Треба ли форумот да биде 18+?

Дискусија во 'За форумот' започната од majatri, 17 декември 2009.

 1. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.285
  Допаѓања:
  45.409
  Пол:
  Женски
  Како прво, и да биде форумот забранет за малолетни, кој може да гарантира дека нема да излажат и некој/а од 15 се претстави како да има 25. :D Второ, имам јас овде и помали другарчиња, 17 годишни, така да на прашањето дали треба да биде форумот 18+, јас велам НЕ. Инаку, јас се зачленив на мои 15 години. :D
   
 2. DeepBlue

  DeepBlue Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  1.091
  нема логика да е 18+ кога децава веќе на 14-15 години почнуваат да бидат сексуално активни, вака барем ке имаат можност да се едуцираат
   
  На Moll, La.loca, mode-kristina и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  2.724
  Пол:
  Машки
  Треба да постои некаква регулатива.
  Форумов треба да е минимум + 17 за некои одредени теми.
   
 4. Daern

  Daern Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  1.236
  Пол:
  Машки
  Не, во ред е така. Така повеќе ќе се преправаат 18+ и ние мужите ќе се осеќаме без осет :D
   
 5. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  618
  Допаѓања:
  1.140
  Пол:
  Женски
  Јас велам НЕ за ова. Прво, никаква корист нема да има ако се направи форумот да биде +18. Второ, и јас бев малолетна кога се зачленив на форумот. Плус има многу членки што не се +18 па имаат многу поквалитетни мислења од некои што се +18. А повеќето категории се и за полнолетните и за малолетните. Секако јас на 15 години (толку имав кога се зачленив на форумот) не би пишувала во темите за брак, секс, бременост, ама во темите за мода, убавина, образование, музика, филмови, кафе-муабети, форумски игри, хороскоп и многу други би пишувала. Па и категоријата Секс не мора да биде +18 затоа што има многу што на 13-14 години ќе запливаат во тие води и добро е сите да прочитаат туѓи искуства и да знаат кои се последиците. И да се направи +18, повторно ќе има малолетни што ќе лажат за своите години.
   
  Последна измена: 28 август 2017
  На theowndemon, Ketchup, Crna Dama и 5 други им се допаѓа ова.
 6. Јаневски

  Јаневски Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  1.827
  Пол:
  Машки
  Јас сум за делови да бидат 18+, делови 22+, а во општите делови да се забрани малку глупости тресење. Зборувам за глупости од нас, децава да не читаат толку.

  Ама... Не е изводливо, така што, се останува на групната свест и совест на сите нас како колектив.
   
  Последна измена: 28 август 2017
 7. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.936
  Допаѓања:
  159.298
  Пол:
  Женски
  Кога би се зачленувале повеќе личности како некои од малолетните редовни членови (се знае на кои мислам) и кога доста од повозрасните би се угледале на истиве во ставовите и нивото на дискусија, форумов би бил многу попрекрасно место. :D
   
  На theowndemon, Ketchup и mode-kristina им се допаѓа ова.
 8. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.138
  Допаѓања:
  124.080
  Пол:
  Женски
  За жал или за среќа, на форумов малолетните имаат издржани ставови и се крајно пристојни, за разлика од некои 25+ год..

  Годините не се мерило..
   
  На cresa-jagoda, EraBon, sj *O* и 12 други им се допаѓа ова.
 9. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.825
  Допаѓања:
  28.881
  Пол:
  Женски
  Од кај си толку сигурна кој колку години има?
   
 10. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.138
  Допаѓања:
  124.080
  Пол:
  Женски
  Исто колку што ти си сигурна, сум и јас
   
  На elimkd и DAngel им се допаѓа ова.
 11. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.825
  Допаѓања:
  28.881
  Пол:
  Женски
  Па ти некако со голема сигурност донесе заклучок
  Ако си колку мене сигурна, значи ич
   
 12. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.413
  Допаѓања:
  250.864
  Од каде знаеме кој колку години има?!
   
  На Dadusicka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.354
  Допаѓања:
  20.989
  Пол:
  Женски
  Комплетно целиот форум нема потреба да биде за +18, има многу корисни теми кои можат да им бидат од корист и на многу помлади иако постојат и такви кои и не се баш соодветни за нив. Како и да е, џабе дискусија за ова кога станува збор за анонимен форум каде секој може да се претстави како што сака. А и секој треба да биде свесен за својата возраст, нема логика некој со свои 13 години да дава на пример совет за брачен проблем на некоја возрасна жена.
   
 14. Luminary

  Luminary Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  16.956
  Пол:
  Женски
  Не треба да биде +18.
  Има доста корисни работи кои можат да се научат од форумот или пак да се побара совет/ постави прашање, па и за личности под 18 години.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.