1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трето тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од chache87, 19 септември 2014.

  1. Solen☀

    Solen☀ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2020
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    1.381
    Пол:
    Женски
    Ако се е во ред со беба со постелка не треба да се секираш
    Но доколку ти е мисла, за месец дена закажи на трансфузиологија комплет со хемостаза уште од сега треба за термин да следиш
     
    На Prolett му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MarijaMi90

    MarijaMi90 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    1.546
    Допаѓања:
    19.445
    Пол:
    Женски
    Извинете што ќе се вмешам, ама сакав да те прашам зошто за железото мислеше дека ќе ти дадат терапија? Нели е одлично? Или нешто ти е нагло намалено од претходно? Или заради хемоглобинот што е на граница можеби си мислела :) Јас не сум бремена, ама случајно прочитав :) Нели и во бременост е пониско од вообичаено или заради превенција, да не падне многу ако се намалило значително од минатиот пат?
     
    На Prolett му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Prolett

    Prolett Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2019
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.529
    Пол:
    Женски
    Па, не, така си помислив, мислев да не ми даде нешто, инаку тука некаде ми е, добро е се.
     
    На MarijaMi90 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kostovaivana

    kostovaivana Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    2.589
    Допаѓања:
    14.366
    Пол:
    Женски
    Мамички ја цела во паники од сабајле :worried::worried::worried: ноќеска станав за у вц, се напив чаша вода и си легнав. И почна да ме боли стомакот горе под градите точно на средина како да ме сече некој. Не контракции од оние лажните. Баш константно како да ме сече. Не знам колку време траело пошо после сум заспала, дур мислев дали да го будам мм да ме носи на дежурен сум заспала. Сега утрово не ме боли ама на тоа место имам чувство како воспаление на мускулите да имам. Беба мрда битно.
    И се јавив на матичната вика најверојатно е како спазам на мускулите од шо притисла бебе дека е голема и нема место ама дојди сепак да те видам. И сега чекам да дојде мажето да ме носи а до тогаш мислам ќе полудам од грижи :sweat::worried::worried:
     
  5. Andrejaaaaaa

    Andrejaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2021
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    8.451
    Пол:
    Женски
    На тоа место кај што опишуваш е желудникот, и мене ми се случи пред околу 2,3 недели да ме сече така баш оштри болки како со нож, ама јас не поврзав со бебе, си мислев желудникот од некоја храна... Околу пола час траеше и помина
     
  6. kostovaivana

    kostovaivana Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    2.589
    Допаѓања:
    14.366
    Пол:
    Женски
    И јас прво така помислив ама и друг пат ме болел желудник ама не вака. Инаква била болката. Не знам шо може да биде, уффф :|
     
  7. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.101
    Допаѓања:
    17.741
    Пол:
    Женски
    Не е ништо страшно чим поминала болката и си успеала да заспиеш. Веројатно е желудечна болка или мускулна. Ќе си одиш на преглед сега и ќе те смири докторката. :sun:

    Мене докторот вчера ми рече пошто веќе е свртен надолу со главчето, очекувај да те удира со ножињата под гради, може и малку да те боли. :) Викам знам докторе, си мава одамна..само не знаев клоци или боксови. :D

    Уште малку имаме ајде..за брзо време ќе се топиме од љубов и ќе заборавиме на сите испитувања, болки и грижи. :inlove:
     
    На s.maja, Ava.84, IRBBB и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Andrejaaaaaa

    Andrejaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2021
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    8.451
    Пол:
    Женски
    Не си стварај само стресови сега и тоа не е убаво за бебе... Отиди си на лекар за мирна глава и готово.. Бебе чим си мрда што... Контракции не се осеќаат толку високо во никој случај... Плус сега во овие недели може од било што да биде, ако евентуално не е желудникот... Сите органи се стиснати, поместени, бебето притиска... Ама се е тоа нормално.. :hug:
     
    На s.maja, Andrijana2801, IRBBB и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. kostovaivana

    kostovaivana Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    2.589
    Допаѓања:
    14.366
    Пол:
    Женски
    Одвај чекам. Ти како помина на огтт? Или моментално го правиш?

    Фала мами. Ме смирувате малку. Добро е шо ја осеќам дека мрдка. Ќе одам до Ремедика после, се чув со докторката и она мисли дека не е ништо страшно ама за секој случај ќе одам да ме ѕирне. Таман и ќе си ја видам бебка.
     
    На IRBBB, Prolett и Andrejaaaaaa им се допаѓа ова.
  10. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.101
    Допаѓања:
    17.741
    Пол:
    Женски
    @kostovaivana јас пред 40 мин ја испив гликозата и сега си чекам да дојде време за боцкање. После тоа ќе јадам бурек! Еве кажувам јавно и без срам! :D
     
    На s.maja, Lili4e, Elenica*Petrova и 9 други им се допаѓа ова.
  11. Andrejaaaaaa

    Andrejaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2021
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    8.451
    Пол:
    Женски
    Еве го, чека.. Мм пред работа отишол да ми купи.. Срце ми е :inlove::inlove::inlove:
    Вчера плачев како неможам веќе без ич тестенце и сол во јадењето.. Ама стварно не можам :D
    Нека ни е на здравје[/QUOTE]
     

    Прикачени фајлови:

    На s.maja, Andrijana2801, IRBBB и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Solen☀

    Solen☀ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2020
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    1.381
    Пол:
    Женски
    Леле и јас вчеравечер се испаничив
    Почнав стомаков да го осеќам целиот стврднат и затегнат особено под градите, но претходната вечер осетив бебе се исповрте и ми се наби во дијафрагма, изгледа тоа почна да смета на желудник и црева ми беше тешко и од што пиев цел ден многу вода кога се вртев во кревет слушав клокотење... Тука почнав со филмовите... Дека .ми се одлеала плодовата вода низ органи дека ќе ме фатат болки предвреме (facepalm)... Сабајлево си се испразнив и еве се е океј... Едвај чекам утре на ехо :)
    Наздравје женски, и јас вчера пита со мелено месо јадев после долго време, ама ништо чудно и од тоа да ми беше тешко :D
     
    На kostovaivana и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  13. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.101
    Допаѓања:
    17.741
    Пол:
    Женски
    Оф оф, мераци. Браво за маже, крв да ти се стори. :sun:
     
    На kostovaivana, Prolett, mace89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Maya12

    Maya12 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    1.250
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не е страшно или желудникот што си испила наеднаш чаша вода,мене на пример кога на гладно пијам вода одма ми се повраќа или бебушот мавнал една клоца во желудникот:hug:Ама чим ти е мисла нека те видат.Мене во саботата бебето мислам со газот де на едниот де на другиот бубрег ми седеше и ме болеше ама после помина и јас како тебе ми дојде мисла и проверив урина и уринокултура ама мене ми кажаа веќе 32 недела нормално е болка да се јавува,секако да не биде неиздржлива оти веќе им се намалува просторот за уживање
     
    Последна измена: 15 април 2021
    На IRBBB, kostovaivana, Prolett и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Maya12

    Maya12 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    1.250
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Мами богами после гликозата заслужуваш еден бурек да си каснеш па пиши како ќе ти бидат резултатите
     
    На IRBBB, Prolett, mace89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.101
    Допаѓања:
    17.741
    Пол:
    Женски
    Да мами, затоа и ќе си се почастам. :D Ќе ви пишам обавезно. :sun:
     
    На kostovaivana, Prolett, mace89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. mace89

    mace89 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    2.024
    Допаѓања:
    4.096
    Пол:
    Женски
    Мила и јас мислам дека не е ништо страшно. Органите ти се поместуваат и се набиваат поради помал простор и затоа може ти се јавила таква болка. Требало одма магнезиум да се напиеш. Јас па два дена имам болки во левиот препон, али баш таква како да ме сече нешто. Си викам бебе притиска сигурно е од тоа. Одма легнувам и земам магнезиум и по некое време се смирува. Баш како што пиша @Maya12 мислам дека и нормално е веќе и болка да осеќаме :)
     
    На IRBBB, Prolett, Naatashka123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Prolett

    Prolett Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2019
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.529
    Пол:
    Женски
    @Bella_Stella ај нека ти е слатко.. Јас некни кога ми зимаа крв јадев бурек и јогурт.. Мм

    Пиши како се резултатите и не паничи... Гушки мами.
     
    На IRBBB и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  19. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.101
    Допаѓања:
    17.741
    Пол:
    Женски
    Еве ме. Резултатот не е сјаен, 7.9 два часа по оптеретувањето со гликоза. Гинекологот се залета одма со терапија, ми кажа ќе пиеш Елова и Глукофаж од 500мг е добро да пиеш по едно навечер. Ама јас му кажав дека сакам прво да се консултирам со ендокринологот, да видам какво е нејзиното мислење.

    И се јавив и она ме искара што не сум и кажала уште кога беше 7.3 во 25+ г.н. Рече не е добро, до 6.8 треба да оди најмногу после 2 часа од оптеретувањето. Ќе ми испрати диета според која што треба да се хранам и ми кажа да купам Гликометар и да мерам шеќер 6 пати дневно, пред и после секој оброк, 6 дена по ред. Треба да запишувам се во табела и на крај според резултатите ќе реши дали да пијам нешто или не.

    Вика мора да биде известен и гинекологот што ќе те пораѓа зошто најчесто трудниците со дијабет ѓи пораѓаат порано, само што ќе наполнат 36 недели. Многу ми дојде шок сево ова, си плачам од мака од прееска, ептен ми е тешко.. Таман се радував дека после сите маки да забременам, имам лесна бременост.. ама на крај Марфи не ме поштеди.

    Извинете за негативнава енергија. Знае ли некој од каде и каков Гликометар да купам и која цена е?
     
    На s.maja и Prolett им се допаѓа ова.
  20. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Ќе биде во ред, полека, без стрес само и еве, повели
    https://24apteka.mk/product/caresens-n-eco-aparat-za-merenje-seker-vo-krvta/
     
    На Prolett и Bella_Stella им се допаѓа ова.