1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трето тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од chache87, 19 септември 2014.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Како оди?! Едвај мрдам. Ко права мечка!! Толку лошо е поставено бебево што не можам нормално да функционирам :( не можам да одам, не можам да лежам, не можам детето да си го играм и шетам како сакам и како оно бара:(
    Едвај чекам да се породам. Па и од тоа ми е страв. Како ќе биде со бебето, па неспани ноќи, цицање, па и дома седење со короништево!

    Си се пожалив :)
     
    На Brpbrp, Monella, Milkiway и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Уфф ајде јас уште една недела и се приклучувам во групава :D
    Какво креветче земавте?
    Леле јас ништо немам купено освен нешто малку алиштенца. Немам ни прошетано, се само по интернет што имам видено имам по неколку опции за поголемите работи само да одам да ги видам и да изберам. Има време ама и лета време. Ќе почне паника да ме фаќа кај и да е:D Допрва плакари треба да нарачувам плус ќе реновираме од следна недела ситно нешто ама нервоза ми прави сакам побрзо да се средам.
     
    На Monella, Milkiway, eli.karameli и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.000
    Допаѓања:
    118.111
    Пол:
    Женски
    Исти сме и ние, детската соба е при крај, врата сеуште нема, нарачана е. Вчера ламинатот го ставија.
    Креветчето во четврток ќе стигне, количката стигна но во кутии е, малото креветче за во спална и тоа стигна, се е спакувано, алиштенцата не се исперени уште се со етикети по кутии.
    Кадичката спакувана е и таа.
    Една женичка во вторник чекам да ми црта на еден ѕид.
    Комодичката за пресоблекување уште не е направена, само е избелено во собата.
    Сите се активирани, за оваа недела да завршат се.
    Јас само лежам и наредувам:Dпаника ме фаќа.
    Синоќа како да почувствував болка во јајници во сон.
    Се разбудив, но многу колковите ме болеа заради лежењето, станав бев до вц и ми помина, веднаш заспав.

    Тие трудничките болки во сон ли фаќаат? Од тоа најмногу се плашам:)се мислам јас треба со најава кај мене да е:lol:
     
    На BeLLaDona23, Brpbrp, elcezelce и 7 други им се допаѓа ова.
  4. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.496
    Допаѓања:
    50.856
    Пол:
    Женски
    Да си земеш да си отпакуваш се, да не ти фали некој дел. На золва ми фалична количката испадна дека и е, не и ја сменија, после 2 недели дека се пожалила ,а тие тогаш ја отпакуваа.
    Затоа мене стварите уште од 8ми месец ми беа отпакувани:D
    Фаќаат и во сон болки, ама немај гајле, ако се многу болни ќе те разбудат:D викаат на прворотки ретко кога сам им пукнува водењакот.
    Уживај си и немај гајле:D
    Како си инаку? Кога си пак на преглед ?
    :hug:
     
    На Milkiway и Alishan30 им се допаѓа ова.
  5. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Не дека немам да се жалам,имам многу но несмеам да се залежам и да ја изгубм кондицијава само заради син ми.
    Сами сме поголемиот дел од денот,тој уште е бебе. Сака во раце,не сака да се облекува , знае да ме удри несакајќи со нозете при пресекување пелена. А бебево меее растура од мавање. Ми се стврднува стомаков често. А при носење во раце на 11и нешто кила стомаков ми забегува на една страна:whew: ми е жал за бебево. Вооошто не одмарам.
    Ништо ама баш ништо му немам купено. Во петок после преглед се пуштам во акција.
    Но октомвриско бебе кој знае дали ке има сетови за од болница по долги. Во картерс ли.... имате видено некаде за рано есенски бебиња сетчиња?
     
    На BeLLaDona23, K7M10J, Monella и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.000
    Допаѓања:
    118.111
    Пол:
    Женски
    За 3 недели на преглед дури сум, у меѓувреме само ако не ми пукнел водењак:lol:
    Отворивме тоа да провериме, дали се во ред со деловите, беа во ред и пак спакува маж ми:)
    1 недела без еден ден издржав лежејќи, идемо даље, за исте паре:lol:
     
    На Kate Rina 93, Brpbrp, Izzy_0504 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Секаде се попусти и едвај ново нешто се наоѓа. Се е летно. Денес бев до окаиди и се откажав.
     
    На BeLLaDona23, Milkiway, Alishan30 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Јас еве денес прва тура исправ алишта, во сушара и ги здиплив во фиокер. Како ги ставате во вакум кеси, па ќе се изгужваат попара ќе ги направам. Ги оставив вака ќе ги покријам само со чаршав. Вчера излегов после не знам колку време до Џамбо и аптека. Купив сѐ. Луѓе 31 недела дојдов, не ми се верува. Ама се пазам, лежам си одмарам гледам да не се замарам многу. Се надевам ќе биде се добро. Вака и вас кога ве читам ме фаќа позитивна трема :inlove:
     
    На Brpbrp, elcezelce, Monella и 5 други им се допаѓа ова.
  9. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Мене може вода да ми носите :lol::rofl: 34та недела, во четвртокот прв пат купив нешто за бебево од wenice и waikiki. Ептен бев до трансфузиологија и чекав резултати да одам на гак па пошто истураше во Рамстор се пикнав. Дома ги извадив од син ми алиштата, тие 56 и 62 ките корнат на повраќано(facepalm) Се потсетив дека треба 20 пати да ги испереш за да не се осеќа мирисот. Уште ништо не сум испрала, допрва ќе се кречи, спалната после 5ти септември до 20ти треба да ми стигне, а мене термин ми е 24ти септември. Спалнава на инсистирање на сопруг се купи во 5 до 12 .Мислам дека готово почна нервата да ме фаќа зошто лабав е и маж ми и мајстори и се. Шо им е на нив гајле, јас треба да чистам, перам, средувам, раѓам не они :@
     
    На Brpbrp, elcezelce, Monella и 4 други им се допаѓа ова.
  10. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    52.070
    Пол:
    Женски
    Трудници овде сте најспремни, да ме подсетите што подготвивте за првите месеци за малите? Зимско бебе е и ништо немам:D
    Ќе идеме за Истанбул таму се да си земам па од сега ми треба список:D И за женско бебе дали стававте широк повој?

    Позади доста се дискутираше за Чаир и подмитување доктори. Никој не не тера да подмитуваме но од 8 дена што лежев што се видов а и слушнав богами ако немам ќе се позајмам ќе си платам доктор. Факт е дека има многу родилки а малку персонал и неможат на сите максимално да се посветат. Некои по 24х оставени со болки...Со првото Исмаили за 15 мин ме породи се надевам ќе прифати и за второто. Цар доктор.
    За храната да не е нешто, ни носеа кришки леб со зденка,чај или јогурт, некогаш имаше и поубави јадења но мене ми носеа готова храна секој ден моите па после им делев на жените. Значи може да ви носат храна.
     
  11. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Лелеее со детево исто како мене, и мојот има 11ипол кила, ако е 2 години и 3 месеци. И се сака да го земам, се беси, скока во скут. Бракстон овие 2-3 дена ми се многу јаки и чести, ме фаќа страв да не се породам побрзо, не сум спремна :worried:
     
    На Happyinlove, Alishan30 и kukla21 им се допаѓа ова.
  12. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Оф оф ништо само гледај да не си се нервираш ајде имаш уште време да се средуваш.
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Пробувај да не креваш . Јас некако ја навикнав да знае дека не можам да ја кревам.
    Уште неа во раце да ја земам ми фали. Си се гушкаме во скут. Ептен ми е мачорка, само сака да се гази и мали. Па и наулила во уста да се бацува. :* не дава образ, инсистира во уста да ме баци.
     
    На Happyinlove, K7M10J и Milkiway им се допаѓа ова.
  14. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Креветче дрвено со фиока од бебе хоум промоција имаа и попуст и трк по куповање :D и ја сум таква сакам да средам па да одмарам мада сега се нешто ќе излегува при кран нема одмор :D
     
    На Lovebug01, K7M10J и Alishan30 им се допаѓа ова.
  15. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Пробав секако да му објаснам ама нејќе да слуша, одма легнува доле, клоца, цимоли. Машки де... А за галење и бацување во уста да. Маза е. Уште не се научи да заспива со татко му, а и кога ќе се разбуди мене ме бара. Ќе биде весело...
     
    На Happyinlove и Milkiway им се допаѓа ова.
  16. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Pali Ciak да не го зема? И јас го мерачам тоа :D ама заврши акцијата мислам, ај ќе чекам нова:)
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Да да тоа беше рекоа до 31.07 е акцијата ама после рекоа додека има на залиха. Следи ги цело време имаат а и во бебе суермаркет има убави дрвени баш ги гледавме и се мислевме многу од каде. Ама бебе хоум повеќе раб купивме душек оградици постелнини играчка за повојница и ептен попуст ни направија затоа одлучивме таму да земеме се :)
     
    На kukla21 и Lovebug01 им се допаѓа ова.
  18. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Па кутииве за новороденче што се се стандард памучни. Од wenice купив така подебелко е малку сет како блузиче, панталончиња со затворени ногавици и капче. Купув и сет од мамино подебел како плетено делува, панталони, блуза и дуксер, последниот беше за 3 до 6 месеци. Имало и помало ама го купиле. И уште едно комплетче исто панталони, блуза и дуксер на нитни, средна дебелина. Ваикики ништо, летно се е ама најдов памучни шпихозни и бодиња на преклоп по кратки и сетови памучни панталончиња.
     
    На Happyinlove и Milkiway им се допаѓа ова.
  19. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Има цела тема во категоријата Бебе за ова. Оди разгледај, јас список од таму си направив, едно чудо работи има. Широк повој ќе ставам јас барем првите 2-3 месеци дека женско бебе. Ќе се консултирам со ортопед секако ама од широкиот повој само бенефит може да има. Да носев машко може немаше да му ставам пошо и самите пелени се така дизајнирани како за широк повој. Да не испадне како на една роднина не му ставаа на девојчето кога се роди, па после испадна на 6 месеци да мора да и стават.
     
    На Milkiway и mssuniquee им се допаѓа ова.
  20. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Како стоите со притисокот сега при крај?
    Можно е благо покачување или почнаа проблемите кај мене?
    До сега цело време беше низок (95/58, 105/65) денес за прв пат измерив 120/85, не дека е превисок ама ме фаќа паника дека со првата бременост добив преекламсија, бев во болница 3недели и ме породија предвреме.

    Можно е да има врска тоа што денес прошетав малку повеќе по жешкото и испив 2 кафиња?
    Сега седам во темна соба, паничарка сум голема.
    Страв ми е од повторен предвремен пораѓај, плус ништо не ми е спремено за во болница.
    Утре ќе се фрлам на перење алишта, да си бидеме спремни за секој случај.