1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трето тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од chache87, 19 септември 2014.

  1. MilenaMilena

    MilenaMilena Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2019
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    kolku cesto odite na pregledi posle 33ta nedela? zakazana sum za brisevi i prvo ctg 3 nedeli od sega, ama nekako daleku mi se gleda pa mislev da zakazam uste edno eho vo meguvreme.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    До 34-35 недела еднаш месечно кај матичен и за скрининзи и ехокардиографија на приватен.
    Еве денес бев за брисеви 35+5 и ми рече од утре почесто на контрола.
    Четврток сум на прво ЦТГ на приватен па ќе видам што ќе кажат. Битно пред 36 недела нема потреба од плус контроли, доколку се е ок
     
    На MilenaMilena и Septemvri им се допаѓа ова.
  3. simonagj

    simonagj Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2019
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Мене дури ми е незгодно колку лесно поминувам цела бременост. На почеток сум на осми месец, малку ми е потешко наведнувањето и побрзо се заморувам, другото се си е исто. Е сега, кога е променливо времето ми се спие и ми паѓа притисок, ама тоа гледам им се дешава и на тие што не се трудни околу мене.
    Иначе, од тоа што сум слушала, дури не ми се верува колку малку пропратни симптоми имав. Малку понервозна на почеток, кафе не ми се пиеше, а сега се се врати во нормала
     
    На Larahappy, Kaetana, Presrekna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Женички да ве прашам од која недела ви заврши одењето кај матичен и почнавте да одите на одделение? Мене ми е чудно во недоумица сум. Термин 18ти август по циклус 38 + 2 по ехо 37 + 3 матичниов абер нема дека треба да се породам (facepalm) до термин уште 18 дена. Капак на се во нашиов град после царски не се нафаќаат природно а ни за царски е можно бидејќи нема анестезиолог во моментов. Следна контрола на 8 ми кај матичен. (facepalm) изгледа кај него ќе се породам или па дома. Е сега за на одделение ми треба ли упат од матичниот? Сакам на своја рака да си појдам во охрид и со време да си направам преглед зашто матичниов ќе ме прати прво овде на одделение па тек од нив ќе добијам упат за во друг град. Да си барам сама упат или можам и без упат во охрид?
     
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.928
    Допаѓања:
    18.043
    До сега не си била на клиника на преглед?
    Јас како што знам од 36та недела се оди таму кај што ќе се пораѓаш и најмалце 1 неделно се прави контрола цтг,по потреба и на 2-3 дена може да те викнат. Мислам дека 5ти ти е далеку,потсети го матичниот која недела си :)
     
  6. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    денеа бев кај него,правев цтг минатата недела прв пат ми правеше контрола дури на 8ми кај него па највероварно тогаш ќе ме прати на одд. Ама според мене касно е и јас знам од 36та се оди на одд. Со првото се сеќавам последните 4 недели еднаш на одделение одев еднаш кај матичен,сега што е работата не знам. Во секој случај со упат да одам во друг град на одделение или може и без упат
     
  7. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    И мене исто ми е незгодно сите се жалат на тежина, жештина, болки...
    Јас ништо. 36 недела, полна со енергија. Спијам на грб и на двете страни без проблем. Од кревет станувам како војник. Цел ден работам, 20 пати качувам по 40 скали, еве сега се враќаме од Охрид бевме на вечерна прошетка и таму пешачев...
    Утре сум во Плодност на преглед и ЦТГ па ќе видиме што ќе кажат.
    Инаку @marchi-cool и јас мислам време ти е да одиш до Охрид да си најдеш Др со кој ќе се пораѓаш. Пред мене си мислам 10 дена
     
    На Kaetana, Septemvri, marchi-cool и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.322
    Допаѓања:
    7.979
    Пол:
    Женски
    Во Скопје веќе упат за породилиште нема, сами си креираат таму кај што ке одиш да раѓаш. Треба секаде истото да важи.
     
    На marchi-cool и Presrekna им се допаѓа ова.
  9. Sara.mm

    Sara.mm Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Женички да ве прашам има ли некоја што пие прегназон комплит и да и треба да ја дели пола кутија со некој,мене ми треба уште 30 а кутијата е со 60 така да ако сака некоја да ја поделиме?
     
  10. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Ако не најдеш некој, пиј си и понатаму. Добри се и за постпериодот за доење...
     
    На maaitka и Sara.mm им се допаѓа ова.
  11. Sara.mm

    Sara.mm Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Epa super fala
     
  12. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.322
    Допаѓања:
    7.979
    Пол:
    Женски
    Идни мамички, да ви споделам искуство, пред два месеци ми се намали хемоглобинот и хематокритот. Еден месец пиев хемовит+вит.ц, резултат ништо. Промена никаква. До вчера еден месец амп.тотхема две дневно +вит.ц 1000мг, резултат супер. Ми продолжија уште десет дена по една за да се оддржува железото такво. Иначе сум 36 недела. Е сега за сметка на тоа ми се намалиле тромбоцитите па ми рекоа да земам клексани десет дена. А мислев дека ке ги прескокнам оваа бременост. Што се мора не е тешко, само да сме живи и здрави со здрави беби во раце.
     
    На Kaetana, Flower123123, Presrekna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    За што ти ги дадоа клексаните?
    Леле јас денес цела сум???
    Бев во Плодност на контрола. Исто како што ми рече матичната по циклус 36, по ехо 34+2 денес. Скоро 2 недели заостанува, а до сега беше 1 недела. Постелката со калцификати и 3 степен.
    Во Плодност Др не ми рече ништо, само да следиме, рано било за ЦТГ...
    И кажав на матичниот бидејќи си соработуваат, таа ми вели зошто не ти даде клексани и дексазони за плуќата?!?
    Се мислела дека ќе ми дадат. Бидејќи ако наредната контрола нема напредок на плодот ќе мора пораѓај, а во 34 недела не се развиени белите дробови.
    И сега цела ??? Сум. Матичната настојува да ги ставам, а не сакам да одам пред Др од Плодност.
    Совет некој...
     
  14. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.322
    Допаѓања:
    7.979
    Пол:
    Женски
    Душоооо, дексазон се дава за секој случај, белите дробови треба да се развиени во 34 недела. Верувам дека се ке биде добро, не ми се секирај. Клексани ми дадоа за тромбоцитите, да се спречи зголемено крварење во случај да се породам за брзо. Те гушкам, ке бидеме, мора да бидеме добри.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  15. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    и мене ми остануваат ама ќе ги пијам и после породување, се препорачуваат и во период на доење да се пијат.
     
    На Sara.mm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. call.me.whatever

    call.me.whatever Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Дали можеби дознавте што е ова, често ми се случува
     
  17. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.224
    Пол:
    Женски
    Не поточно ама сигурно е нормално.
     
  18. BrideToBe

    BrideToBe Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    86
    Zdravo Feminki! Izvinete prvo za latinica, ne mozam da simnam kirilica. Sakam da se konsultiram i so vas bremeni vo tretoto tromesecie. Vtora bremenost mi e, 30 nedela (bebo e golem kako za 32) ama vekje podolgo osekjam edna bolka dolu vo vaginata, da mi prostite, kako da me klocal nekoj! Posebno pri sednuvanje, stanuvanje, nokje pri vrtenje od edna strana na druga. Imam dosta kilaza kaceno, ama i so prvoto imav pa ne mi bese vaka. Redovno odam na pregledi, se e uredno, ne sum otvorena voopsto, cervixot e super, doktorot ne moze da najde nisto sto bi ja pricinuvalo bolkata, se cudi. I vo Cair go prasuvav doktorot sto me operirase pred 10tina meseci (histeroskopija/laparoskopija) rece deka se e vo red i neka nema zosto da me boli. Nekoe slicno iskustvo i lek? Fala vi mnogu!
     
  19. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Јас почнувам 38 недела утре и веќе недела дена како ја имам истата болка. Поизразена е навечер или откако сум движела / седела / стоела. Препони и вагина. Ко директ на нив да ми тежи сѐ.
    Мислам дека би требало да е ок.
     
    На BrideToBe му/ѝ се допаѓа ова.
  20. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Со втората бременост истите болки ги имав и јас
    Док мене ми рече дека за мм главата на детето е поголема од каналот за рагање и дека тоа се подготвува за излегување и притиска долу и затоа има болка
    Чекав после термин за природно болки имав но така ми рекоа дека нема да можам да родам пак природно и дека ке морам царски а сакав природно бидејки првиот пат природно бев ама така ми рече др така постапив
    Прашајте може и кај вас да е така а може и да не е кај секој индивидуално секоја бременост е различна
     
    На BrideToBe му/ѝ се допаѓа ова.