1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трето тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од chache87, 19 септември 2014.

  1. Slobi grozdanova

    Slobi grozdanova Активен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    I mojava bese mirna ama vcera i denes me zdrobi izgleda i se brza veke da izleze :)
     
    На blue eye и Flora98 им се допаѓа ова.
  2. Slobi grozdanova

    Slobi grozdanova Активен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Kako se spravuvate so bolkite vo polovinata denes cell den me bolaat mi se place od sto mnogu bolaat :( :(
     
    На Flora98 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Flora98

    Flora98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Hmm ajde trpenie,uste malce neli? Dali odis na ctg? Jas pa nemam takvi bolki osven dole sto st boli drugo ne.
     
  4. Slobi grozdanova

    Slobi grozdanova Активен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Na ctg bev na 5ti maj ii mi rekoa na 15ti pak da odam..denes osekam tapi bolki vo dolniot del na stomakot menstrualni se traat nekade okolu 15-20 min ii polovinata non stop me boli cel den :(
     
    На Flora98 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Flora98

    Flora98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Pa togas odi denes na ctg,ke se vidi tuka dali imas porodilni bolki. Ne Ne ti treba ni upat,odi si taka ponavecer i kazi im sto ti e problemot
     
  6. Slobi grozdanova

    Slobi grozdanova Активен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Ako ne pominaat bolkite ke odam.. Se si vikam mozebi se lazni bolki iako so dusa gi cekame vistinskite :)
     
    На Flora98 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Ништо, одмарај и лежи повеќе.
    Јас за чудо немам болки во кичма, а сум "фалична" во тој дел, но имам такви менструални болки редовно, по неколку пати во денот.
    И болкиве се нормални, лажни контракции, така што само магнезиум помага. Цтг нема да помогне, вистинските контракции нема шанси да ги утнеш :D
     
    На Flora98 и Slobi grozdanova им се допаѓа ова.
  8. Slobi grozdanova

    Slobi grozdanova Активен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Pa ii toa sto vikas nema da gi promasime vistinskite.. Za odmaranje slabo odmaram sega poslednite nedeli se nesto za cistenje mi stoi po doma ii se cistam nesto da bide cisto za bebusot :)
     
  9. mary28

    mary28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    30 + 6 do sega si velev super pominav ni gadenje ni teskotii, no od denes kako nekoj presvrt da se sluci, kiselni strasni, glavobolk... Bolkite vo polovinata se veke sekojdnevie :/ Dali e normalno ova?
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  10. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е до времево. И јас до сега немав некои поголеми мачнини. Ама денес ми е многу мачно, тешко, ми се превртува во стомак што и да ставам.

    И цела сум расеана.
     
    На mary28 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mary28

    mary28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Neznam sto se slucuva i so mene..kako drug covek da stanav...a koja nedela si?
     
  12. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    28ма.
     
    На mary28 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Slobi grozdanova

    Slobi grozdanova Активен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakav da ve prasam 38+4 sum bebeto mi e epten aktivno poslednite denovi cela me zdrobi e sega imam slusnato od eden doktor deka posledniot mesec ne treba mnogu da ti mrda ili malku da ti mrda bebeto dali nekoj ima iskustvo so toa?
     
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    И моево ме дроби и не се смирува, 37+4 сум. Некое непишано правило е дека треба да се смири бидејќи веќе нема место за движење, ама па живо суштество е плус големо, спремно за надворешниот свет...Како да не те здроби? :D
     
    На Пчела и Slobi grozdanova им се допаѓа ова.
  15. AudreyH

    AudreyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2013
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    212
    И моево е многу активно, дури ме препотува. Мене докторот ми рече ако има намалени или зголемени движења да одам во болница. Уште не ми е јасно зошто ако е активно да,се грижам.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Јас не се паничам. Сепак не е 100% од времето активно, но сепак многу јако удира па затоа имам дојам дека цело време е будно :)
     
    На AudreyH му/ѝ се допаѓа ова.
  17. @nchy

    @nchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Здраво идни мамички, сакам да прашам од кога почнавте со прегледи кај докторот кој би ве пораѓал? јас сум 33 недела и полека се приремам психиќки за самиот чин :) Исто планирам да се пораѓам во Чаир може да споделите и искуства кај кој доктор да се оди и сл. Фала ви :*
     
  18. malasimba

    malasimba Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    И мене ке ми требаат доста припреми, цело време мислам што како, ме фаќаат паники :worried: иначе сум 34 недела, исто и јас во чаир, денес бев таму на обичен ехо преглед, па ке идам најверојатно на една недела од сега. Од 35 ми рече плус со цтг. Јас сум кај др младен ристески, но кај кој и да бидеш од таму нема да згрешиш, кажуваат дека сите се ок :)
     
    На @nchy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Имаш врска?
    Ако немаш, тој доктор што те следи во деветти месец на прегледи не значи дека и ќе те породи. Од дома никој не доаѓа за пораѓај ако не фрлиш парички.

    Мене сега за сега никој не ме следи, минатата среда направив последен преглед кај матичниот и сега ќе чекам момент за да се појавам само за раѓање во Чаир. Јас сум 38+5.

    Многу важен е психолошкиот момент, сѐ друго препушти на природата, зашто како што пиша веќе @malasimba кој и да ти се погоди во Чаир ќе поминеш супер.
     
    На tambelina, baby 5, malasimba и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Flora98

    Flora98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Ajde uste imas uste malce vreme,uzivaj gi poslednite nedeli so bebusot vo mese.hehe .jas eve sega momentalno sum vo cair. Si se raduvam so sinceto mal hehe. Jas licno se porodiv so dr. Pranvera.ubavo si pominav,so carski rez.
     
    Последна измена од модератор: 22 мај 2018
    На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.