1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Третмани за затворање на порите на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од Vesna89, 19 февруари 2010.

  1. Vesna89

    Vesna89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Здраво девојки, би сакала да ве прашам дали некоја од вас има отидено на ваков третман и колку е задоволна, затоа што би сакала да отидам, ама не сум сигурна дали ќе има ефект, а од друга страна пак многу ме нервираат отворените пори на лицето или подобро би било да ги наречам дупчиња настанати од мозолки, кои неможам доживотно да ги прекривам со пудра :( благодарам однапред за вашите совети
     
  2. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Хмм третман за затварање на порите??? Вакво нешто постои?
     
  3. Vesna89

    Vesna89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Да, постои, само незнам колку ќе има ефект со помош на маски за кои ми спомнаа дека ги употребуваат :? а имам слушнато и за лечење на лузните со помош на ласер, кое било доста ефикасно
     
  4. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    Лимонот ти е добар за затварање на порите- исечи едно парче и намачкај на лицето нека ти постои неколку минутки и после измиј го со вода.
    И маската со белка од јајце е добра ја затегнува кожата и ги затвара порите- измати ја само белката стави 2-3 капки лимон и нека ти стои 30 минути на лице
     
    На Maggichka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    i jas imam '' dupcinja '' od mnogu mozolcinja. uf kolku uzivav porano se stiskaaaaam :twisted: e sega pocnaa da mi smetaat :worried:hock: ja pocnav so Contractubex 20g gel . ne mi e prepisan od dermatolog-sam si go kupiv i si stavam. sodrzi ekstrakt od luk i heparin. za luzni e pa eve ke se obidam so nego. go koristam samo dve tri nedeli taka da seuste nemozam da se ;) pofalam so nekoi rezultati
     
  6. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    и после се плакни со вода или..?
    и сега какви се резултатите?
     
  7. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Овие дупчиња не се од мозолчињата туку се отвараат како резултат на некое пореметување. За тоа најдобро е да се отиде кај дерматолог и тој да утврди зошто се отворени порите и ке ви препорача соодветни креми и што ти знам потребно за затворање. И јас имам отворени пори ми сметаат но нема што да ги правам |(
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Не сум баш сигурна, ама за ова нели имаше еден третман микродермоабразија...сепак најдобро е да се консултирате со дерматолог!
     
  9. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    добра маска за затварање на порите е зелената глина, јас ја користам и супер е :)
     
  10. pufi-cufi

    pufi-cufi Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    1.764
    не секогаш има добри резултати од ласерот..не би ти препорачала,затоа што може уште поголеми лузни да ти останат,зашто и ласерот ја гори кожата..побарај на јутуб некоја снимка види како одат тие работи , мислам дека не би се осмелила да одиш на таков третман. јас го имам истиот проблем и кога решив да одам кога видов какви последици останват се откажав..а и третманот е многу болен..а ниту еден доктор не ти гарантира дека нема да имаш изгореници и лузни потоа.. :worried:
     
  11. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    И јас тврдам за зелената глина фантастична е и ја користам еднаш неделно си правам маска, ја мешам со зелен чај, мед малку масло *маслиново, бадемово) и етерично масло. За отворени пори го имам пробано маслото на dr. hauschka, иако е масло нека не ве заплашува како што веќе напоменав постојат масла и за масна кожа. Ова масло ги лечи дури и лузните кои остануваат после акни.