеење,корист,слава, алчност,луксуз,сласт,омраза,гордост од кои произлегува секое зло...
     
  11. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Надежта е само залажување самиот себе дека утре ќе биде подобро
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Co0kie

    Co0kie Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Јас сепак мислам дека надежта не треба да се губи. Како што рекол Томас Едисон: „Јас не да не успеав, јас пронајдов 10 илјади начини кои не можат да проработат“. (јас преведив оригиналната мисла е:
    "I have not failed. I've just found 10,000 ways that won't work."
    Надежта е како позитива. Некои го сметаат тоа како залажување но таа е всушност една свеќа која не треба да се изгасни. Таа секогаш постои, и кога ние мислиме дека ја нема.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Надежта неретко ми помогнала полесно да пребродам некои премрежја низ животот.
    Не сум некој кој лесно губи надеж, но, има еден многу побитен момент, а тоа е реалното согледување на нештата.
    Убаво е да живееш со надеж, можеби е и еден вид мотивација за подобра верзија од себе, за подобро утре, за поуспешна иднина, но лошо е кога само напразно се надеваш, а не превземаш ништо околу тоа.
    Практично, живееш со надеж за илузии и тоа е лошо, зашто тука веќе целата надеж одамна преминала во заблуда.
     
    На Someonespecial, RoseRain и baba Rada им се допаѓа ова.
  14. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Дваесет и кусур години живеам со надеж,ама сега нај веќе ми треба:D
    Ако нема надеж нема ни поубаво утре!
    Викаат,надежта последна умира:)
     
  15. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Некогаш многу одамна, еден човек бил осуден на смрт од страна на кралот. За да се спаси го молел кралот на колена да му прости и да го помилува. Му ветил на кралот дека ако не го убие за една година ќе направи неговиот коњ да лета. Кралот размислувал и одлучил да му даде една година рок, но му рекол дека ако не го стори тоа дека ќе го убие кога ќе помине една година.



    Подоцна членовите на семејството на оној кој бил осуден го запрашале како може да се надева дека ќе го натера коњот да лета. Човекот одговорил: – За една година можеби ќе умре кралот, можеби ќе умре коњот или ќе умрам јас, а пак на крајот можеби тој коњ и навистина ќе полета.

    Порака: Се додека има надеж ни најголемото страдање не може да го уништи човекот, зошто надежта секогаш не одржува, не поттикнува и ни кажува дека утре ќе биде подобро. Дури и оние кои што немаат ништо можат да имаат надеж, а кога имаат надеж тогаш имаат се.
     
    На anaja1, jasbi и baba Rada им се допаѓа ова.
  16. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Некогаш е потребно е надеж (фантазија ) барем на момент, да си кажеш на самата себе дека се ќе биди во ред, иако знаеш дека нема. Ама нека биди еден момент со надеж, онака малце насмевка на лицето.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ciel

    Ciel Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    2.128
    Пол:
    Женски
    Не!
    Викаат надежта последна умира, ама сепак умира!
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Секој ден е нова надеж,нова борба,за подобар ден,за подобра иднина,подобар живот.Не е лесно тоа е факт,ама мора да се живее,мора да се бориме до крајот на животот.
     
    На Д.Чобанова и baba Rada им се допаѓа ова.
  19. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Знам само дека никогаш не треба да умре надежта во нас.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Ne treba da se ima nadez.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.