1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трето тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од chache87, 19 септември 2014.

  1. kjofti4

    kjofti4 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    3.582
    Ве читам за корона тест за во систина ако можам да ви помогнам.. Пред скоро бев во систина примена на итен операционен зафат, немаше врска со бременоста. Ме примија ми направија корона тест првин со земање на крв од вена за анти тела па брис од грло и нос и платив 6.000 плус од пакетот. Крвна група си знаев со картонче но не ја признават си прават свои анализи и за крвна група тоа не се сеќавам колку го платив ама мислам дека не беше многу..
     
  2. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Не сум прочитала дека си ме прашала за начинот на зимање ,брис од нос е и многу е непријатен миалам со тоа стапчето низ очи ќе ми излезеше ама ми објаснија дека мора така длабоко да се земе .Јас бев во апартман искрено незнам како е ама беше преполно со пациенти да знаете баш коментираа дека се преоптеретени со работа ,90%ради ситуацијава бегаат за пораѓај во приватниве болници.Пуштаат само маж на посета со специјална картица за посетител секој ден од 10 до 12 ч. Инаку морам да напомнам дека од пред 3 год.до сега сум многу позадоволна од услугата на сестрите на акушерија ,неонатологија си се супер и предходниот пат беа исто за нив немам зборови јас имав проблем со доење со малава пасивна е неќе уста да отвори незнаете колку само се трудеа и помагаа форсираа да ја натераат да почне да цица ,се на се овој пат многу пофални зборови за сите и педијатарот на раѓање ми се погоди .Инаку лејди дома сме вчера не пуштија ,добри сме се снаоѓаме батково полудува од радост за дадата ,пресреќен е :)
     
    На tajci83, LadyC, Среќичка и 8 други им се допаѓа ова.
  3. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Мене и од грло и од нос ми земаа брис, плус ImG преку крв. Брцаат бааѓи длабоко, не како за редовен микро брис :x
     
    На LadyC, Happyinlove и kukla21 им се допаѓа ова.
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Така читав на твитер. Се жалеа сите дека мн било нелагодно и дека долго го чувствувале стапчето за брис. :(
    Како ни се погоди у пм.

    @simonka93 не сум те прочитала - подобра си? Домче си?
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  5. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Да мила, ме испратија во неделата. Строго мирување, терапија и чести контроли. До 36 недела бар да стигнеме.
    На моменти осеќам по некоја контракција, ама ми рекоа дека е нормално.
     
    На elcezelce, LadyC и kukla21 им се допаѓа ова.
  6. anitka-fifa

    anitka-fifa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    383
    Elce, треба ли нешто да се земе за во болница, или како што читав само полнач за мобилен :)

    И сакав да ве прашам... на од прилика секое 5то 6то бришење ми се појавува како малку обоен кафеавичок слуз... што би можело да биде? 36+5 потоа наредно немам, па ке ми протече чат пат безбоен секрет.
     
    Последна измена од модератор: 7 јули 2020
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Полнач, ама земи си подолг кабел за полначот :) Чешел, некоја козметика за тебе, лабело!!
     
    На LadyC и anitka-fifa им се допаѓа ова.
  8. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Само со помин да е Симонка.
    Кажи ми како ги осеќаш контракциите?

    Инаку јас пред 3 недели правев пср тест корона пошто качив тт на крај искочи стомачен. Да ве спремам дека е доста непријатно и трае пола минута тоа "брцањето" солзи ми течеа искрено дури и се развикав на таа од биотек ко божем она ми е крива (facepalm) али тоа е ќе издржиме.
     
    На LadyC, kukla21 и simonka93 им се допаѓа ова.
  9. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Како менструална болка во јајниците и половината проследена со стврднување на цел стомак.
     
    На LadyC и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
  10. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Истото го чувствувам веќе 3, 4 дена последните 2 дена по интезивно, само што не се на одреден временски интервал туку на пример ќе ме фати сабајле па на ручек па вечер и трае подолго време. Последно цтг беше океј во петокот, сега ќе видиме дали ќе покаже нешто здравје утре:worried:
     
    На LadyC и simonka93 им се допаѓа ова.
  11. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Јас како најпаничар на форумов, би одела на ехо.. Болки имаш? Јас сум со тебе од прилика, засега немам такво нешто.
     
  12. anitka-fifa

    anitka-fifa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    383
    Немам болки, бебе си мрдка, шо знам....
    Си мислев да не се некои мали делчиња од чепот или ств.не знам. Во петок сум на цтг ако ми се зголеми, секако ке идам пред тоа
     
    На Среќичка му/ѝ се допаѓа ова.
  13. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Јас кога лежев во Систина само преку крв ме проверуваа за корона. Сега зар и брис земаат? У п. м многу е бре непријатно да не речам болно тоа, јас прв пат земав брис регулар на почеток на бременост се исповратив, не па ова подлабоко. Аман бе се нервирам, кај клизма ке ми бутаат кај катетар уште па и другиве дупки да ги фатат :rofl:
     
    На kukla21, azelea, monka_bonbonka и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Да си жива и здрава, ме изнасмеа. Ај може ќе се смири додека стасаш за пораѓај. :hug:
     
    На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Може и нормално е на крај :) како и да е веќе сме во скоро безбедна зона :) јас сум во сабота на цтг.
     
  16. anitka-fifa

    anitka-fifa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    383
    И ти си кај Ивановски така?
     
  17. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Не. Кај Котларова, Ремедика :)
     
    На anitka-fifa и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
  18. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Добар ден:f:
    Посебно ми е драго да почастам овде како што е редот, од денес официјално и во оваа групичка, да ве поздравам:l:
    Заблажете се и напијте се капучино, кафе, какао и безалкохолен коктел од мене :hai:

    images (2).jpeg

    images (1).jpeg

    14608694_f520.jpg
     
    На eta, Petrova Ceca, Happyinlove и 19 други им се допаѓа ова.
  19. Petrova Ceca

    Petrova Ceca Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Jas 3 kg.sum kacila pa sega bez ic ne biva Kako pa oslabnav 10/11 mi vika doktorkata sega pri kraj da pripazam na jadenjeto. I onaka posle porogaj ke si oslabnam
     
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.765
    Допаѓања:
    12.877
    Се додека бременоста е почната до нормална килажа нема потреба за паника нормално е да се качи некое кило,а доколку и предходно си имала вишок килограми е тогаш припазувај :)
     
    На Petrova Ceca му/ѝ се допаѓа ова.