Третмани за затворање на порите на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од Vesna89, 19 февруари 2010.

  1. Vesna89

    Vesna89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Здраво девојки, би сакала да ве прашам дали некоја од вас има отидено на ваков третман и колку е задоволна, затоа што би сакала да отидам, ама не сум сигурна дали ќе има ефект, а од друга страна пак многу ме нервираат отворените пори на лицето или подобро би било да ги наречам дупчиња настанати од мозолки, кои неможам доживотно да ги прекривам со пудра :( благодарам однапред за вашите совети
     
  2. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    100
    Хмм третман за затварање на порите??? Вакво нешто постои?
     
  3. Vesna89

    Vesna89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Да, постои, само незнам колку ќе има ефект со помош на маски за кои ми спомнаа дека ги употребуваат :? а имам слушнато и за лечење на лузните со помош на ласер, кое било доста ефикасно
     
  4. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    Лимонот ти е добар за затварање на порите- исечи едно парче и намачкај на лицето нека ти постои неколку минутки и после измиј го со вода.
    И маската со белка од јајце е добра ја затегнува кожата и ги затвара порите- измати ја само белката стави 2-3 капки лимон и нека ти стои 30 минути на лице
     
    На Maggichka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    i jas imam '' dupcinja '' od mnogu mozolcinja. uf kolku uzivav porano se stiskaaaaam :twisted: e sega pocnaa da mi smetaat :worried:hock: ja pocnav so Contractubex 20g gel . ne mi e prepisan od dermatolog-sam si go kupiv i si stavam. sodrzi ekstrakt od luk i heparin. za luzni e pa eve ke se obidam so nego. go koristam samo dve tri nedeli taka da seuste nemozam da se ;) pofalam so nekoi rezultati
     
  6. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    и после се плакни со вода или..?
    и сега какви се резултатите?
     
  7. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Овие дупчиња не се од мозолчињата туку се отвараат како резултат на некое пореметување. За тоа најдобро е да се отиде кај дерматолог и тој да утврди зошто се отворени порите и ке ви препорача соодветни креми и што ти знам потребно за затворање. И јас имам отворени пори ми сметаат но нема што да ги правам |(
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Не сум баш сигурна, ама за ова нели имаше еден третман микродермоабразија...сепак најдобро е да се консултирате со дерматолог!
     
  9. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    добра маска за затварање на порите е зелената глина, јас ја користам и супер е :)
     
  10. pufi-cufi

    pufi-cufi Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    1.764
    не секогаш има добри резултати од ласерот..не би ти препорачала,затоа што може уште поголеми лузни да ти останат,зашто и ласерот ја гори кожата..побарај на јутуб некоја снимка види како одат тие работи , мислам дека не би се осмелила да одиш на таков третман. јас го имам истиот проблем и кога решив да одам кога видов какви последици останват се откажав..а и третманот е многу болен..а ниту еден доктор не ти гарантира дека нема да имаш изгореници и лузни потоа.. :worried:
     
  11. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.355
    Допаѓања:
    7.069
    Пол:
    Женски
    И јас тврдам за зелената глина фантастична е и ја користам еднаш неделно си правам маска, ја мешам со зелен чај, мед малку масло *маслиново, бадемово) и етерично масло. За отворени пори го имам пробано маслото на dr. hauschka, иако е масло нека не ве заплашува како што веќе напоменав постојат масла и за масна кожа. Ова масло ги лечи дури и лузните кои остануваат после акни.