1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трето тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од chache87, 19 септември 2014.

  1. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Страшно сум испаничена, како што минува времето се по исплашена сум. 35+3 сум, бебе скоро е спремно уште да преперам, али за мене уште ништо немам земено. Со првата бременост не ми беше вака бев по смирена дали не знаев што ме очекува.
     
  2. Ladyyyy567*

    Ladyyyy567* Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    Ајде без паника,штом си стигнала до тука,нема гајле..Обично и велат вториот пат е полесно:)И јас со првото немав мака,сега малце сум во грч дека имам миом над матка па си правам филм дека предвреме ќе се породам,па да не се искомплицира нешто..мада досега е се ок,лекарите велат дека слободно можам и природно пак да се породам,но се појавува одвреме навреме тоа потајно чувство на неизвесност и што како ќе биде..нормално е,како се ближи термин расте возбудата:)
    Со господ напред ќе биде се во ред:inlove:
     
    На jacqueline.s и Kaffe им се допаѓа ова.
  3. Талкачка

    Талкачка Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    38+ сум...не ми кажаа колку ми е грло на матка ниту ништоо ..2 пати на цтг и др вели се е во ред..можно е да не мери? ниту еднаш до сега ми нема кажано за тоа информ...
     
  4. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Ајде да повториме кои болки се нормални за 35+
    Болки над срамната коска?
    Болки како да имаш шише меѓу нозе?
    Болки како при овулација само поболни и подолготрајни?
    Болки како да те влече нешто надолу и постојан притисок?
    Напомена истите се издржуваат, не се неподносливи но не можам да стојам исправено подолго од неколку минути.
    Help?
     
    На srekice, talentirana, ***Bony*** и 2 други им се допаѓа ова.
  5. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    На 38+ не гледам и смисла да мери грло на матка. Ќе те проверат со рака длабоко во грло следниот пат дали си отворена.

    - да
    -да
    -да
    -да
    Сите до една укажуваат дека бебето се мести во мала карлица и треба да се мести од 34та до 36та недела. Ќе се спушти порано кај тебе.

    За да не ти е мисла одмарај до 36та и не седи оти правиш притисок. Од 36та џогинг и скок на јаже низ дома :)
     
    На srekice, Ladyyyy567* и S.J.Parker им се допаѓа ова.
  6. Ladyyyy567*

    Ladyyyy567* Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    Почнувам уште сега да ги осеќам овие симптоми:nod:А 31 сум
     
    На 789_angela му/ѝ се допаѓа ова.
  7. 789_angela

    789_angela Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2018
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    И кај мене се истите болки а сум 31+ 3
     
    На Ladyyyy567* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.035
    Пол:
    Женски
    И јас осеќам исти болки 34+5
     
  9. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Ај да пише некој искуство со лежење и мирување при опасност од предвремено ппродување
     
  10. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Јас лежев две недели. Јадеш и пиеш во кревет легната, стануваш само до веце и за туширање.
    Направи си листа на филмови, музика, форуми, стави си перници под тебе оти се здрвува грб и колкови од лежење. И секако спреми се психички зошто е проклето тешко тоа лежење.
    Некој треба да ти помага низ дома или од вечер нареди си се на кревет шишиња вода, храна, лап топ итн.
    Седење најстрого Не.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. talentirana

    talentirana Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Јас сум 37+5 и денеска бев на преглед и мене само CTG ми правеа и ехо еве веќе 2 пати до сега. Ми рече рано било за вагинален преглед. Најверојатно ако CTG то покажи контракции е тогаш изгледа мерат.
     
    На Талкачка му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Талкачка

    Талкачка Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    ама мене воопшто во текот на целата бременост ми немаат тоа спомнато
     
    На talentirana му/ѝ се допаѓа ова.
  13. talentirana

    talentirana Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    И мене исто никогаш не ми спомна ни матичната ниту пак сега акушеркава. Изгледа како ќе се погоди :)
     
    На Талкачка му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ringishpil_

    Ringishpil_ Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    4.039
    Пол:
    Женски
    А во 28ма недела нормални се болки т.е како притисок скроз ниско од двете страни на стомакот незнам како да опишам повеќе е како нешто да е оптегнато константно и ако попешачам малку уште толку се затега мислам.
    Треба да мирувам ?а баш сакам да сум активна а не можам |-)
     
  15. Талкачка

    Талкачка Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    имам болкии како што ме болеше воспалена бешика...можеби 2 мин ги имам и прекинуваат..на 40мин интервал...само од левата страна...се мислам дал да се спремам за болница? 40мин пат има до тамуу...
     
  16. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156
    Како сте мешиња во ова последно турбулентно тромесечие :). Јас во глобала сум добра, ја привршуваме 29 недела, бебка е добра, убаво се храни и напредува, одговара на неделата :inlove:. Едвај чекам да се запознеме, немам веќе стрпление:) ехее а имам уште два и пол месеци до краен термин.
    Повремено и јас имам болки во срамната коска и бодежи во јајниците, особено кога се наведнувам или подавам кон нешто. Се си велам дека е нормално :). Бебушка обожава да ме удара во ребра, знае да здоболи но само она нека си ужива, да знам дека е добро. :l:
    Имајте убав снежен викенд
     
    На Ringishpil_ и ***Bony*** им се допаѓа ова.
  17. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    @paleska3 Здраво мама палеска :hai: мило ни е што сте добри така да си бидете до крај :)
    Ние сме 32гн и гураме некако бебка е добра де спие де си игра, и најдов цака како да ја предизвикам за мрда :lol: и јас одвај чекам да ја запознаам се надевам ке ми летне времето сега кога ке се вратам на работа дома неможам повеќе настинав од што се пазам премногу, ми треба раздвижување :dance:
     
    На 789_angela и paleska3 им се допаѓа ова.
  18. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156

    Супер, само нека си растат, потоа ќе ги опсипуваме од бакнежи и гушки :). Почна ли да купуваш за бебушка?
     
  19. Ringishpil_

    Ringishpil_ Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    4.039
    Пол:
    Женски
    До каде е бебчето со позицијата се сврти ли?
    Моево во 28 беше бочно поставено се тешам и си викам сигурно тргнало да се врте со главчето надолу и тука му се уарнало :D
    Ама бабицата ми рече има време уште ќе се сврти уште 100 пати
    Користат ли вежбите барем?
     
  20. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    @paleska3 искрено сеуште немам ништо купено од облека за бебушката ама затоа од мама и од сестра ми имам две полни кеси боденца, шпикозни, пижамчиња, бенкица со ѕивриња, лигавчиња чирапки и многу комплетчиња за дотерување а јас сеуште ништо, најверојатно ке остане само комплетчето за излегување од болница од нас и толку :lol: што вели татко ми " ти планираш нешто да купиш" хаха ке земам да не сум без ич ама имам доволно. Еве сега сме преокупирани со собата до сега се бојадисуваше а од понеделник ке се купува креветче и количка здравје, одвај чекам да ја средиме собата има уште многу за средување :sweat: ама ке биде, а ти до каде си може е рано ама дали почна од некаде?

    @Ringishpil_ искрено ги правев вежбите два дена :rofl: после немам време се сум со гости а сега и настинав немам сила ама како што ја осекам мислам дека е свртена не е целосно ама се врте :) абе послушни се они ке се свртат на крај верувам а и ми кажаа дека може и на бокс да се сврти тоа е инстикт ке биде верувам :) ти до каде си со купување за бебка?
     
    На paleska3 му/ѝ се допаѓа ова.