1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трето тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од chache87, 19 септември 2014.

  1. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Фала душо, цела ноќ ме болеше, сега се смири. Првата бременост немав вакви болки, затоа се исплашив.
    Ќе видиме што ќе каже докторот. Инаку кај мене нема одмор, со 3 годишно дома, и да треба да мирувам, не знам како би се изведило.
     
  2. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Нормални се тие болки во 8ми месец. Но се препорачува многу одмор. Со мало дете тешко али избегнувај барем кревање. Би било добро кога некој овие недели до 36та би ти помагал околу домашните обврски бидејќи веќе имаш историја со 35та недела.
    Исто така и грлото на матка нека ти го измерат да не ти прави бебето притисок доле. Магнезиум уклучи обавезно чист.
     
  3. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Грло на матка ми се мери на секој преглед од сам почеток. Пред еден месец беше 30мм, сега денес ќе видиме, чекам ред. Закаснив на преглед оти малата реши денес баш денес да ме изматка максимално.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  4. 789_angela

    789_angela Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2018
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки .... јас сум 30+5 и на преглед ми видоа цервикс од 25мм....се скратил...дали можете да ми кажете препораки како да терам понатаму...затоа што докторот не беше нешто загрижен...само ми препорача поуспорено и почести контроли
     
  5. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Мислам дека треба само да одмараш повеќе да лежиш од тоа што сум прочитала овде
     
    На 789_angela му/ѝ се допаѓа ова.
  6. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Јас на 32 бев со 2,5 см. Плус контракции како причина. Може да е и бактерија за кратење на грлото на матката причина.
    Од 32 до 36та лежев. Магнезиум чист, еден остеопатски прашок за смирување на матка и вагинални против бактерии 7 дена ми беше терапијата.

    Прво треба да провери што е причината за кратење па потоа да те советува што да правиш. Во секој случај одмарај, тешко не дигај и не седи така правиш притисок доле.
     
    На 789_angela му/ѝ се допаѓа ова.
  7. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Еве ме.... грло на матка 20мм.... се скратило. се надевам ова барем ќе поседи недела до две повеќе од првото.
     
  8. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Мораш и ти да полежиш. Мораш да одмараш барем некоја недела плус.
     
  9. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Тоа е... ми дадоа утрогестан и да си поодморам малку, колку што се може :)
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  10. 789_angela

    789_angela Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2018
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    Дрвојки...да ве прашам...што ви е дозволено и што пиете за главоболка во трет триместар...пробав со Мг и б6...ама еве уште ме боли...проверив протисок...ок ми е
     
  11. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски


    исто и мене долу ме наболува а и бебка мрда ептен најдолу неднаш знае да ме фати паника какп да ме пресекува нешто и одма поминува,досега вагинално не ме имаат прегледано ... која недела се прават брисеви и вагинално прегледуваат колку сме отворени ?
     
    Последна измена: 17 јануари 2019
  12. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    @anita123, не знам од кога вагинално прегледуваат, мене од почеток цело време ме прегледуваат заради што имав проблем првата бременост. Која недела си?
     
  13. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    31 почнав
     
  14. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Брисеви за стрептокока 35 до 37ма, а фамозниот рака преглед ти е 38/39та недела.
     
    На anita123 и Ladyyyy567* им се допаѓа ова.
  15. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Си се пронајдов сама од пред точно 3 години. Интересен факт е дека истиот датум ми беше термин како и сега. Ова сум го пишала на 14 февруари 2016... Тогаш било 2,5цм, сега е 2цм. Историјата се повторува. Се надевам оваа бременост ќе истуркам барем до 36та недела, освен ако сакаат заедно да слават роденден децава мои :)
     
    На Santaa, ***Bony***, FreeMind и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Ladyyyy567*

    Ladyyyy567* Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    Која недела се породи првиот пат?
    Мене досега искрено не ми мереле цервикс,освен еднаш негде 5 месец бев се исплашив дека имав ниско болки,па бев на преглед,ме видоа со спекулум,беше се ок.Ама траеше доста кратко прегледот.Не знам каква е и колку трае процедурата за мерење?8-| Од утре влегувам во 31 недела,последен ехо преглед правев 28.Нормална бременост имам досега,без посебни терапии,си осеќам овој период тежина,затегнатост на стомак,клоцкања на сите страни ,болки понекогаш нормално,мада понекогаш ме фаќаат некои панични филмови од предвремено породување,а немам уште спремено ништо:D
     
  17. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Првиот пат се породив на 35 недели. Скратено грло на матка нема некои симптоми, со вагинално ехо се прегледува. Не грижи се, почести се оние кои ги надносуваат бебињата :)
     
    На Ladyyyy567* му/ѝ се допаѓа ова.
  18. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски

    и плус почнав јас во вц почесто да одам некогаш ми се чини в гаќи ќе се помочам од што ми мрда бебе долу
    :D
     
    На Ladyyyy567* му/ѝ се допаѓа ова.
  19. lizaname

    lizaname Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2014
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Женски
    Од понеделник влегувам во 37 недела ама веке 9 дена сум со настинкава невидена ме уби, прво пред нова година беше сопругот па мене касно ме фати првен сува кашлица со затнат нос па се спуштило на плука за никаде сум снагата немам ми дадоа антибиотик малку сум подобара но сеуште сум затната секрет од нос еден тон се потам премногу посебно на спиење и сила за ништо немам бебушка си мртка од време на време некогаш убаво јако мава посебно во кичма е најјако термин ми е 10 02 последен ме фака страв да не не оздравам скроз да не немам сила за порагај
     
  20. Ladyyyy567*

    Ladyyyy567* Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    Ќути,исто:lol:
     
    На anita123 му/ѝ се допаѓа ова.