1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трето тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од chache87, 19 септември 2014.

  1. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Еве и @Joki99 да види- Пред некој ден бев забрисевите, па кога стигнаа рез. беше и ехото. Се' беше ок, само се загрижив дека плодовата почнала да се заматува малку (др рече не е страшно, да пијам чаеви) а папочната врвца одела од кај грбчето и бебче си спиеше на неа до вратчето. Др рече нема гајле, лабаво била поставена ама јас се загрижив малку па затоа ме интересира како е кај другите....
     
    На Joki99 и babyboy1 им се допаѓа ова.
  2. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Мене на последното ехо ми направија и цтг за папочната и плодовата вода не ми спомна ништо само ми кажа дек поателката е здрела 2-3 степен и ме праша дали пушам или седам во просторија во која што се пуши(како да тоа е единствено нешто од што здрее постелката) и кажав дека ни едното ни другото не е оа после ми рече е па во ред е така треба да биди сега демек да е здрела до тој степен...ама мене сепак ме мачи имам уште 3 недели до термин да не не добива кислород и храна незнм тоа дали ќе го следи сега другава докторка што ќе ме пораѓа...во понеделник сум на преглед па ќе ве известам
     
    На strelkata и lavinija28 им се допаѓа ова.
  3. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Денес бев прв пат на цтг, немаше контракции, како што гледам оди до 20, една цртка само имаше над 20. Тоа цтг-то во ПП крш...После докторот ме виде на ехо, кажа дека се' е ок, дека е рано. За плодовата рече да не се секирам, ја има доволно а тие точките биле од тоа што на бебче нели му се лупи кожата. За папочната заборавив да го прашам (facepalm)ама ништо не ми рече. Засега кажа дека доволно е еднаш неделно да одам на цтг(тој ќе ми закажува). Ми објасна дека треба да го барам доколку пукни водењак, се појави крварење или многу чести болки. Ако паднел чепот не биило за паничење...И тоа засега:) Бебче е со глава долу, грбче на моја лева страна а ножиња десно- ко кифле свиткано :lol::lol: душе мало...:inlove:
     
    На Kate Rina 93, strelkata, Talesia и 8 други им се допаѓа ова.
  4. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Тие што сте при крај на јуни за породување дали купивте веќе нешто за бебчињата за облека мислам незнам што да спремам кратки или долги..дајте некој предлог споделете ☺
     
  5. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Јас само 2 бодиња на долги купив терминот ми е 10то јуни,може ќе нарачам уште некое
     
    На mamaorhidea му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Јас купив и со кратки и со долги и без ракави. Само ич немам осет колку да купувам.
     
    На mamaorhidea му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ceculka

    Ceculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    И јас незнам какви и што па си зимам од се по малце хаха .Кажете ми 30 недела како ги осеќате бебките? Кај мене 2 дена активно 2 спие хаха
     
    На mamaorhidea му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Мене ми е термин 30.06 јас имам по неколку и на кратки и на долги од потенок памук, не можеме да знаеме какво ќе е времето за сигурно, иако ќе биде лето календарски :wasntme: ако треба ќе купуваме дополнително
     
    На Chuchanov и mamaorhidea им се допаѓа ова.
  9. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Ќе земам и јас измешано само за излегување незнам за што да се одлучам што викаш времево незнаеме кско ќе е..јуни знае и свежо да биде а и претопло.
     
    На Thallia и Maja92@ им се допаѓа ова.
  10. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Ако мислиш за излегување од болница јас ќе земам комплетче од потенок памук на долги ракавчиња, чорапчиња секако (како што прочитав низ темиве хулахопчиња не препорачуваат повеќето за овој период, сепак ќе ни бидат летни бебиња) и за покривање памучно ќебенце, се надевам ќе е таман :) :wasntme:
     
    На nadenadia, Kate Rina 93, Maja92@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Кај оропан беше ти така?
    Какви се правилата сега со ситуацијава во болница сама си или можи и придружба?
     
  12. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Кај него, да. Идеше и сопругов, ја прашавме сестрата ама таа рече не знам, дека со ситуацијава, ако ви дозволи доктор. Ние рековме ок, не мора, па ме чекаше пред одделението.
     
    На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ivona S

    Ivona S Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2019
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    А од кога се мачкаш на брадавиците?
     
  14. Maja92@

    Maja92@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2019
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    959
    Пол:
    Женски
    И јас би сакала да знам .. уште малку ќе влезам во 8 ми месец , сеуште ги немам мачкано брадавиците.
     
    На IvanaAni му/ѝ се допаѓа ова.
  15. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Од денес официјално го почнувам последното тромесечие ,се надевам дека брзо и лесно ќе помине :)
     
    На kukla21, Thallia, Филотеа и 9 други им се допаѓа ова.
  16. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    received_600960923829570.jpeg мене ова ми го понудија од аптека, не сум почнала уште со мачкање а за некој ден ќе влезам во 8ми месец. Барав на медена ама немаше ова е многу поефтино околу 130 денари.
     
    На Thallia, Ivona S, eta и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Maja92@

    Maja92@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2019
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    959
    Пол:
    Женски
    Супер , фала ти
    Ќе си го земам уште утре од аптека и од 8ми ке почнам да се мачкам :)
     
    На IvanaAni му/ѝ се допаѓа ова.
  18. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Јас да ви кажам со првата бременост не сум мачкала ништо пред да се породам ,па фала богу не сум ни имала проблем со брадавиците дур цицаше син ми .
     
  19. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Јас за 2 дена полнам 36та недела и уште не ги мачкам градите.
    Зашто ги мачкате толку рано? Имате некаква потреба уште сега или? Баш ги гледав пред некој ден да видам разлика ама скроз исти ми се, ни испукани, ништо.
     
    На strelkata, Ivona S, 0ли и 3 други им се допаѓа ова.
  20. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Дали имате некаков секрет и каков е по боја? Јас имам како бел, не по цел ден и не многу, пример 2,3 пати на ден ....