1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трето тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од chache87, 19 септември 2014.

  1. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Иста сум денеска. Еве, мерев температура - немам, мерев притисок - таман е. Не можам оправдување да си најдам за 'уморот' :D
     
  2. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    А скриен шеќер птовери?
     
  3. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.559
    Пол:
    Женски
    Да :) Немам скриен шеќер, а и обичниот ми е нормален. 9 ти месец сум, сигурно веќе и нормално е да си послабо активен, не знам... :)
     
    На elimkd, dunika и lovely12 им се допаѓа ова.
  4. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Сигурно е тоа, големко е бебето...
     
  5. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Ауууу овој деветтиоц месец најтежок...пред да заспијам коа ми дојде лошо, нагон за повраќање, сум исповратила све. Сега еве се будам од болка во стапалата, почнав со отоци, стапалата и нозете под колената ми отекуваат посебно навечер.
     
    На strelkata му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Imperatorka5

    Imperatorka5 Активен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Јас сум 30 недела со близнаци. Имам прашање - Денеска имав многу болки во долниот дел на стомакот. Контракции се и чести. Исто многу ме притискаат и на мочање сум скоро на секој пола саат. Дали е тоа нормално?
     
  7. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    И мене денеска некако ми е тежок денот. Ноќеска ме фати грч во ногата а откако дојдов на работа се чувствувам подуено, како прејадено се осеќам, стомакот ми е премногу тврд и бебе кога мрда уфф какви болки ми прави. Едвај седам на работа. Ми бара организмот вода, испив 2 чаши вода со лимон.
    Ептен тврдо го осеќам стомаков дали е тоа нормално?
     
  8. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Нормално е, тоа се лажни контракции мислам, и мене ми се случуваше посебно во осми месец. Како подуен и ме болеше плус запек.
     
    На srce-9 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mare92

    mare92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    160
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички, и јас сум во 31+6 најверојатно 7или8 месец, незнам не ги скапирав неделите. Дали имате страв од самото породување како се приближува датумот? Јас некогаш и сонувам а од филмовите што сум гледала замислувам кланица таму . Сакав да ве прашам д димери сите правевте? Јас ја прашав сестрата кај матичната таа ми вика тоа само ако има потреба и еве незнам
     
  10. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    3.739
    Јас сум 35 недела, трет пораѓај и колку страв имам не си свесна, како се ближи секој ден се повеќе ми навлегува некој страв, немир некој не можам ич да се опуштам :( а сите околу мене ме бодрат, се ќе биде во ред, ајде не мисли така, ама јас во себе не можам да се смирам.....
     
  11. mare92

    mare92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    160
    Пол:
    Женски
    Исто и јас од една страна се бодрам ама кога ке си легнам вечер психата ме убива. :/ се надевам ке истераме со лесно и со убаво. Мора да го извадат како така
     
    На Kallias2 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Јас немам страв,напротив едвај чекам да се запознаам со бебушка.
    За болка ако ептен не издржам има епидурал,плус ке сум во раце на лекари и бабици.
    А се водам и по проста логика,ако е толку страшно и болно,сите ке имале само по едно дете.
     
    На mare92, Kitten, Scorpio87 и 6 други им се допаѓа ова.
  13. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Jас си велев мoра да прojде и тoа е (леснo пoминав) .... и гoлема сoрабoтка сo дoктoри/бабици.
     
    На dunika му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    3.739
    Тоа дека си прворотка, за тоа и јас со првото мака немав, едвај чекав да ми почнат болки и да одам да раѓам, скроз опуштена и тамуво болница бев, ако 18 часа ме држеа и чекаа да се отворам скроз за природно и се измачив искрено ама пак не се плашев, вооптшто не ми ни помина таква мисла во глава, плашење и такво нешто :shake:
    Е после кога дојде второто веќе си мислиш, што ќе биде, пак ли толку часа ќе се мачеш како првото, а што ако не бива природно и те земат за царски, а со бебето се ли ќе биде во ред??? Си ги поставуваш прашањата.
    И секое наредно е плус поголем страв.
    Барем кај мене е така, јас имам и други поминато пострашни стравови и затоа сега повеќе се плашам.
    Охх како е Господ никој не е, нека не чува тој и мајка Богородичка па што треба да биде нека биде :whew:
     
    На Sexybaby86, Imperatorka5, BY<3 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Знам @Kallias2 дека второ/третородките повеќе се плашат.
    Сметам дека грижата и стравот се нормални,како ке пројде,ке биде ли се во ред итн..
    Но,сметам и дека психичката подготвеност дека треба да издржиме нешто што зависи само од нас е многу важна.
    И секако,вербата дека ке биде се во ред и ке почне една поубава етапа од нашите животи:)

    Не се секирај,повтори си само колку си храбра и нека те води љубовта кон сопственото чедо:l:
     
    На strelkata, Sexybaby86, Butterfly1107 и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    3.739
    Амин :hug:
     
    На dunika и Imperatorka5 им се допаѓа ова.
  17. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.947
    Допаѓања:
    18.059
    Јас си викав мора да излезе бебето, а мама мора да ја издржи болката ако сака да добие нова животна улога-мајка :)
    Отидов со мисла дека се како менструални болки,без да се плашам, "страшното" траеше околу 2-3 часа.
    Пораѓајот ми остана како една траума,зошто никогаш не сум правела некаква интервенција или пак не сум осетила поголема болка од менструална или забоболка.
    Од што бев исплашена цело време повторував второто ќе си го купиме :)
    Сега по 4м ја заборавив болката и за некоја година ќе поработиме за сестричка :)

    Со лесно мешиња.
     
    На strelkata, Sexybaby86, Ann.loves.you и 4 други им се допаѓа ова.
  18. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Женски,беба ми е високо поставена,главчето е веќе надоле но целосната положба е горе,баш кај желудникот.
    Е,кога и да станам или сум активна,некако ми се здрвува тој дел,мислам дека се испрчува со газето ама некако доста тврдо е на допир на моменти.Не сум сигурна дали се контракции или е самото бебе кое има се помалку место.Иначе сум 34 полни утре.
    Како е ситуација кај вас?
     
    На strelkata му/ѝ се допаѓа ова.
  19. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.559
    Пол:
    Женски
    Јас од денес ситнам 37ма недела и некако уште сум опуштена, не ме фаќа страв сеуште. :) Ама мислам дека кога ќе дојде денот ќе бидам во шок. Си се спремам сама психички дека денот се ближи и дека конечно ќе се запознаеме :)

    Единствено не знам дали сум спремна за природен пораѓај, повеќе би сакала царски.
     
    На Ann.loves.you му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Некако ми зачестија менструални болки и ме фаќа страв, 37+3 сум. Еве ви слика што ми се дешава со мешко, како конус ми стана. Некоја поискусна да каже? Ме фаќа страв пошо имам план уште една недела да одам на работа, на преглед сум тек во среда.
     

    Прикачени фајлови: