Трето тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од chache87, 19 септември 2014.

 1. First.Impression

  First.Impression Активен член

  Се зачлени на:
  1 август 2014
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  24
  Мешиња еве ме и мене, ме немаше подолго, ама оправдано, бев турбо зафатена неделава со кречење, чистење генералка и дома сега ни е тип топ се е спремно за нашиот јунак.
  За 2 дена влегувам во 36та недела и во 9ти месец, и едвај чекам да дојде деноооот!
  Иначе една недела не сум на работа, го почнав одморот и супер ми е, и покрај толку работа по дома деновиве, сепак сум многу активна, по цел ден на нозе, и пешачам...во саботата бев и до Солун на прошетка празнична и не го ни осетив патот до таму ниту шетањето :lol:
  Во 37ма недела штом ќе влезам ќе го направам и првото ЦТГ....
  Ве поздравувам сите!
   
  На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Najmili

  Najmili Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2014
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  46
  Zdravo mamicki, ubavo pominaa prvite vezbi na GAK vo petokot....dosta zivopisno objasnuvanje imavme za toa kako treba da se odnesuvame vo tekot na porofuvanjeto...i mislam deka sekoja trudnica e ubavo istite da gi slusne!!!! Navistina ima sto da se nauci....i plus se vlijae na psihata na sekoja zena.....zaklucokot e deka treba da sme opusteni i da znaeme kako pravilno da diseme....Pozzz pa se citkame naskoro
   
 3. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  1.968
  Допаѓања:
  9.450
  Добар ден,нешто слабо денес не има :) Ние со бебуш сме добри,само овие два дена осетив дека почна да ми станува потешко,вчера кога се разбудив дали дека сум заспала подолго време на десната страна,цела бев укочена,неможев цел ден да си ја мрднам десната страна,колкот ме боли еве уште како некоја баба сум :lol: ,ама ај ќе се издржи што се мора ;)
  First impression барем си среди на време душо,одлучи ли каде ќе се пораѓаш?
  Најмили,Белла,Чаче,Луси,Домачица поздравче и до сите вас :*
   
  На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
 4. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  952
  Допаѓања:
  881
  Пол:
  Женски
  Благодарам азелеа :* Инаку јас уште сум на работа, рано ми е за дома... ќе одам додека можам :lol: Не ми е нешто посебно тешко, си велам додека можам патики да си врзувам без проблем добро е хаха. Сакаме со мм да направиме еден шопинг во ноември, до H&M обавезно, преубави работи има и многу ми е криво што не отворија кај нас :envy: Денес ќе одам на контрола, бидејќи минатиот пат не го виде мојот матичен бебушко на ехо па да видеме колку е пораснат за овие 9 недели :o
   
 5. Monella

  Monella Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  1.545
  Допаѓања:
  23.613
  Еве сум и јас, овие 2,3 дена бев во паника, го немасе бебус да се јави како порано кога бесе поактивен. Се упласив ептен јадев и благо и одмарав и несака и несака, арно ама сега фала богу откако веЧерав поЧна да ме клоца се врака во форма ]:) Сеусте сум активна како порано немам некои големи маки, и јас како bella (so patikite) јас велам за ноктите на нозете, се додека можам сама да си ги средувам добро е :lol: Поздрав до сите, да сме здрави и живи усте малку остана на сите потоа ке си ги гускаме насите најмили :*
   
 6. chache87

  chache87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2013
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  307
  Добро утро мешиња, мило ми е сите сте ми добри :inlove:
  Белас и Монела, јас не можам да си ги врзам патиките, освен ако не направам неколку акробации претходно со помош на столче и накриво да се наведнувам :lol:
  Стварно се чувствувам мнооогу голема, од недела во недела стомачето многу брзо расте, вчера почна и да ме чеша, веројатно се затега кожата, се надевам нема да ми се појават стрии :worried:
  На работа тешко, јас барем тешко доседувам, не можам положба да си погодам за седење, си ги бројам деновите до породилно...
  Поздрав до сите :*
   
 7. Najmili

  Najmili Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2014
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  46
  Dobro utro mesinja....jas utre vleguvam vo 30 nedela...no se custvuvam dobro. I mene mi se problem patikite ama vrzani mi se labavo pa ne gi odvrzuvam taka si gi oblakam i soblakam bez problem...inaku da sednuvam da vrzuvam nemozam tesko mi odi. Inaku bebusko e aktivno osobeno navecer....malku potesko disam i dosta brzo se zamoruvam....koncentracija recisi i nemam, zaboravam vo momen sto treba da napravam,,,,, a kolku pati samo si go zaboravam cadorot ili sisenceto so voda vo prodavnica da ne vi kazuvam....i veke me naucija prodavackite odat po mene i mi gi davaat rabotite za da nese vrakam....Mnogu sum bavna...iako cel zivot sum dinamicna i brzopotezna...e sega nemozam da se prepoznaam...na momenti me nerviraat ovie raboti a na momenti si se smejam samata so sebe!!! Znam deka za 2 meseci se ke pomine stom dojde maleckata princezicka. Inaku na kontorla pominavme super dobro se razvivame i odgovarame na gestaciskata nedela vo koja se naogame. Koga pocnuvate so redovni kontroli na GAK? Dali stom vlezete vo 9 mesec ili porano veke vo 8 mi? Mislam deka treba da se odime za da ne vodi nekoj doktor koj bi ne poragal....pozz i se citkame
   
 8. LusySkyDiamonds

  LusySkyDiamonds Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2013
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  815
  Во која недела се земаат последните брисеви?Јас сум 33
   
 9. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  1.968
  Допаѓања:
  9.450
  Lusi мислам дека од 35 недела веќе се прават брисевит,мене така ми кажа матичната
  Најмили леле како јас да сум го пишувала ова,исто се чувствувам,последнава недела ептен почнав да успорувам,некогаш ми се чини дека до врата неможам да отидам,а чевлите ми ги врзува мм,можам и сама ама треба да се мачам :lol:,ама ај ќе помине
   
 10. chache87

  chache87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2013
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  307
  Втори брисеви и јас знам во 35та недела. Кога сме кај брисевите дали знаете дали може тој за стрептокока да се земе приватно во авицена и др лабораторија? Не ми се оди пак со трчање и чекање кај матичниот па во државно за еден брис...
  Најмили јас не сум во ГАК, ама докторката ми рече уште еднаш да одам на ехо во 36та недела, а после само на ЦТГ еднаш неделно или еднаш на 10 дена и така додека се породам...
   
 11. Najmili

  Najmili Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2014
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  46
  Azelea bas mi e milo sto ima nekoj so mene slicni trudnicki simptomi....inaku me inetersira dali bese na vezbite na GAK vo petokot? Ako bese bi sakala vo petok da se zapoznaeme...bas bi bilo ubavo da si bideme poddrska edna na druga ...i taka sme tuka nekade so terminite za pododuvanje!!!! Chache87 ti blagodaram na informacijata ....jas imam uste edna kontrola pred da mi gi zemat poslednite brisevi...sto znaci od pocetokot na dekemvri se prefrlam vo GAK na CTG. Ti koja nedela si?
   
 12. Domakica

  Domakica Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  490
  Допаѓања:
  358
  Пол:
  Женски
  ЦТГ не било задолжително, ако те водат со нормална бременост, туку го прават ако имаш болки и веќе пукнат водењак..тоа се најнови инфо од ГАК.Може да си побарате субспецијалистички упат за ГАК, па таму специјалист - доктор одлучува според постелката на ехо и плодова вода, дали ќе ве стават на ЦТГ или не.

  Инаку за обувки, патиките одврзани, а ако облакам чевли на колено стапалото па така некако, полека, импровизирам, се врзувам. Него срамотилаци беше кога се спремав за депилација и ај да се потскратам малку :?: кога ја од стомакот ништо не гледам |( па на слепо полека да не се исечам се подшишав :$ .

  Едвај чекам одморот да почне, па по пижами и тренерки да се шириме со синко

  Стриите ми се појавија на страна накај грбот и се испонервирав, ама тоа ми е.
  Имајте убав ден трудници :*
   
 13. Najmili

  Najmili Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2014
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  46
  Mesinja kako se custvuvate so ogled na toa deka pocnuva maglava da se spusta? Jas imav loso iskustvo vo dekemvri minatata godina koga go zagubiv prvoto bebce poradi maglistava ...toa bese periodot koga zabranija trudnicite da odat na rabota poradi golemata zagadenost na vozduhot vo Skopje...Od tie pricini godinava planiram stom se spusti maglava malku poveke da si zemam odmor i da si sedam doma....ili boleduvanje samo da ne se izlozuvam na istiot rizik kako minatata godina. I na vas toplo vi preporacuvam da vnimavate i pomalku da se dvizite niz maglistava....Samo se nadevam deka ke mozam barem uste osmiov mesec da go pominam na noga...pa potoa ke si uzivkam i iscekuvam po doma. Pozdrav i imajte prijaten raboten den.
   
 14. chache87

  chache87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2013
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  307
  Најмили многу ми е жал не знаев дека си имала такво искуство... Лани беше многу лошо со загаденоста, искрено се надевам дека годинава нема да биде така... Засега не е почната грејната сезона и не е толку загадено, но кога ќе почне ќе треба дома да си седиме изгледа... Ајде уште малку па на породилно боледување, од дома ќе си се допишуваме, како што кажа Домакица со пижами и тренерки :)

  Инаку, сакав да ве прашам со киселините како се справувате и дали имате, јас последниве денови имам преееемногу, а не јадам ништо различно од претходно? Чаре? Само да не е семка од маслика, не можам да ја голтам огромна ми е :)
   
 15. janickaskopje

  janickaskopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2013
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  263
  јас иам минимално киселини а кога ги иам ми помага многу газиран сок валјјда дека содрзи сода :) сварно ми помага
   
 16. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  952
  Допаѓања:
  881
  Пол:
  Женски
  На мене газирана вода и Рупурут ми помага за киселините.
   
 17. janickaskopje

  janickaskopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2013
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  263
  да нормално газирана вода ама бидејки јас не пијам газирано а киселите води ми се погазирани од соковите,,,:)
   
 18. chache87

  chache87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2013
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  307
  Што е тоа рупурут, кај да најдам? Да не е гадно нешто каков вкус има, или апчиња се? :)
  А да, за кисела вода и мене колку толку ми помага, добро ме потсетивте да си купам...
   
 19. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  952
  Допаѓања:
  881
  Пол:
  Женски
  Јас не ги сакам газираните сокови пошто се полни со шеќер и вештачки бои...
   
 20. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  1.968
  Допаѓања:
  9.450
  Најмили во право си со маглиштава уште сега почнаа,а тек зимото којзнае како ќе биде,синоќа излеговме со мм да прошетаме по кејот да се раздвижам малку,абе ужас воздухот страшен и се вративме брзо,цела коса ми смрдеше,незнам што ќе се прави вака со Скопјето загадено.Инаку да бев на вежбите во петокот и јас би сакала да се запознаеме ќе биде убаво :)
  Чаче земи рупурут,јас ги имам купено одамна ама така стојат,бидејќи немам воопшто киселини до сега,да не се подрекнам :)