1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Третмани за затворање на порите на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од Vesna89, 19 февруари 2010.

 1. Vesna89

  Vesna89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Здраво девојки, би сакала да ве прашам дали некоја од вас има отидено на ваков третман и колку е задоволна, затоа што би сакала да отидам, ама не сум сигурна дали ќе има ефект, а од друга страна пак многу ме нервираат отворените пори на лицето или подобро би било да ги наречам дупчиња настанати од мозолки, кои неможам доживотно да ги прекривам со пудра :( благодарам однапред за вашите совети
   
 2. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  99
  Хмм третман за затварање на порите??? Вакво нешто постои?
   
 3. Vesna89

  Vesna89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Да, постои, само незнам колку ќе има ефект со помош на маски за кои ми спомнаа дека ги употребуваат :? а имам слушнато и за лечење на лузните со помош на ласер, кое било доста ефикасно
   
 4. maca-mk

  maca-mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  13
  Лимонот ти е добар за затварање на порите- исечи едно парче и намачкај на лицето нека ти постои неколку минутки и после измиј го со вода.
  И маската со белка од јајце е добра ја затегнува кожата и ги затвара порите- измати ја само белката стави 2-3 капки лимон и нека ти стои 30 минути на лице
   
  На Maggichka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  882
  i jas imam '' dupcinja '' od mnogu mozolcinja. uf kolku uzivav porano se stiskaaaaam :twisted: e sega pocnaa da mi smetaat :worried:hock: ja pocnav so Contractubex 20g gel . ne mi e prepisan od dermatolog-sam si go kupiv i si stavam. sodrzi ekstrakt od luk i heparin. za luzni e pa eve ke se obidam so nego. go koristam samo dve tri nedeli taka da seuste nemozam da se ;) pofalam so nekoi rezultati
   
 6. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  и после се плакни со вода или..?
  и сега какви се резултатите?
   
 7. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Овие дупчиња не се од мозолчињата туку се отвараат како резултат на некое пореметување. За тоа најдобро е да се отиде кај дерматолог и тој да утврди зошто се отворени порите и ке ви препорача соодветни креми и што ти знам потребно за затворање. И јас имам отворени пори ми сметаат но нема што да ги правам |(
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328
  Не сум баш сигурна, ама за ова нели имаше еден третман микродермоабразија...сепак најдобро е да се консултирате со дерматолог!
   
 9. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  880
  Пол:
  Женски
  добра маска за затварање на порите е зелената глина, јас ја користам и супер е :)
   
 10. pufi-cufi

  pufi-cufi Популарен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2010
  Пораки:
  382
  Допаѓања:
  1.764
  не секогаш има добри резултати од ласерот..не би ти препорачала,затоа што може уште поголеми лузни да ти останат,зашто и ласерот ја гори кожата..побарај на јутуб некоја снимка види како одат тие работи , мислам дека не би се осмелила да одиш на таков третман. јас го имам истиот проблем и кога решив да одам кога видов какви последици останват се откажав..а и третманот е многу болен..а ниту еден доктор не ти гарантира дека нема да имаш изгореници и лузни потоа.. :worried:
   
 11. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  3.296
  Допаѓања:
  6.951
  Пол:
  Женски
  И јас тврдам за зелената глина фантастична е и ја користам еднаш неделно си правам маска, ја мешам со зелен чај, мед малку масло *маслиново, бадемово) и етерично масло. За отворени пори го имам пробано маслото на dr. hauschka, иако е масло нека не ве заплашува како што веќе напоменав постојат масла и за масна кожа. Ова масло ги лечи дури и лузните кои остануваат после акни.