1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трето тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од chache87, 19 септември 2014.

  1. PurpleMind

    PurpleMind Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    3.605
    Јас сум скроз сама дома со недели. Нит фамилија, нит маж, нит другарка, ни враг! Синоќа влегов да се туширам, нешто како да ми падна надоле, не знам како да објаснам, како да „падна“ врз јајниците. Он може и си клоцнал, ама... Првпат такво чувство. Си викам овој се спушти, ќе раѓам! 31ва недела сум. :D Торбицата за пораѓај е скоро спремна, бројот за итен случај во телефон, телефонот нон стоп со мене, никад се не зна! :D
     
    На Alishan30, Snowflake97, K.Mari4ka и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Izzy_0504

    Izzy_0504 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.602
    Пол:
    Женски
    А што треба да се спакува во торбицата?
    Конкретно за приватна болница прашувам - читав само прибор за лична хигиена и облека за одење дома (што може и накнадно да ми донесат)...
    Нели треба некои мрежести гаќи (не знам ни какви се :(), некакви влошки, влошки за гради..
    Јас сум 32ра, ама планирам после 36-37 да спремам тоа, се си мислам рано е, има време.. :)
     
    На Alishan30, Brpbrp и Milkiway им се допаѓа ова.
  3. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.886
    Ти имај си спремно со време па кога биде нека биде
     
    На Izzy_0504 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. PurpleMind

    PurpleMind Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    3.605
    Јас се водам по една апликација тука... Градник за доење, спаваќа(ова зависи и од болницата), меки папучи, удобни алишта, влошки за гради, влошки за после пораѓај, опционално онакви гаќи-пелени за возрасни, несесер за нега(чупкалици, креми, чепкалки за уши итн), пелени, облека за бебето... По потреба може и партнерот да донесе нешто и така. :)
     
    На Izzy_0504 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    За приватна ти треба полнач за тел, чешел, лабелце и нешто козметика. Друго имаш се таму. Па и мрежасти гаќи.
     
    На Alishan30, Среќичка, Zuza28 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    А за во Чаир што треба да се понесе ?
     
  7. Hope 28

    Hope 28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    I mene me interesira za Cair.... i dali nekoja imala iskustvo so dr.Kristina Skeparovska?
     
  8. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Јас здравје Боже планирам да се пораѓам во Чаир, малце се изнервирав од искуствата споделени тука. Денес пак ја препрашував сестра ми дали им давале пари на докторите и сестрите, ми кажа ако има будали што даваат секако они земаат...Храната била ок и било многу чисто. Ова пред 7 месеци. Не очекувам хотел со 5 ѕвезди, ама белки ќе имам среќа да имам човечки третман, ништо повеќе не сакам.
     
    На Alishan30, Mareea, Kitten и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Пари се дава ако сакаш конкретен доктор да ти е на располагање да дојде во 3 сабајле да те породи. Ова и на државна постои како практика не е само чаир. Иначе имам другарка што еден преглед не напрајла на државна ни доктор знае, ја фатија болки си отиде на дежурно си се породи и тоа е тоа. За храна не се замарај особено ако имаш опција некој да ти донесе. Тоа е само се надевам дека ќе ти се погоди добар третман тоа е најважно каде и да си. Затоа и многу на болничарки даваат пари.
     
    На mssuniquee и BeLLaDona23 им се допаѓа ова.
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ич да не се секираш, ова низ муабетите се само извадени секвенци на кој што му сметало а и како му се погодило во моментот, не сме сите исти, нели. И мене ми сметаа некои ситници но генерално супер работат како болница. На болничарките што се понашаат нема да им обрнуваш внимание (тие се понашаат како да се над докторите :D) и сѐ друго е со нормален човечки однос.
     
    На BeLLaDona23 и azelea им се допаѓа ова.
  11. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    15.375
    Се изненадив со муабетиве наназад за Чаир,јас можам да кажам дека поминав многу добро пред шест години,ако толку се сменило нешто:?:? Храната беше ок,имаше и супа и салата колку што памтам,грав не памтам дека имавме за јадење,а и онака за два дена не ми беше битно што ќе јадам,секако мм ми донесе нешто суво што сакав.Од сестрите никоја не ми се дерела,напротив не можев да станувам дека бев многу шиена и малку повеќе крварење па ми се вртеше во глава и не можев до вц да отидам,па една чистачка или сестра не знам што беше ми рече никако станување кога ќе сум сакала нејзе да ја викам,жената ми носеше лопатка за во кревет.
    За болки исто така добивав лек ако им викнев,и ова никој не познавав во болницата,сама си отидов кога ме фатија болки и добив човечки третман од доле на прием до родилна сала,дури докторот ме масираше на боксот и ми ја топеше устата со вода да не ми се суши.
    Веце имавме во соба со туш, и секој ден го чистеа.
    На патолошка не знам какво е стварно не можам да зборам.
    И што вика @Kitten не се замарајте со секакви ситници,најбитно е да мислите позитивно и да излезете живи и здрави со бебето од болница,а за храна и луѓе се има по болнициве.
     
    На Alishan30, Monella, Mareea и 5 други им се допаѓа ова.
  12. I.Ta

    I.Ta Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, imam edno prasanje, dali gi custvuvate bebinjata vo stomak i kolku cesto i silno. Jas sum 33 nedela i veke po slabo go custvuvam da mrda. Go osekjam samo ako legnam na grb ili ako bidam vo sedacka pozicija podolgo vreme. Togas se buntuva i me kloca.
    Porano go osekjav poaktivno i dvizenja i klocanja, a sega nekako poslabo.
    Nekoj da spodeli iskustvo...
     
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас сум 33 полни, скоро 34, ме растури оваа недела. Ама па и незгодно е поставена, може ротира.
     
  14. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    За клоцањево буквално ми се дешава ова од видеото, и јас исто скроз доле го осеќам, денеска за прв пат помислив дека ќе се породам иако ми е рано, ама додека седев бебе се уби од клоцање и превртување мислам, кога се раздвижив не знам дали некој нерв или орган ми притисна доле, ама таква болка осетив што мислев у секој момент ќе се породам.

    И кога и кажав на мајка ми, ми се изнасмеа вика да беше така лесно од еднаш да се породиш, сите со песна ќе раѓаа. :rofl:
    И си реков џабе филмови си правам, нормално е да се осеќа болка при некое клоцање, не е исто кога било 500 грама малечко и сега големо бебе од кило ипол.
     
  15. Attomic15

    Attomic15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    245
    Пол:
    Женски
    Истото е и кај мене. Јас сум 35недела. Ми рекоа дека е можно малку да се намалат движењата бидејќи веќе се поголеми и им станува тесно и како се ближи терминот за раѓање тие повеќе спиеле. Поздрав
     
    На I.Ta му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Hope 28

    Hope 28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Женски огромни отоци на нозе.37ма недела.што да се прави?
     
  17. IBIZAGIRL

    IBIZAGIRL Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    Samo acidi boroci od apteka i stavanje oblogi,nozete drzete gi na visoko
     
  18. Малечко Кикенце

    Малечко Кикенце Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2016
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    54
    Болка во ципите , 35 та дали е нормално ?
     
  19. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Девојки како оди?
    Јас веќе полека 8ми влегувам. Дома ни е каша попара едвај чекам да наместиме стварите. Инаку се ни е во кутии низ дневна креветче колички комоди облеки поклони..(facepalm) се осеќам хаотично дека не можам ништо да бутнам тргнам средам..па едвај чекам да монтираме во спална. Иначе имам јаки болки некој нерв доле лево не можам да се движам, за дишење да не збориме :D Му викам на ММ ајде веќе едвај чекам не можам нека дојде октомври а толку далеку ми изгледа... :l:
     
    На tekitiki123, BeLLaDona23, Mareea и 6 други им се допаѓа ова.
  20. Spring15

    Spring15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2020
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    Kako kaj mene da opisuvash doma ista slika svari kolku sakas krevetceto ushte ne montirano oblekata isperena ispeglana i vakumirana. Se taka mi stoi go ceka mm koj ne e vo makedonija. Inaku 34 sum. Ama zdravie samo se ke sredime
     
    На Mareea и Milkiway им се допаѓа ова.