1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трето тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од chache87, 19 септември 2014.

  1. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Може од кафето да е. Види утре како ќе бидеш, ако не испитај протеинурија дали имаш, нели и тоа е еден од знаците. Јас не сум испитувала тоа до сега ама се мислам да испитам нареден пат кога ќе одам во лабораторија.
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Широк повој не ви треба. Каде на друго место во светот има такво нешто?!
    Не дај боже нешто да не е во ред, широк повој не помага. Се ставаат гипсови, протези.. скраја да е.
    Ортопед ги прегледува бебињата на раѓање. После има преглед на 6 недели. На 6 месеци да утврдиш проблем, значи не си одел на прегледи на време. До 6 месеци бар 3 пати ќе биде видено детето.
     
    На elcezelce, GolemaMala, Happyinlove и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Може и од кафињата и од променливото време да ти е.
    Не мисли веднаш на лошо.
    Можеш крвна слика со урина да направиш и да испиташ протеини за да си мирна.
    Обично 140/100 е проблематичен притисок, но заради претходна историја јас би испитала и ова.


    За широк повој не планирам и нема да ставам, од ортопед ми е даден совет, тој ќе го следи бебчето па што треба, тој ќе каже.
    Такви пелени не ни купувам.
     
    На kukla21, Monella и K7M10J им се допаѓа ова.
  4. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Во Америка ова. И мене чудно ми падна како дури на 6 месеци и кажале да става широк повој. Е сега не разбрав дали и ставаат и протеза во одреден период од денот. На мајката криво и беше зашто не ставила одма кога се родило. Ортопедите ти викаат нема потреба ама ако сакаш ставај (во случаите што ги знам), а јас мислам нема штета од тоа ако се поноси некој месец. Да беше летно бебе сигурно немаше да ставам да му е топло дополнително. Кој како мисли така.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  5. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Јас купив со претходното, 3 бели и 3 сини. Ги исправ и ете си стојат нови во плакар.
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mareea

    Mareea Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    Isto i kaj mene e taka doma, dur se namestime ke se porodam... Jas imam bolki samo koga se vrtam na spienje i me boli strasno. Ke izdrzime
     
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Верувај само ќе му ствараш нервоза на детето. Имам пример во близок круг со проблем со колкчиња. На 6 недели прават ехо, ако има проблем се гледа. И при проблем никој не вика широк повој, туку гипс, протеза и сл. Е тоа е веќе хорор :( Ако дошле до тоа протеза да носи одреден период од денот, никаков широк повој тоа нема да го спречело. Знаеш како стојат нозете со протеза?! Ко шпага да има детето направено! Спореди го тоа со широк повој. Тоа се проблеми од раѓање, не се стекнуваат на 6 месеци, ноту широк повој ќе ги реши.

    Ќе го прегледаат детето на пораѓај. Кај моето девојче кога се роди едното стапалце и беше повеќе исправено т.е. не се виткаше доволно горе-доле. Викаат физиолошки проблем заради позиција во матката. Ми дадоа вежби и на прегледот на 6 недели се си беше во ред. Педијатарот дури и не обрна внимание на оваа препорака, многу дечиња имале таков проблем затоа што движењата во матката се ограничени. Поентата ми е, се гледа ако и најмал проблем постои. Ќе правиш вежби за колкчиња на секоја промена на пелени. Ортопед ќе ти даде совет.
     
    На BeLLaDona23, Lovebug01 и Alishan30 им се допаѓа ова.
  8. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Јас ни на син ми ,ни на ќерка ми немам ставано шорок повој .Нема врска тоа женско машко ортопедот ми рече широк повој се става да се исправи нешто што не е во ред ,а не да искривиш нешто што е добро .Затоа ако ти е шубе дал да ставаш или не уште по само раѓање ехо на колкчиња и ќе си бидеш на чисто.
     
    На K7M10J, mssuniquee, Alishan30 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. GolemaMala

    GolemaMala Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2020
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    787
    Пол:
    Женски
    Широкиот повој е терапија, не е превенција. Нема ефект да се користи "за секој случај".
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    676
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас сум 33+4 денес и пред малку имав кафеав исцедок малку како на почеток на менструација. И пишав на матичната не ми одговара уште. Ве молам за искуства, дали да одам одма на преглед?
     
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.766
    Допаѓања:
    12.883
    За да ти биде мирна глава оди си, провери и дали исцедокот е како лигав со уште нешто да не е чепот иако рано ти е за тоа али сепак нема да си мирна додека не отидеш :)
     
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.766
    Допаѓања:
    12.883
    Како сте девојки со притисокот и втоглавиците периодов? :D Јас мислам дека се утрпав спиејќи иако притисокот ми беше добар немав сила главата од перница да ја кренам. А и навечер почнаа почесто некои болки кај бубрезиве да ме фаќаат и тоа се навечер почнува страв да ме фаќа :worried: само да влезам во 9ти па ако сака нека биде :rofl:. Дали и вас ве притиска на бешика како цело време да ви се мочка? :$
     
    На GolemaMala му/ѝ се допаѓа ова.
  13. GolemaMala

    GolemaMala Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2020
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    787
    Пол:
    Женски
    И вртоглавици и низок притисок. Обично ми е околу 120/130,а сега и до 90 паѓа. Кога имам вртоглавици, ми утрнува и рака и нога и јазик... Матичниот ми рече по малку кока-кола да пијам кога ми е многу низок притисокот.
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.766
    Допаѓања:
    12.883
    Ова ништо не помага ни кока кола ни кафе ни кисело :drunk: или може веќе не ни делува:lol:
     
    На GolemaMala му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    676
    Пол:
    Женски
     
  16. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    И кај мене се натрупани ствари во еден ќош во спална:транспортер, релаксатор, корито...(facepalm). Креветче ќе добијам во наследство од братучетка, само душек ќе си купиме. Ништо не ми е исперено и испеглано, се си мислам има време (31ва недела сум:wasntme:) Инаку што мислите за позајмување, поклонување облека? Имам доста понуди од сестра ми, братучетка ми, сигурно ќе ми се најдат, ама некако ми е шубе. Си сакаме ново:x:inlove:
    @Happyinlove @kukla21 проверете есенски сетови има преубави по продавнициве на fb имаат и достава над одредена сума ( baby shopp, bomida, kids zone, muppet kids) . Пред една недела шетав низ град сегде летна гардероба и купаќи за бебиња.
     
    Последна измена: 10 август 2020
    На Change., Snowflake92, Happyinlove и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Мене пола и повеќе облеката ми е од братучедка ми, мене воопшто не ми е шубе, што има врска бебенце го носело, а посекако и се ќе си исперам и испеглам.
    Нови многу малку земав, само за од болница кога ќе го вадам, неколку бодиња и 2-3 комплетчиња колку ајде нешто ново да има.
     
    На Kitten, azelea, Monella и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Јас имам доста нови што ние купувавме што другиве...ама пак ќе земам од сестра ми. За флекање за низ дома да ми се најдат постари боденца шпикозни тетра пелени лигавчиња за да не морам да пуштам секој ден машина подобро имај си повеќе. Има и скафандери јакни шалчиња капчиња се по 1 облечено.. некогаш од мерак пак ќе си купиш ново ама што ти даваат зимај си..
     
    На Monella, Alishan30, BeLLaDona23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.178
    Пол:
    Женски
    Шубе нема зошто да ти е, тие алиштенца се толку нови и неизносени, не се за фрлање, а ако веќе завршиле со раѓање, нема што да им прават.
    Јас прва родив и се купив сама, ама имам куп облека. За второ бебе нема потреба ништо да купувам, освен ако се во различни сезони. Се што имам ке подарам.
    56 62 68 се носени по три недели.

    Ама те разбирам дека сакаш се да ти е новко, па прави како ти е убаво на душата.
     
    На Monella, GolemaMala, BeLLaDona23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Арно викате, ќе си земам јас што ми даваат,нема зошто да ми е шубе, ова се кризни времиња:nod:
     
    На Kitten, K7M10J и Izzy_0504 им се допаѓа ова.