Трето тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од chache87, 19 септември 2014.

 1. janickaskopje

  janickaskopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2013
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  263
  јас и пред да останам бремена не конзумирам ништо газирано.....случајно пробав и видов дека ми помона одма коа имав киселина а и од малсе ми поминува пола чаша ,,,,иначе од што морам а ич не пијам газирано али и не е страшно пошто за срека моја ретко ме фаќаат киселини :)
   
 2. bambusce

  bambusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  242
  Допаѓања:
  589
  Рупурут се таблети за шмукање и ги има во сите аптеки. Мене многу ми помогнаа со киселините во бременоста и ми имаа убав вкус на некое овошје мислам беше.
   
 3. Domakica

  Domakica Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  490
  Допаѓања:
  358
  Пол:
  Женски
  Најмили незнаев дека сме имале слично искуство, јас си ја замислувам дадичка како е ангелче и не чува со бато сега. :angel: Ајде здравје, зимава ќе си се гушкаме со бебушки. :inlove: :inlove: :inlove:
  Ме испоплашија болките во препони и ми рече матичната да одмарам, да не шетам и да не се движам многу, ама пуста работа ќе ја издржам уште 10 дена. Имате некакви болки кај усните и препоните? Ми го појачаа магнезуимот- дупла доза, до полна 36 недела.

  Рупурут е исто како компенсан порано што се користеше. Мене кисела вода и рупурут ми е лекот.
   
 4. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  952
  Допаѓања:
  881
  Пол:
  Женски
  Леле ме наежи домачица... уште малку и во раце ќе си држеме богатства најголеми :inlove: Инаку мене киселиниве на периоди ме фаќаат, немам поима од што зависи, не сум менувала исхрана или слично... :o
   
  На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
 5. LusySkyDiamonds

  LusySkyDiamonds Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2013
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  815
  И кај мене од вчера почнаа киселините. А башка и главата страшно ме боли. Јас не одам на работа, по цели денови сум дома, но до сега многу пешачев, дури и на Водно се качив во неделата, но сега ќе одмарам бидејќи не се чувствувам баш ок. Синоќа 4-5 пати станив за во тоалет, не сум воопшто наспана.
   
 6. Najmili

  Najmili Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2014
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  46
  Mamicki bi sakala da go procitate ovoj natpis objaven vo denesen DNEVNIK.
  http://www.dnevnik.mk/?ItemID=7035C6C7B ... 22EE0F4303
  Ke vidite deka minatata godina bese dadena preporaka bremenite zeni da ne odat na rabota zaradi zagaduvanjeto. Isto taka dokolku izleguvame nadvor preporaclivo e da si stavame maski na liceto iako nema nesto posebno da ne zastitat no sepak ne sme direkno izlozeni na smogot.... Jas od denes stavam maska za na rabota bidejki pesacam 15 min do rabotnoto mesto. No dokolku ne se dade preporaka za da ne odime na rabota toga od ponedelnik si zemam odmor nemam namera da rizikuvam....ili boleduvanje nemam druga opcija!!! I na vas rado vi preporacuvam isto....nemojte da se lazete deka ne e opasno..opasno e i toa kako!!!! BOLJE SPRECITI NEGO LECITI
   
 7. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.906
  Допаѓања:
  36.962
  Пол:
  Женски
  Јас работев лани по најголемиот смог и загаден воздух, и мислам единствена бев што се шета со маска. Луѓе ме загледуваа, но што да правиш со ваков менталитет! :fubar:
  Ако зимате маски, барајте од оние со филтер, зашто штитат од поситните честички. Ги има по продавниците за бои и лакови, околу 50ден се, и рачунајте дека треба да ја смените за отприлика една недела (штити 8часа активна работа кај работниците).
   
 8. Monella

  Monella Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  1.545
  Допаѓања:
  23.610
  Девојки од пред неколку Часа осекам некоја болка (за прв пат) доле :) незнам како поинаку да се изразам :lol: придружени со болки во половината. Имал ли некој такво искуство? Можеби се припрема телото за порагјај? Можеби прасањата ми се глупи ама секое мислење е добредојдено, прва бременост ми е и секоја болка ми е Чудна. Инаку сум 32ра недела сеусте е многу рано знам, но ете ние жените такви сме паниЧарки ;)
   
 9. chache87

  chache87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2013
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  307
  Monella сигурно се лажни контракции, пиј многу вода и раздвижи се или промени положба на седење. Штом не се повторуваат на еднакви интервали немаш гајле. Ајде ќе издржиме уште малце нека си поседат бебушките внатре :)
   
 10. Najmili

  Najmili Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2014
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  46
  Mamicki kako ste? Uzivavte li vo izminatiov vikend?Jas bas ubavo se iznasetav, da ne mi e krivo sto cela zima ke si sedam domce...treba da se koristat vakvite denovi!!! Inaku jas od utre vleguvam vo 31 nedela sto znaci go pocnuvam osimot mesec....se nadevam deka ke uspejam i vo ovoj mesec da uzivam vo bremenosta kako i do sega...apetitceto mi e sosema malku zgolemenko za razlika od prethodno ama jas ne dodavam nisto plus od ona sto do sega se hranev....pocnav poveke so cveklo salati i ovosje vo pogolemi dozi. Isto taka mlecnite proizvodi gi konzumiram poveke od sabajle!!! Maleckovo mrdka pravi koluci sekojdnevno najcestvo vo period od 13 do 15 preku den i navecer zadolzitelno. Drugi makicki sega za sega nemam...Vo petokot povtorno bev na vezbi na GAK i vidov deka imaat odlicni uslovi za poroduvanje. Ni dozvolija da gi posetime boksovite i sobite kade sto ke bideme smesteni....Edvaj cekam da se guskam so moeto malecko bebence!!! Od sledniov mesec pocnuvam so sopping za maloto...vikaat necini i prerano da se kupuva...mislam deka sega e vistinskoto vreme!!! Pozdrav do site mamuski
   
 11. chache87

  chache87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2013
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  307
  Ние веќе сме спремни со се за бебе... Уште креветче ни фали што ќе ни го го купат родителите на мм деновиве :) Јас чекам да влезам во 9ти месец да почнам да перам се, да ни биде спремно и чисто :) Најубави обврски се тоа, уживам да си ги гледам работите и да си ги местам :)
  За сега освен киселините, што се трпат ги намалувам со кисела вода, немам маки, можам да се движам ако мешко си расте, не сум залежана, само што мм мора да ми ги облака чизмите, кога сум сама маки мачам :) Поздрав мешиња :*
   
 12. Najmili

  Najmili Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2014
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  46
  Bas ubavo Chache87 ti koga vleguvas vo deveti mesec? Uzivaj si sega mu e majkata da si mectaeme za momentot koga ke gi drzime vo race nasite malecki!!!!
   
 13. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  10.365
  Пол:
  Женски
  Трето тромесечие, 29 недела 1 ден - согласно димензии и напредок на малата.
  Име немаме. Ниту реквизити за бебе. Се некако има време, ама полека го снемува.
  Кога Ве читам дека сте си обезбедиле скоро се... стварно си викам дека е редно да најдам време и да излезам да прошетам... доста е спиење. :)

  Засега се тера како што треба... мевот некогаш тежи, некогаш пак се чувствувам многу лесно...
  Иако не постои леснотија во тоа што се тркалам како каменот на Сизиф.

  Пешачење помага, исто и јога. Ама киселините без рупурут никако да застанат. Ако важи она народското, детето очекувам со суканици да се роди.

  Чудно е. Времето поминува и брзо и споро истовремено. Веројатно ќе продолжи така. Од една страна сакам да помине ова, и да се заврши работата... од друга страна, на моменти си викам - уживај ја тишината while you can... :) Чудни емоции во секој случај.  Убава недела трудници... особено со четврток неработен! ;)
   
 14. Monella

  Monella Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  1.545
  Допаѓања:
  23.610
  Ние денес бевме на контрола инаку сме 32+1 ама на ехото сме цело време една недела назад сто мислам дека е и логиЧно. До сега се бесе супер синко си бесе свртен со главата надолу усте од 22ра недела арно ама денес сто да видиме наместо да си остане така тој се свртел со нозете надоле :?: ако остане така царскиот ни е неизбежен :sweat: Незнам вие како стоите со килата но мене док. ме стави на диета поправена сум 10кг а на овој преглед и притисокот ми се покаЧил 140 со 90, од денес нема благо, леб, тестенини, сол никако во храната и многу песаЧење ;). А, и многу ме нервира докторот кога ке реЧе бебето ке биде мало на секој преглед ми го спомнува тоа, па и јас не сум којзнае колкава цел живот сум 55кг :lol: инаку бебус е тежок 1кг 500гр сто мислите вие? Колку беа или се тески васите бебуси во оваа недела? Усте една работа док.ми реЧе да земам и по пола аспирин на ден а засто немам појма и со диетата за една недела да ја повторам крвната слика да видиме како се одвиваат работите. Поздрав :*
   
 15. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  10.365
  Пол:
  Женски
  Јас пијам аспирини веќе со месеци... мислам дека ги одлепуваат залепените тромбоцити во крвта... нешто слично... Диетата мислам дека ти ја дале заради притисокот - особено да не конзумираш сол, затоа што прави задршки на вода, а со тоа и покачува притисок... Иначе, не си нешто посебно здебелена со килата...

  Во секој случај, не се нервирај - тоа е најважно според мене.

  И нема везе за детето малецко... и мене така ми викаат нон стоп. А па претходно ме плашеа со гојазно дете (оти и јас сум слабо топчеста, нели)... да се живи и здрави, најважно. ;)
   
 16. janickaskopje

  janickaskopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2013
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  263
  mnogu ubavo sto doktorot tvoj vodi evidencija.za pritisokot.kilazata......a inace tezinata ne e strasna imas.uste vreme ke.si porasne bebeto....drugar.mi kaza deka bebinata.ko ke se rodat gi ocenuvaat ama kilazata ne e presudna negovoto se rodi 2750 pa ete go.sea e 9meeseci pa si.e napredno bajagi :)
   
 17. LusySkyDiamonds

  LusySkyDiamonds Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2013
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  815
  Еве да ви се пријавам...35+1, големи 2680гр. бебе е супер, се од мене си зема изгледа ништо не ми оставил...сите вредности од крв и урина се катастрофа. Железоро 6, хемогоблин 10, а за еритроцити и леукоцити да не ви кажувам. Во понеделник ќе ги земам и резултатите од брисевите па и тука ако има некоја инфекција ќе се разочарам многу.Додуша ќе се лечам нели, ама и досега здраво јадев и пиев чаеви по препорака на матичниот ама изгледа не помага ништо.Како ви се вас вредностите од крв и мокрача?
   
 18. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  952
  Допаѓања:
  881
  Пол:
  Женски
  На мене цела бременост ми го качуваат железото со фоливит, фероглобин, плус цаеви глупости други и ок е. Останатите вредности се ок, кај мокрача и крвна слика. Според димензии на бебето сум малку понапред со неделите, 34+4, 2кг тежи малиот :inlove:
   
 19. chache87

  chache87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2013
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  307
  ]:)Здраво и од мене, Луси не се нервирај кај сите трудници на крај крвта ослабнува, ќе пиеш железо и витамини и ќе се подобри. Јас проверував пред една недела и добра сум, железото е супер а хемоглобинот е на граница. Пијам само мамавит и се трудам преку храна да внесувам се. Денес правев брисеви, по трет пат(facepalm) Се надевам нема да има веќе бактерии... Наредна недела сме на преглед да видиме дали моето момченце се свртело како што треба или е уште тврдоглаво :)
   
 20. Domakica

  Domakica Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  490
  Допаѓања:
  358
  Пол:
  Женски
  Јас бев на вагинален преглед, па кога ми кажа ова твоето ќе изненади, може порано ќе излезе. Синоќа една паника, листи вадење што имам што немам, кој како да стројам со обврски од болница, од мекици, море имало теми за мозгање, а ја му ја уживам и еве денес се решив ќе идам прашок да купувам, ќе перам за бебуш :P