1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трето тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од chache87, 19 септември 2014.

  1. BrideToBe

    BrideToBe Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    86
    Da, i kaj mene povekje ako sum bila toj den aktivna. A mislam i od promena na vreme deka so prvoto bev i secena, pa moze taa rana si raboti. So lesno da ti e srcka, sigurno se ke bide OK, jaki sme nie, me pomine. Ke si guskas bebence naskoro
     
    На koritsaki и Kaetana им се допаѓа ова.
  2. BrideToBe

    BrideToBe Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    86
    Fala srcka, ima logika ova sto go kazuvas. I maz mi i prvoto detence mi imaat pogolemi glavi :). Za poragjajot uste ne mu ja mislam i sakam pozitivno da mislam. Od 36ta nedela natamu zdravje neka mu ja misli dr kako da bide, sigurno ke bide se vo red, kako i da treba
     
  3. Turna

    Turna Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2018
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Истото беше и кај мене мила кога бев бремена а седнувам и ме удираше таму доле дури и ме болеше мислев ќе ми излезе нешто од мене а тоа да ти било со ноџињата доле и со нив ме удирало :lol:, зависи како ти е наместено бебчето со нешто клоца, мрда позз.
     
    На BrideToBe му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.058
    Женски, јас сум 34+4 имав скратен цервикс од 20та недела до 28ма се среди, дојде до 34мм, задоволително за тој период,на следната контрола не ми ни мереше др во Систина.
    Од како дознав, сум на терапија 2х1 утрогестан и 1х1 магнезиум.
    За утрогестанот ми рекоа да го ставам до 35та недела (дали е потребно да се прекине за да се исчисти каналот?)
    А за магнезиумот да го пијам до 36та недела.
    Денес матичната која не ми е многу за верување ме испаничи дека сум внатрешно отворена (истото ми го кажа во 20та недела и дека нема да ја издржам бременоста) и дека грлото ми било скратено на 14мм.
    Почна да ме јаде јанѕа дали да прекинам со утрогестанот во 35та недела или да продолжам барем до 36та да ги ставам?
    Бебето беше 2500грама.
     
  5. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    После 34 недела се сматраат за нормално родени бебиња, не за прематурчиња. Не сум доктор, ама би ги послушала тие од Систина.
     
    На Anomis11, Sofi.ja и bela.m им се допаѓа ова.
  6. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Мила мене така ме извади од памет Ливринова од Гак,докторкава е ок,ама мене на ехо ме гледа и ми вели отворена си 13мм(тука пишував и прашував на фемина),и ми вели строго мирување(и јас не мрднав од кревет(а не осеќав симтоми дека нешто е поразлично)и вели дојди за две недели(тоа беше 34недела.И одам јас за две недели и јас и велам-Докторка видете цервикс(дека скратен нели,а јас извадена од памет),и она ни две,ни три ми вели---а немој да паничиш 40мм ти е,ЌЕ ТЕРАШ ДО ТЕРМИН,јас:drunk:.Што бидна?Тоа е моето искуство.Бебчо го родив 38 недела со цервикс 40мм,ни маклу не се скратил.
     
    На Queen8, bela.m и Sofi.ja им се допаѓа ова.
  7. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.058
    Знам дека мерката за должина на цервикс зависи од апаратот,аголот,докторот ама ваква разлика како кај тебе прв пат читам:D
    Мене кога ми беше 26мм, матичнава ми викаше овде нема ни 20!!
    Како е господ никој не е, до кога треба да терам ќе терам, блиску ми е и 36та недела
     
    На koritsaki, bela.m, Someday и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Да мила голема разлика,а тек мене како ми беше.Од сите редовни прегледи ок и наеднаш отворена ме шашардиса и си лежев две недели за џабе.Јас знам и докторите се луѓе и грешат,ама за мене беше шок.Но како и да е со лесно,и сега при крај причува се и ќе биде све во ред.Поздравче
     
    На Sofi.ja и bela.m им се допаѓа ова.
  9. mamaibebe

    mamaibebe Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Zenski kako spiete navecer?stavate pernici nesto?sega vleguvam vo 34ta i pocnav da si imam maka so spienjeto.Dosega nemav problem spiev na strana poshto stomakot ne mi smetase.Sega kako inda se svrtam mi tezi i me boli kaj i da se svrtam
     
  10. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Да. Спијам со перница за доење. Како потковица е и цела сум забарикадирана од неа. Инаку не се трпи.
     
    На mamaibebe му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Zabce.1.12

    Zabce.1.12 Активен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Девојки за 10 дена ми е краен термин.Има ли некоја што веќе си ја спремила торбата за на клиника?Од прилика што ми треба за прв момент за да си бидам спремна :rofl::D
     
  12. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.058
    Одиш на прегледи?
    Што да ставиш во торба зависи од тоа каде ќе се пораѓаш:D
     
  13. Zabce.1.12

    Zabce.1.12 Активен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Да,да.Ќе им здосадам веќе од што цело време им одам.Ама прва бременост и целата сум потресена деновиве од тоа што како ќе биде.Иначе на клиника ќе се пораѓам.
     
  14. mamaibebe

    mamaibebe Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Zenski imam bledo kafeav sekret,zabelezav posle odnos.Inace sum 34ta i dosega ne sum imala vakov problem.care?
     
  15. BrideToBe

    BrideToBe Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    86
    Jas odamna si spijam so pernica :D Mnogu mi e pozgodno za kolkovite, me bolat mnogu koga spijam na edna strana dolgo (od tezina) a i so pernicata malku dobivam vpecatok kako da spijam na stomak, toa mi fali :). Mojata ne e za doenje, tuku e dolga moze 1m i podebelka, od Ikea. Mesti si se kako ti odgovara. Jas znam deka ne smeeme ni na grb da spieme vaka vo ponapredna bremenost. Pozdrav!
     
  16. BrideToBe

    BrideToBe Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    86
    Srcka jas kolku sto se sekjavam so prvoto (pred 6 godini vo Drzavna) vaka mi rekoa: Na momentot na priem koga ke dojdam (mi pukna vodenjakot) da nosam povekje toaletna (mislam 3 zemavme) i 2 paketcinja od debelite vloski so mrezicka si nosev zasto tecese voda so saati. Torbicata tek koga se porodiv mi ja donesoa, ne znam dali ja primaat odma. Moze zavisi od bolnica. Vo torbicata si nosev mal peskir, golem peskir, prsluce za doenje i tie potpunkite za ako mi tece mleko, ama mislam ne docekav doenje vo bolnica zasto za den i pol ne pustija, pumpa za izmolzuvanje za sekoj slucaj, tetrapeleni, nekoi osnovni sredstva za higiena, cetka za zabi, pasta, krema za lice, cesel, cupalica :), polnac za mobilen, vlazni, ako mi tekne uste nesto ke dopisam. Znam deka spakuvav i kniga za citanje i gakji :), site mi se smeeja za ova. Za bebeto alistata, pelenite, transporterot i drugi alista za mene donesoa tek koga dojdoa da ne zemat.
     
    Последна измена: 11 септември 2019
  17. BrideToBe

    BrideToBe Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    86
    Hm ne sum imala kafeav sekret do sega vo bremenost... Najdobro e da si pojdes i do maticen utrovo ako mozes. Moze da e nisto strasno, ama sepak da si bides mirna.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Zabce.1.12

    Zabce.1.12 Активен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Fala,sve ova ke si zemam bidejki ne ovekuvam nisto od nasava klinika,mozebi gresam ama da si bidam sigurna deka nema da se najdam vo nebrano i vo niedno vreme da trcaat domasnite po apteki :rofl:
     
    На BrideToBe му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Chuchu

    Chuchu Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, јас сум нова на форумот. Ве читам од одамна , наогам интересни информации и совето тука но никако да направам профил, денес му дојде редот. :lol: Бремена сум 34та седмица, по втор пат и нестрпливо ги бројам деновите. За почеток само да ве поздравам и се надевам дека ќе се дружиме чекајки да дојдат на свет нашите најмили! :hai:
     
    На koritsaki, Martka и Kaetana им се допаѓа ова.
  20. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Добредојде за кратко :)
    Дружбата овде на сите ни делува позитивно. Повели, придружи се!
     
    На Larahappy и Martka им се допаѓа ова.