1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трето тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од chache87, 19 септември 2014.

  1. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Само Рапидол С во комбинација со магнезиум ,така ми помина ,мислев ќе умрам
     
    На eta и Zuza28 им се допаѓа ова.
  2. Ceculka

    Ceculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Дечки 37+2 сум,цел ден мешето ми се прави камен тврдо па ме пушта и пак.Некој искуство?
     
  3. Ivona S

    Ivona S Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2019
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Цел живот па и во бременоста одам на депилација ама доле само со чист восок на лице место ми го топи кај другарка одам
     
    На Bella* и Maja92@ им се допаѓа ова.
  4. Mika20

    Mika20 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Јас не знам што ќе правам дека со брич неможам, прашокот на ептен малку не фаќа ако ме фатат болки дали смеам да се поминам во тој момент пред тргање во болница или па да почнам секој ден да се поминувам со бик па и лом направена тоа ми е...
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Изгледа шема им е. И јас депилирана отидов, па ме мина со брич. И реков, де за неколку дена толку пораснаа што мораше. Јас ќе и се срамам.. Него сега ми е страв со ситуацијава, а мора да одам :(
     
    На elcezelce му/ѝ се допаѓа ова.
  6. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Изгледа мора со брич поминато :D
    Мене не ме чепнаа, дека со брич 2 дена претходно "средено" :tmi:
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.505
    Допаѓања:
    51.007
    Пол:
    Женски
    Јас со брич и огледало се средувам. Ми треба малку повеќе време, ама успевам.
    Сега дека 9ти сум, клекнувам, меѓу нозе го ставам огледалото и терам работа. За 10тина мин готова сум:D
    Здравје и кога ќе ме фатат болки, планирам да ставам чепче дома, да се истуширам , да се поминам со бикче па да тргнеме.
    Прворотка сум, не мислам дека одма штом ќе ме фатат болки ќе излезе бебка :D
     
    На eta, Thallia, Maja92@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Јас предходно се слушнав со депилаторкава она знае дека сум трудна се договоривме прва од сабајле да бидам она маска си носеше восокот посекако е чист за една употреба си завршив работа ,се договоривме здравје уште еднаш пред пораѓај да си појдам .
     
    На kukla21, Bella* и Maja92@ им се допаѓа ова.
  9. anitka-fifa

    anitka-fifa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    383
    Вечерва прв пат ми се случува да ме фати болка како со нож долу под папокот од околу 30 секунди да ме препоти и ми се испапчи стомакот на десната страна ко шпиц. После 30 секунди помина болката и стомакот се врати во нормала. Инаку сум 31+5
    Има простор за паники? Мислев да не се контракции а мн е рано(Сега сум на штрек веке 40 мин дали ке ме фати пак)
     
  10. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Денес бев за брисеви успат докторката ми зема и пап зашто од лани сум немала правено.Ме ѕирна и на ехо супер е бебе ,плодова вода овој пат има супер рече а и убаво пораснало бебе од предходниот преглед до сега со ова ги завршив прегледите кај матичнаѕа.Сега следен преглед здравје следната среда имам со цтг во систина ,ситно остана до гушкање со дадичката наша :)
     
    На kukla21, eli.karameli, Kate Rina 93 и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Abe ajde dosta se machite. Aktivirajte toa mazite neka fatat nesto. Jas se doma se depilirav, samo intima na depilacija odev . Od strav od infekcii i sl. prestanav periodov. Od kako razbrav deka sum bremena nozete i racete so depilator ili so patroni i lenti, a prepon so mashinka za shishanje (samo za intima) i toa se mm go pravi.
     
    На Осе, Maja92@, Kate Rina 93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Ivona S

    Ivona S Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2019
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    И јас денес бев на последно ехо 36та недела сум плодова вода доволно има плацента ок наредната ќе одам на цтг бебе 3150 грама со 2 недели понапредно е.Ајде уште малку
     
    На thegirl20.20, Thallia, elcezelce и 6 други им се допаѓа ова.
  13. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Јас дека крварев доктор рече не иди на депилација да не се стегаш да направиш контракции. Прв пат сум си брич, маж ми сега ме бричеше цркнав од страв мислам бетер се стегав :rofl: блазе вам ви се ближи термин, како кај мене да мине побрзо време, едвај го чекам бебе.
     
    На Осе, Happyinlove, elcezelce и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Јас денес бев на второ цтг, мирно е, нема контракции.
    Малце се извадив од памет, уште не сум си дошла при себе, апаратот не ми го ставија убаво, се уклучи аларм, гледав откуцаите дека паѓаат и мислам дека срцето ќе ми пукнеше. Ама после сестрата рече апаратот не бил добро ставен и не одговарала положбата и кога ме сврте си беше Ок. Не знаев дека е можно такво нешто :)
    Едит: Следно цтг за една недела. Не ме гледаа на ехо. Дали дека е мирно закажуваат на една недела или нема врска тоа? А на ехо значи веќе нема да ме гледаат? За во Систина прашувам.
     
    Последна измена: 2 јуни 2020
    На elcezelce, Kate Rina 93, eta и 2 други им се допаѓа ова.
  15. mother_nature

    mother_nature Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2020
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    Да се пријавам од денес во 9ти :clap:
    Бев на цтг супер е, клексан примам (уште 14 имам за примање) притисок нормализиран со метилдопа. На 10ти ехо контрола, а цтг на секои 3 дена ради притисокот. Ме интересира кога матичните ве упатија на болница кај тој што ќе ве порајѓа, пошто мене сеуште ми нема споменато ништо матичната:?:
     
    На IBIZAGIRL, Butterfly1107, stoimanovskamarija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мене така ми свиреше пред пораѓај. Прво јави таков звук кога ме примија, ама се смири. Сабајлето мислам повеќе пиштеше отколку што нормално работеше. Што ти кажа доктор за ова?
     
  17. Ivona S

    Ivona S Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2019
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Мене матичната ми рече 37ма недела цтг кај нејзе и после тоа да одам да се пријавам во родилиште кај што ќе се пораѓам и понатака тие следат и цтг и ехо ако има потреба
     
    На thegirl20.20, Maja92@ и mother_nature им се допаѓа ова.
  18. Maja92@

    Maja92@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2019
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    959
    Пол:
    Женски
    Јас во 35 недела бев за брис кај матичната и последен ехо преглед. Од 36 недела веќе си одам во Чаир еднаш неделно на цтг и ехо.
     
    На mother_nature му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Ништо, сестрата рече дека не сум убаво наместена. Кога ме намести убаво веќе немаше проблем :)
     
    На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mika20

    Mika20 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Женски, два пати во рок од не знам колку време вечер осетив долу како нешто да ме прободува дали нешто се случува 37+4 сум...