1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трето тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од chache87, 19 септември 2014.

  1. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Еве за некој ден влагам во полна 37 и ја раситнувам 38. Уште не ми се верува дека додука истуркав. Конечно доспремив се за бебе, исправ и испеглав. Едвај. Кичмата ме уби. Уште се да пречистам и бебе може да дојде:P Четвртокот бев на последна контрола и бебе е со главчето долу и мн спуштено. Тоа го чувствувам и гледам и сама. Па ме интересира дали ќе дојде порано(waiting) Исцедок имам постојано, а др симптоми некои немам. Малку се изнервирав што матичниот не можеше убаво да го измери бебе. 5 пати мереше и од 2800 па до 3 кила беше варијацијата. Заокруживме на 2900. Ајде тоа не е ни битно. Постелката ми е скроз чиста само 1-2мн малечки бели точки се гледаа/ калцификати. Па др ми рече дека ако седи до термин има убаво да си расти. Сега понеделник ќе одам во Плодност и од сега таму ќе ја водам бременоста. Сакам да прашам дали треба матичен да ми препиши сируп за железо или можам сама на своја рака да си земам. Пред 3 недели ми беше 125 хгб со 15 серумско, па сакам сега пред пораѓај да попијам хеферол. Како и да е ќе правам деновиве нова крвна слика па сама ќе си одлучам. Не сакам после пораѓај да се онесвестувам.
     
    На Meckicja, ***Najsrekna***, Coco31 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Големо бебе тешко се мери :) Највеќе утињаат со мерките на крај...мерат поголемо искача помало, или обратно :)

    За железото можеш и на своја рака, по шема која претходно си ја пиела, без многу експериментирање.
     
  3. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Немам досега нишш пиено за железо. И матичниот ми рече супер е не треба. Сега кога ми го даде последниот упат ми рече си знаеш сама ако сметаш земи нешто.
     
  4. Seduction

    Seduction Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.066
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    Да, со синко се породив пред 14 месеци царски и сега дека е многу скоро мора повторно царски.
     
    На ajaja95 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Тогаш направи нова крвна слика, можеби нема да ти требаат препарати за железото.
     
  6. teressa

    teressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    512
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, имам едно прашање. Сестра ми е бремена 28 недела е и правела некои анализи за торч ми рече (појма немам што е тоа) .. и и излезе све негативно како што треба да е само на 2 има +, не пишува ни позитивно ни негативно. И сега малце се плаши не знае што е тоа па ако некоја од вас знае дали е ок тоа или не да ми каже ... во прилог слика од резултатите. 44969682_668004013601071_7727812051556368384_n.jpg
     
  7. Талкачка

    Талкачка Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    хелоо...28ма сум веќее..ке се дружиме тукаа..испитував денес д димери и резз е 1240 ...дали е страшно? која е границата? ии анемија на граница пишува..дали е за плашење?
     
  8. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.252
    Допаѓања:
    21.765
    Пол:
    Женски
    Ај добро утро :)
    Вчера бев на ехо, 34 недела, бебо е 2.5кг, само не можевме многу убаво да го видиме, беше заспиено и со рачињата пред лице. Јас сум 7.5кг поправена до сега, знам дека не е многу, ама се плашам сега на крајот да не качам ептен, дека многу ми се јаде последниве недели.
    Притисок 110/70.
    Крвна слика и брисеви ќе правам следна недела, се надевам железото и хгб ќе бидат покачени од сирупот и апчињата.

    Повремено ми се стврднува стомакот, ме затега и боли, па ќе ме пушти. Докторката ми рече да пијам магнезиум два пати дневно, веројатно се лажните контракции.

    Се потешко ми е да издржам до 17ч на работа, едвај доседувам веќе. Ама рано ми е да го почнам породилното.
     
    На @Verba, LoveHope, monik55 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Здраво феминки, ние со цуцата влеговме во 3то тромесечие многу се радувам. Може некој да ми каже што е специфично за ова тромесечие? Некои испитувања?
     
  10. Ljubica87

    Ljubica87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2018
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Испитување скриен шеќер и брисеви околу 36 недела, крвна слика исто секој месец, а сега при крај и д димери испитав на барање на матичниот... тоа е кај мене :)
    А општата состојба променлива. Малку потешкотии со спиењето, апетит до максимум :)
     
    На Marija 84 и Annie.mk1 им се допаѓа ова.
  11. Талкачка

    Талкачка Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    дали се препорачува сексуален однос во трето тромесечје? п.с до сега д.р ми нема забрането
     
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Да, зошто да не. Посебно во 9ти месец, со свршување внатре за полесно отварање на грлото на матката.
     
  13. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    Смееш, чим не ти е забрането од др. :)
     
  14. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Денес си бев на преглед во 36 недела почеток, ми зеде брис за стрептокока ( ила така нешто) без тоа железото и без кацвање на бокс со стапцето поврсински помина кај вагината, ми даде упат за 2 недели за на Болница кај док. Николина ( јас ја одбрав), ми даде потврда некоја која заедно со Изводот на бебенцето и мајчината книшка ќе ги носиме во социјално за некој надоместок за прво бебе. Бебушката беше 2кг и 800гр, главчето свртено надолу, меѓутоа позиционирана е доста високо во матката така да пораѓајот нема да е за мн скоро, треба време да се спушти надолу а мама треба повеќе да се движи за да и помогни полесно да оди надолу. Со резултатот од брис и крвна слика одам уште еднаш наредната недела кај матичната докторка и потоа секоја недела на болница на ехо да ме гледа док Николина. Некако ко наеднаш да дојде крајот јас како уште да си мислам има време, ама мора да почнам алиштата на бебето да ги перам и пеглам и редам в плакар, а торбицата веќе ја спремив за на болница само се мислам да ги испеглам спавачата и др работи кои ги носам за мене :inlove:
     
    На fina erika, Bella* и lackygirl им се допаѓа ова.
  15. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    во која недела прв пат се гледа вагинално ? ајде со лесно да биде и само здрави и живи :*
     
  16. abc1234

    abc1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    1.636
    Пол:
    Женски
    Mamicki zdravo
    Jas ja sitnam 30nedela,terame nakaj 31.Denes i vcera primiv flosteron za zreenje i nekako uplasena sum.Kako vi se iskustvata na Vas so ovie inekcii.Od koga me bocnaa bebus kako da se smiri so klocanje pomiren e.
     
  17. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Имаше причина што ги прими овие инекции за зреење?
     
    На abc1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Viki tonci

    Viki tonci Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2018
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    Јас немам искуство ама баш пред некој ден тука некаде прочитав од членки дека е нормално да има намалени движења после овие инекции во првите ден два. Сигурно ќе ти пишат AlicaInWonderland мислам ги примаше
     
    На abc1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. baby 5

    baby 5 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2016
    Пораки:
    1.135
    Допаѓања:
    5.163
    Пол:
    Женски
    Не се плаши нема да го осеќаш толку многу бебко пд инекциите е и јас така паничев, инаку зошто ги примаше? Јас бев отворена во 32 недела ги примав и издржавме до 38..со лесно и без страв ситно броиш :*
     
    На abc1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ajaja95

    ajaja95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Во 30 недела цервиксот е паднат
    И јас примив вчера и денес. Бебето е скроз намалено со движења и активност, како дрогирана да е, но мене во систина веќе ме предупредија за ова, така да не се секирај нормално е. И јас сум многу уплашена ама тоа е што е...
     
    На abc1234 му/ѝ се допаѓа ова.